İngilizce Öğretmenliği Maaşları 2020

İngilizce Öğretmeni Kimdir?

İngilizce Öğretmeni eğitim fakültelerinin 4 yıllık İngilizce Öğretmenliği lisans programlarından mezun olmuş kişidir. Bunun yanı sıra, İngiliz Dili ve Edebiyatı, İngilizce Mütercim Tercümanlık, İngiliz Dil Bilimi, Amerikan Kültürü ve Edebiyatı gibi bölümlerden mezun olan kişiler üniversitelerin vermiş olduğu pedagojik formasyon programlarını tamamladıklarında Milli Eğitim Bakanlığına bağlı kurumlarda ya da özel sektördeki eğitim kurumlarında İngilizce Öğretmeni olarak çalışabilmektedirler.

İngilizce Öğretmenliği alanına esas teşkil eden bölümler.

İngilizce Öğretmenliği eğitim fakültelerinde en geniş iş alanına sahip bölümlerden biridir. İngilizce öğretmenleri ilköğretim kurumlarında, liselerde, özel dil kursları gibi dil eğitiminin verildiği birçok kurumda iş bulabilmektedirler. Bunun yanı sıra İngilizce öğretmenleri iki dilli (bilingual) eğitim veren okul öncesi kurumlarında (anaokullarında) da iş bulabilmektedirler.

2020 yılında Devlet Okullarında İngilizce Öğretmenliği Maaşları

Milli Eğitim Bakanlığına bağlı olan ilköğretim ve ortaöğretim kurumlarında göreve yeni başlamış bir İngilizce öğretmenleri haftalık 18 saat ders karşılığında 2020 yılı Ocak ayında gelen zam ile birlikte 4100 TL civarında bir maaş almaktadır. Eğer öğretmenin haftalık ders sayısı 18 saati aşıyorsa her ders saati için alacağı ek ders ücreti 2020 yılında 17 TL olmuştur. Dolayısıyla öğretmenin toplam maaşı almış olduğu ek ders saatine bağlıdır. İngilizce öğretmeninin haftalık 28 saat derse girdiği düşünülürse aylık toplam 40 saat ek ders ücreti ile birlikte maaşı 4200-4300 TL civarına ulaşmaktadır. 

Özel Sektörde İngilizce Öğretmenliği Maaşları

Özel sektörde İngilizce öğretmeninin alacağı maaş tamamen çalışacağı kuruma bağlı olmakla birlikte maaş konusunda diğer öğretmenliklere göre daha iyi piyasa şartlarına sahip olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Kolejlerde İngilizce öğretmenlerinin maaşları çalıştıkları kuruma bağlı olarak 2500-6000TL arasında değişebilmektedir. Ancak bu tamamen öğretmenin sektördeki tecrübesine, çalışmış olduğu kuruma bağlı olarak değişebilen bir rakamdır.

Ücretli Öğretmenlikte İngilizce Öğretmenliği Maaşları

Ne yazık ki Milli Eğitim Bakanlığına bağlı olan birçok devlet okulu öğretmen açıklarını ücretli öğretmen istihdamı ile kapatmaya çalışmaktadır. Öğretmenlerin kötü maddi şartlarda çalışmasının yanı sıra eğitimin niteliğini de olumsuz etkileyen bu durumla ilgili yazmış olduğumuz bir diğer yazı: Öğretmenler mutsuzken eğitimi iyileştirmek mümkün mü?

Ücretli öğretmenlikte İngilizce öğretmenleri de ders saati karşılığı maaş almaktadırlar. Öğretmenin bir ilköğretim okulunda tüm ders saatlerini doldurduğu düşünülse dahi (30 saat için) her ders saati için 17 TL olmak üzere maaşı ancak 2000 TL’yi biraz aşmaktadır. Bunun yanı sıra ücretli öğretmenlerin sigortaları da vermiş oldukları ders saatinden yatırılmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.