2022 Temmuz Öğretmen Maaşları

2022 ilk 6 ayı enflasyon oranlarının açıklanması ile birlikte memur maaşlarına enflasyon farkı ve toplu sözleşme kapsamında artış söz konusu oldu. Bahse konu enflasyon farkı ve toplu sözleşme kapsamındaki artışın oranı %41,69 oldu. Bu bağlamda tüm kamu personelinin maaşı Temmuz ayı itibariyle %41,69 oranında artacak.

2022 yılı Kadrolu Öğretmen Maaşı

Milli Eğitim Bakanlığı kadrolarında öğretmen olarak çalışmakta olan öğretmenlerin maaşları derece/kademelerine göre değişiklik göstermekte. Bunun yanı sıra MEB kadrolarında az sayıda bulunuyor olsa da uzman öğretmenlik ve başöğretmenlik unvanları da maaşa etki eden faktörlerden. 3 yıl hizmet süresi ile henüz kadroya geçmiş bir öğretmenin maaşı 9900 TL civarında olurken, kıdem kademe artışı ile birlikte kadrolu öğretmenin maaşı 11500 TL civarlarına ulaşabiliyor. (11500 TL yaklaşık 25 yıl hizmeti bulunan bir öğretmen göz önünde bulundurulduğunda.)

kadrolu öğretmen maaşı

Uzman Öğretmen ve Başöğretmen Maaşı

Her ne kadar şu an MEB kadrolarında sınırlı sayıda bulunuyor olsalar da, Şubat 2022’de geçmiş olan Öğretmenlik Meslek Kanunu‘nun 6. maddesinde düzenlenmiş olan öğretmenlik kariyer basamakları ile yeniden yürürlüğe girmesi ile sayıları artacak olan uzman öğretmen ve başöğretmenlerin maaşları da maaş üzerinde etkilidir. 2022 Temmuz artışı ile uzman öğretmen maaşı yaklaşık 12100 TL, başöğretmen maaşı ise yaklaşık 12500 TL civarına yükselmiştir.

2022 yılı Sözleşmeli Öğretmen Maaşı

Bilindiği üzere MEB bünyesine öğretmenler, 2016 yılından beri, 3 yıl sözleşmeli çalıştıktan sonra kadroya geçmek üzere atanıyorlar. Sözleşmeli öğretmenler bu 3 yıl boyunca ek ders ücreti, tayin süreçleri gibi noktalar açısından kadrolu öğretmenlerden daha az haklara sahipler. 2022 yılı Temmuz maaş artışı ile sözleşmeli öğretmen maaşı 9900 TL civarına yükseliyor.

Ek Dersler ile Öğretmen Maaşı

Kadrolu öğretmenler ile sözleşmeli öğretmenler arasında ek ders ücretleri açısından farklılık bulunduğundan bahsetmiştik. Bu maaş düzenlemesi ile kadrolu öğretmenler için ek ders ücreti 39,16 TL olurken, sözleşmeli öğretmenler için 33,61 TL oldu. Bunun yanı sıra ek ders ücretlerinde değişikliğe sebep olan başka faktörler de var. (Özel eğitim öğretmenlerinin ek derslerini %25 artırımlı olarak almaları, öğretmenin yüksek lisans ya da doktora programı mezunu olması gibi.)

Bu sebeple öğretmenlerin ek dersler dahil maaşları konusunda çok net yorum yapmak mümkün olmasa da, haftalık programı tamamen dolu (okul öncesi öğretmeni, sınıf öğretmeni gibi.) olan bir öğretmen 18’i maaş karşılığı olmak üzere 12 saat ek ders alır. Bunun yanı sıra öğretmenler planlama ve hazırlık, nöbet, öğrenci sosyal ve kişilik hizmetleri gibi eklemeler ile haftalık 20 saat, aylık 80 saat ek ders alabilir.

Bahse konu 80 saat ek ders birçok öğretmen için azami olmakla birlikte sözleşmeli öğretmen için eğitim-öğretimin sürdüğü dönemlerde 2700 TL civarında, kadrolu öğretmen için 3100 TL civarında ek ders ödemesi söz konusu olur.

One thought on “2022 Temmuz Öğretmen Maaşları

  • 9 Temmuz 2022 tarihinde, saat 03:00
    Permalink

    ilksan kesintisi ne kadar oluyor acaba bilgisi olan var mı

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.