Özel Eğitim Öğretmenliği Maaşları

Her ne kadar okul öncesi eğitim ile ilgili bir site olsak da aynı zamanda Özel Eğitim Öğretmenliği okumam sebebiyle yazıların ekseni Özel Eğitim alanına da kayabiliyor. Daha önce Okul Öncesi Öğretmenliği Maaşları başlıklı yazımızda okul öncesi öğretmenlerinin hangi durumlarda ne kadar maaş aldığı konusuna değinmiştik.

Özel Eğitim Öğretmeni Kimdir?

Özel Eğitim Öğretmeni eğitim fakültelerinin 4 yıllık Zihinsel Engelliler Öğretmenliği, İşitme Engelliler Öğretmenliği, Görme Engelliler Öğretmenliği, Üstün Zekalılar Öğretmenliği ve Özel Eğitim Öğretmenliği (2016 yılında diğer tüm bölümler Özel Eğitim Öğretmenliği adı altında birleştirilmiştir.) bölümleri mezunu, özel gereksinimli bireyin eğitiminden sorumlu kişidir. (Ayrıca bakınız: Özel Eğitim Öğretmenliği Nedir?)

Devlet okullarında Özel Eğitim Öğretmeni Maaşları

Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı okullarda kadrolu ya da sözleşmeli öğretmenlerin maaşları kabaca eşit düzeydedir. Yeni başlayan bir öğretmenin maaşının 2019 yılı zammı göz önünde bulundurulduğunda 3500 TL civarındadır. Ancak bu tutar haftada 15 saatlik ders karşılığında verilmektedir. 15 saatin üzerindeki her ders saati için 15 TL civarında bir tutar maaşa eklenmektedir. Öğretmenin günde 6 saatten haftada 30 saat derse girildiği düşünüldüğü zaman  ayda 60 saat fazla derse girmektedir. Ek dersten gelen tutar da (60×15=900) Özel Eğitim Öğretmenliği maaşı 4400 TL düzeyine ulaşmaktadır. 

Ücretli Özel Eğitim Öğretmenliği maaşları

Milli Eğitim Bakanlığı alanda yer alan açığı başka branşlardan mezun kişileri de ders karşılığında (ücretli) öğretmen olarak çalıştırabilmekte, Özel Eğitim alanındaki açığı bu şekilde kapatmak yoluna gitmektedir. Özel Eğitim Öğretmenliği alanındaki mezun sayısı görece az olduğu için bu alanda çalışan ücretli öğretmenlerin birçoğu başka alanlar mezunu kişilerdir. Özel Eğitim alanında ücretli öğretmen olarak çalışan bir kişi girmiş olduğu her ders saati için 14 TL civarında bir tutar almaktadır. Eğer öğretmen günde 6 saatten ayda 120 saat derse girerse kabaca 1680 TL gibi bir maaş almaktadır.

Özel sektörde, rehabilitasyon merkezlerinde Özel Eğitim Öğretmenliği Maaşları

Özel Eğitim Öğretmenlerinin özel sektörde aldığı maaşlar kuruma, kurumun bulunduğu şehire, öğretmenin yeterliliklerine göre değişiklik göstermektedir. Özel Eğitim Öğretmenliği bölümü (ve 2016 öncesi diğer alanlar) mezunu öğretmenler özel sektörde 2500-4000 TL arasında bir tutarla işe başlayabilmektedirler. Özel Eğitim kurumlarında son zamanlarda Özel Eğitim Öğretmenliği bölümü mezunu olmayan, çeşitli saatlerde özel eğitime dair kurslar alıp, bu kurumlarda Özel Eğitim Öğretmeni sıfatıyla çalışmaktadırlar. Bu durum bahse konu özel kurumlardaki eğitimin niteliğini olumsuz etkilemekle birlikte, bu kişileri kolayca istihdam edebilen kurum yönetici ve sahipleri Özel Eğitim Öğretmenlerini daha düşük maaşlarla istihdam etmeye çalışmaktadırlar.

Mustafa Özkara

Dokuz Eylül Üniversitesi, Okul Öncesi Öğretmenliği (2015) ve Özel Eğitim Öğretmenliği (2019) mezunudur. Dokuz Eylül Üniversitesi Eğitim Bilimleri Enstitüsü Özel Eğitim alanında yüksek lisans eğitimini sürdürmekte ve Özel Eğitim Öğretmeni olarak çalışmaktadır.

Özel Eğitim Öğretmenliği Maaşları” için 6 yorum

 • 8 Ağustos 2018 tarihinde, saat 14:33
  Permalink

  Hocam ozel egitim ve okul oncesi arasinda kararsız kaldım hangisini tavsiye edersiniz tercihler başladı ve kafam karisik is imkani yani atama gelecektekk durumuna gore hangisini tavsiye edersiniz

  Yanıtla
  • 12 Ağustos 2018 tarihinde, saat 10:45
   Permalink

   Evet ben de ikisi arasında gidip geliyorum kafam çok karışık

   Yanıtla
 • 19 Ocak 2019 tarihinde, saat 10:40
  Permalink

  Rehabilitasyon merkezleri kadar parasal ve idari açıdan mide bulandırıcı yerler görmedim. Okuyan arkadaşların aklında olsun bu. Ne yazıkki bu sözde rehabilitasyon merkezleri devletten parayı alıp cukkalama mantığı ile çalışıyor. Üç kuruşa çalışan öğretmenin çocuğa nasıl faydası olacaksa

  Yanıtla
  • 21 Ocak 2019 tarihinde, saat 19:52
   Permalink

   Doğru söze ne denir Oğuz. Ne yazık ki sektörün hali kötü durumda gerçekten de.

   Yanıtla
   • 22 Ocak 2019 tarihinde, saat 01:10
    Permalink

    rehabilitasyonlarda herkes çalışırsa ve meb de bunu denetlemezse olacağı bu. artık ben şunu düşünuyorum devlet her şeyden haberdar ama daha ucuza getidiği için buna müdahale etmiyor. . dışarıdan görünenle o kadar farklı o kadar can sıkıcı ki anlatamam.

    Yanıtla
 • 5 Temmuz 2019 tarihinde, saat 00:32
  Permalink

  BEN BU SENE ÜNİVERSİTE TERCİHİMDE ÖZEL EĞİTİM ÖĞRETMENLİĞİNİ DÜŞÜNÜYORUM. ACABA NASIL BİR BÖLÜM MUSTAFA BEY?

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir