Özel Eğitim Öğretmenliği Maaşları 2020

Her ne kadar okul öncesi eğitim ile ilgili bir site olsak da aynı zamanda Özel Eğitim Öğretmenliği okumam sebebiyle yazıların ekseni Özel Eğitim alanına da kayabiliyor. Daha önce Okul Öncesi Öğretmenliği Maaşları başlıklı yazımızda okul öncesi öğretmenlerinin hangi durumlarda ne kadar maaş aldığı konusuna değinmiştik.

Özel Eğitim Öğretmeni eğitim fakültelerinin 4 yıllık Zihinsel Engelliler Öğretmenliği, İşitme Engelliler Öğretmenliği, Görme Engelliler Öğretmenliği, Üstün Zekalılar Öğretmenliği ve Özel Eğitim Öğretmenliği (2016 yılında diğer tüm bölümler Özel Eğitim Öğretmenliği adı altında birleştirilmiştir.) bölümleri mezunu, özel gereksinimli bireyin eğitiminden sorumlu kişidir. (Ayrıca bakınız: Özel Eğitim Öğretmenliği Nedir?)

özel eğitim maaş

Devlet okullarında Özel Eğitim Öğretmeni Maaşları 2020 Temmuz

Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı okullarda kadrolu ya da sözleşmeli öğretmenlerin maaşları kabaca eşit düzeydedir. Yeni başlayan bir öğretmenin maaşının 2020 yılı Temmuz ayı zammı göz önünde bulundurulduğunda işe yeni başlamış (sözleşmeli) özel eğitim öğretmeninin maaşı 4500 TL civarındadır. Ancak bu tutar haftada 18 saatlik ders karşılığında verilmektedir. 18 saatin üzerindeki her ders saati için diğer branş öğretmenleri 19,56 TL civarında bir tutar maaşa eklenmektedir.

Ancak Özel Eğitim Öğretmenleri için ek ders ücreti %25 artırımlı olarak ödenmektedir. 2020 yılı Temmuz ayı için için bu tutar 19,56 TL’dir. Bahse konu 19,56 TL tutar sözleşmeli öğretmenler için geçerlidir. Kadrolu özel eğitim öğretmenleri girdikleri her ek ders başına 22,77 TL ek ders ücreti alırlar.

Öğretmenin günde 6 saatten haftada 30 saat derse girildiği düşünüldüğü zaman ayda 48 saat fazla derse girmektedir. Ek dersten gelen tutar da (48×19,56=938,88 TL) Özel Eğitim Öğretmenliği maaşı 5450 TL düzeyine ulaşmaktadır. (Planlama ve nöbet ücretleri de dahil edildiğinde bu tutar 5800 TL düzeyini aşmaktadır.)

2020 yılında Ücretli Özel Eğitim Öğretmenliği maaşları

Milli Eğitim Bakanlığı alanda yer alan açığı başka branşlardan mezun kişileri de ders karşılığında (ücretli) öğretmen olarak çalıştırabilmekte, Özel Eğitim alanındaki açığı bu şekilde kapatmak yoluna gitmektedir. Özel Eğitim Öğretmenliği alanındaki mezun sayısı görece az olduğu için bu alanda çalışan ücretli öğretmenlerin birçoğu başka alanlar mezunu kişilerdir. Özel Eğitim alanında çalışmakta olan kadrolu veya sözleşmeli öğretmenler ek ders ücretlerini %25 artırımlı olarak alırken bu durum ücretli öğretmenler için ne yazık ki uygulanmamaktadır. (2018 yılında Türk Eğitim Sen’in Özel Eğitim alanında çalışan ücretli öğretmenler için %25 artırmlı ücret ödenmesi talebini Milli Eğitim Bakanlığı ne yazık ki uygulamaya koymamıştır.)

Ücretli öğretmen olarak çalışan bir kişi 2020 yılında diğer branşlar gibi girmiş olduğu her ders saati için 17,22 TL civarında bir tutar almaktadır. Eğer ücretli öğretmen günde 6 saatten ayda 120 saat derse girerse kabaca 2100 TL gibi bir maaş almaktadır.

Özel sektörde, rehabilitasyon merkezlerinde Özel Eğitim Öğretmenliği Maaşları

Özel Eğitim Öğretmenlerinin özel sektörde aldığı maaşlar kuruma, kurumun bulunduğu şehire, öğretmenin yeterliliklerine göre değişiklik göstermektedir. Özel Eğitim Öğretmenliği bölümü (ve 2016 öncesi diğer alanlar) mezunu öğretmenler özel sektörde 3000-5000 TL arasında bir tutarla işe başlayabilmektedirler. Özel Eğitim kurumlarında son zamanlarda Özel Eğitim Öğretmenliği bölümü mezunu olmayan, çeşitli saatlerde özel eğitime dair kurslar alıp, bu kurumlarda Özel Eğitim Öğretmeni sıfatıyla çalışmaktadırlar. Bu durum bahse konu özel kurumlardaki eğitimin niteliğini olumsuz etkilemekle birlikte, bu kişileri kolayca istihdam edebilen kurum yönetici ve sahipleri Özel Eğitim Öğretmenlerini daha düşük maaşlarla istihdam etmeye çalışmaktadırlar.

Özel eğitim öğretmenleri kaç saat ders karşılığı maaş alırlar?

Mevzuat gereğince özel eğitim öğretmenleri aylık karşılığı ders görevi konusunda okul öncesi öğretmenleri ve sınıf öğretmenleri gibi değerlendirilirler. Bu öğretmenler maaş karşılığında (2020 Ocak itibariyle 4080 TL civarı) 18 saat derse girerler. Bu saati aşan ders sayısı kadar ise ek ders ücreti maaşlarına eklenir.

2020 yılında Özel Eğitim Ek Ders Ücreti

Bahsettiğimiz üzere Özel Eğitim Öğretmenleri 4080 TL maaş karşılığında 18 saat derse girerler. Ancak özel eğitim öğretmeni çalıştığı kademeye göre bu saatten daha fazla derse girmektedir. Örneğin bir ortaokulda çalışan Özel Eğitim Öğretmeni günde 6 saatten haftada 30 saat derse girer. Bu öğretmen haftada 12, ayda 48 saat olmak üzere ek ders ücreti alır.

2020 yılı Ocak ayı itibariyle Özel Eğitim hizmetlerinde çalışan kadrolu öğretmenler için ek ders ücreti 21,52 TL’dir. (%25 artırımlı olarak.) Özel Eğitim alanında çalışan sözleşmeli öğretmenler için ek ders ücreti ise 19,56 TL’dir. Dolayısıyla Özel Eğitim Öğretmenleri sözleşmeli/kadrolu oluşlarına bağlı olarak

Mustafa Özkara

Dokuz Eylül Üniversitesi, Okul Öncesi Öğretmenliği (2015) ve Özel Eğitim Öğretmenliği (2019) mezunudur. Dokuz Eylül Üniversitesi Eğitim Bilimleri Enstitüsü Özel Eğitim alanında yüksek lisans eğitimini sürdürmekte ve Özel Eğitim Öğretmeni olarak çalışmaktadır.

9 thoughts on “Özel Eğitim Öğretmenliği Maaşları 2020

 • 8 Ağustos 2018 tarihinde, saat 14:33
  Permalink

  Hocam ozel egitim ve okul oncesi arasinda kararsız kaldım hangisini tavsiye edersiniz tercihler başladı ve kafam karisik is imkani yani atama gelecektekk durumuna gore hangisini tavsiye edersiniz

  Yanıtla
  • 12 Ağustos 2018 tarihinde, saat 10:45
   Permalink

   Evet ben de ikisi arasında gidip geliyorum kafam çok karışık

   Yanıtla
 • 19 Ocak 2019 tarihinde, saat 10:40
  Permalink

  Rehabilitasyon merkezleri kadar parasal ve idari açıdan mide bulandırıcı yerler görmedim. Okuyan arkadaşların aklında olsun bu. Ne yazıkki bu sözde rehabilitasyon merkezleri devletten parayı alıp cukkalama mantığı ile çalışıyor. Üç kuruşa çalışan öğretmenin çocuğa nasıl faydası olacaksa

  Yanıtla
  • 21 Ocak 2019 tarihinde, saat 19:52
   Permalink

   Doğru söze ne denir Oğuz. Ne yazık ki sektörün hali kötü durumda gerçekten de.

   Yanıtla
   • 22 Ocak 2019 tarihinde, saat 01:10
    Permalink

    rehabilitasyonlarda herkes çalışırsa ve meb de bunu denetlemezse olacağı bu. artık ben şunu düşünuyorum devlet her şeyden haberdar ama daha ucuza getidiği için buna müdahale etmiyor. . dışarıdan görünenle o kadar farklı o kadar can sıkıcı ki anlatamam.

    Yanıtla
 • 5 Temmuz 2019 tarihinde, saat 00:32
  Permalink

  BEN BU SENE ÜNİVERSİTE TERCİHİMDE ÖZEL EĞİTİM ÖĞRETMENLİĞİNİ DÜŞÜNÜYORUM. ACABA NASIL BİR BÖLÜM MUSTAFA BEY?

  Yanıtla
 • 11 Temmuz 2020 tarihinde, saat 02:31
  Permalink

  ücretli öğretmenlikte özel eğitim alanında çalışan öğretmenlerin bu artırımı alamıyor olmaları çok garip. zaten üç kuruşa çalışıyorlar. türk eğitim sen’i de çabasından dolayı takdir ediyorum.

  Yanıtla
 • 11 Temmuz 2020 tarihinde, saat 14:34
  Permalink

  Hocam ramlarda çalışan özel eğitim öğretmeni maaşları hakkında bilginiz var mı? Bildiğim kadarıyla saat 9-5 arasında çalışıyorlar bu tam ek ders alacakları anlamına mı geliyor?

  Yanıtla
 • 6 Ağustos 2020 tarihinde, saat 17:32
  Permalink

  Son atamalarla birlikte özel eğitimci kalmadı çok piyasada. Bundan dolayı özel eğitim alan mezunu arkadaşlar özel sektörde işe başlarken maaş konusunda net davranmalılar. Yakın zamanda atanırım diyerek üç bin liraya evet demesin kimse.

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.