Fen Bilimleri / Fen Bilgisi Öğretmenliği Maaşları 2020

Üniversitelerin 4 yıllık eğitim veren Eğitim Fakülteleri Fen Bilgisi Öğretmenliği bölümlerinden mezun olan kişiler Fen Bilgisi öğretmeni olabilirler. Eğitim Fakültesi mezunu olan kişilerin pedagojik formasyon için ayrı bir eğitim döneminden geçmelerine gerek yoktur. Eğitim Fakültesi çerçevesinde formasyon eğitimi de 4 senelik lisans eğitimi kapsamında verilmektedir. Bunun yanı sıra üniversitelerin Fen Edebiyat Fakültelerin bünyesinde bulunan fizik, kimya, biyoloji, Türk Dili ve Edebiyatı gibi bölümlerinden mezun kişilerin öğretmenlik yapması için formasyon eğitimi almaları zorunludur.

Fen Bilimleri öğretmeni olan kişiler, her sene belirlenen müfredat dahilinde eğitim kurumlarında hizmet verebilmektedirler. Fen bilimleri alanında eğitimci olan kişilerin bu hususta işlenen müfredat konularına hakim olmaları beklenmektedir.

Fen Bilgisi öğretmenliği maaşları da görev yapılan eğitim kurumunun kriterleri çerçevesinde farklılık gösterebilir. Bu yazımızda fen bilimleri alanında öğretmenlik yapan kişilerin aylık maaşları hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Devlet Okullarında Fen Bilimleri / Fen Bilgisi Öğretmenliği Maaşları

Fen Bilimleri öğretmeni olarak bir devlet kurumunda görev yapan kişilerin her ay belli oranlarda maaş almaları mümkündür. 2020 yılında yeni güncellenen zamlar kapsamında yeni atanmış sözleşmeli branş öğretmenleri ek ders ücretleri hariç olmak üzere 4.089 TL civarında bir aylık ücret ile çalıştırılmaktadırlar.

Haftalık 15 saatlik mesai kapsamında verilen taban maaş olan 4.089 TL için ayrıyeten ek ders ücretleri de alınabiliyor. Buna göre ek ders verecek olan devlet okulu öğretmenlerinin her bir ek ders saati 16.99 TL olarak hesaplanıyor. Yani haftada 30 saatlik bir ders programı bulunan branş öğretmeninin aylık ücreti 5.108 TL civarında seyretmektedir.

Yukarıda belirttiğimiz bu uygulama Fen Bilgisi öğretmeni için de geçerli bir uygulamadır. Bu bağlamda devlete ait eğitim kurumları, öğretmen adayları tarafından sıklıkla tercih edilen kurumlardandır.

Özel sektörde Fen Bilgisi Öğretmenliği maaşları yeni başlayan bir öğretmen için 2500-3500 TL arasında seyretmektedir.

Özel Sektörde Fen Bilimleri / Fen Bilgisi Öğretmenliği Maaşları

Fen Bilgisi öğretmenliği maaşları, özel eğitim kurumları çatısı altında farklılık gösterebilmektedir. Bunun için de ilk önce özel eğitim kurumunun bulunduğu il ve kurumun marka değeri önem taşımaktadır. Ayrıca özel kurumda eğitim verecek olan öğretmenlerin mesleksel başarıları ve deneyimleri de aylık maaşı şekillendirmede aktif bir rol oynamaktadır.

Özel eğitim kurumları tarafından branş öğretmenleri için belirlenen aylık ücret asgari ücret ile 6.000 TL arasında seyretmektedir hesaplanabilir. Bu ücret eğitim kurumunun niteliğine, öğretmenin mesleki deneyimi ve şehir gibi değişkenlere göre de değişiklik göstermektedir. Fakat 6.000 TL olarak belirlenen rakam özel bir eğitim kurumu için neredeyse tavan maaş olarak düşünülebilir. Özel sektörde yeni başlayan bir Fen Bilgisi Öğretmeninin maaşı 2500 TL ile 3500 TL arasında değişebilmektedir.

2019 yılında KPSS için 359.652 öğretmen adayı sınavda ter dökmüştür. Bu adaylardan yalnızca 19.873 tanesi atanma şansını elde edebilmiştir. 19.873 kişiden 1.149 kişi ise Fen Bilimleri öğretmeni olarak devlet kurumlarına atanmayı başarmıştır. Dolayısıyla binlerce aday arasından geri kalanı genellikle özel eğitim kurumlarında eğitmenlik yapmayı tercih etmektedir.

Ücretli Öğretmenlikte Fen Bilimleri / Fen Bilgisi Öğretmenliği Maaşları

Ücretli öğretmenlik, belli bir saatlik ders ücreti kapsamında eğitim veren öğretmenler için oluşturulan bir kavramdır. Milli Eğitim Bakanlığı, öğretmen açığını kapatmak için böyle bir yönteme başvurmuştur. Fakat ücretli olarak öğretmenlik yapan kişilerin aldıkları ders ücreti diğer pozisyondaki eğitimcilere oranla daha düşüktür.

Fen Bilimleri ya da diğer branşlarda ücretli öğretmenlik yapan kişiler ders saati kapsamında 16.99 TL almaktadırlar. Bu bağlamda herhangi branşa sahip olan bir ücretli öğretmenin haftalık girdiği ders saari 30 saati de bulsa 2.038 TL olarak hesaplanmaktadır.

One thought on “Fen Bilimleri / Fen Bilgisi Öğretmenliği Maaşları 2020

  • Avatar
    14 Şubat 2020 tarihinde, saat 17:06
    Permalink

    Eğer devlette çalışacaksanız fen bilgisi öğretmeni olmak belki mutlu eder ama özel sektörde kölelik düzeni var. Asgariden hallice bir maaşa köle gibi çalışmak zorunda kalırsınız. Bu ülkede öğretmenin kaderi bu.

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir