Okul Öncesi Öğretmenliği Maaşları 2020

Okul öncesi öğretmenliği bölümüne yerleşmiş olan birçok arkadaş maaşlar konusunda çeşitli aramalar yapıyorlar. Bu yazımızda devlet okullarında ve özel sektörde okul öncesi öğretmenliği maaşları konusuna değineceğiz.

Okul Öncesi Öğretmeni kimdir?

Okul Öncesi Öğretmeni üniversitelerin Eğitim Fakültelerinin 4 yıllık Okul Öncesi Öğretmenliği programından mezun kişidir. Bu kişiler KPSS sonucunda aldıkları puanla Milli Eğitim Bakanlığı’nın yapmış olduğu mülakatlara girerler ve devlet okullarında Okul Öncesi Öğretmeni olarak çalışabilirler.

Çocuk gelişimi önlisans ya da Meslek Liselerinin Çocuk Gelişimi bölümü mezunları Okul Öncesi Öğretmeni olarak çalışabilirler mi?

Düzenlenmiş mevzuatlar gereği üniversitelerin 2 yıllık Çocuk Gelişimi önlisans programından mezun kişiler ve liselerin Çocuk Gelişimi alanlarından mezun kişiler Okul Öncesi Öğretmeni olarak çalışmazlar. Bu kişiler özel sektörde kreş/gündüz bakımevleri ve anaokullarında “Grup Sorumlusu” sıfatıyla çalışırlar.

Devlet okullarında Okul Öncesi Öğretmenliği maaşları

Çeşitli sınav/mülakatlar sonrasında Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı devlet anaokulları ve anasınıflarında çalışmaya hak kazanan Okul öncesi öğretmenleri 2020 yılı Ocak ayı itibariyle 18 saat ders karşılığı 4086 TL ve ek ders ücretleri ile birlikte 4900 TL civarı maaş alırlar. (Haftada 12, ayda 48 saat ek ders ücreti ile) Bunun yanı sıra alınan maaşı etkileyebilecek birçok değişken vardır.

2020 yılı Okul Öncesi Öğretmenliği Maaşı

Her ne kadar yazı içeriğini öğretmen maaşlarına gelen zamlarla birlikte güncelliyor olsak da bu eklemenin sağlıklı olacağını düşünüyorum. 2020 yılı ikinci dönem maaş zammı ile sözleşmeli öğretmenlerin net maaşı 4600 TL civarında maaş ve haftada 12, ayda 48 saat ek ders ücreti ile 5300-5400 TL civarında bir net maaş almaktadırlar. (Ataması henüz yapılmış sözleşmeli öğretmenler için. Bilindiği üzere sözleşmeli öğretmenler ile kadrolu öğretmenlerin ek ders ücretlerinde farklılık bulunmaktadır.)

Ücretli öğretmenlikte Okul Öncesi Öğretmenliği maaşları

Milli Eğitim Bakanlığı uzun zamandır öğretmen eksikliğini ücretli öğretmenler ile kapatmaktadır. Okul öncesinin yaygınlaştırılması ve okullaşma oranının artırılması hedefleri sebebiyle ücretli olarak çalışan Okul Öncesi Öğretmeni sayısı oldukça fazladır. Ücretli olarak çalışan öğretmenler girdikleri ders saati karşılığında 2020 yılı itibariyle 17 TL gibi bir ücret alırlar. Okul Öncesi Öğretmenleri bu kapsamda 2000 TL gibi bir ücret karşılığında çalışmaktadırlar.

Özel Sektörde Okul Öncesi Öğretmenliği Maaşları

Özel sektörde maaşlar hakkında yorum yapmak pek güç olsa da sektörde genel anlamda oldukça düşük ücretler söz konusudur. Bahsi geçen kurumlar maliyetleri göz önünde bulundurarak lise mezunu ya da önlisans mezunu personel çalıştırma yoluna gitmektedir. (Konu ile ilgili daha ayrıntılı yazı için: Öğretmenim, yoksa sen öğretmen olmayabilir misin?)

Özel sektörde ise genel eğilim asgari ücret ve asgari ücretin bir miktar yukarısındadır. Bu rakam asgari ücret ile 5000 TL arasında değişmektedir. Ancak genellikle çalışma saatleri konusunda devlet anaokulları ve anasınıflarından farklı olarak tam gün eğitim yapılır. Köklü kurumlarda okul öncesi öğretmenliği maaşları 6000-7000 TL civarına kadar yükselebilmektedir.

Avatar

Mustafa Özkara

Dokuz Eylül Üniversitesi, Okul Öncesi Öğretmenliği (2015) ve Özel Eğitim Öğretmenliği (2019) mezunudur. Dokuz Eylül Üniversitesi Eğitim Bilimleri Enstitüsü Özel Eğitim alanında yüksek lisans eğitimini sürdürmekte ve Özel Eğitim Öğretmeni olarak çalışmaktadır.

45 thoughts on “Okul Öncesi Öğretmenliği Maaşları 2020

 • Geri bildirim: Öğretmenler mutsuzken eğitimi iyileştirmek mümkün mü? - Okul Öncesi

 • Avatar
  22 Ocak 2018 tarihinde, saat 11:54
  Permalink

  Umarım ilerideki zamanlarda anaokulu öğretmeni mesleğinin maaşını arttırırlar.. 🙂

  Yanıtla
 • Avatar
  20 Şubat 2018 tarihinde, saat 10:35
  Permalink

  Düzenlenmiş mevzuatlar gereği üniversitelerin 2 yıllık Çocuk Gelişimi önlisans programından mezun kişiler ve liselerin Çocuk Gelişimi alanlarından mezun kişiler Okul Öncesi Öğretmeni olarak çalışmazlar. Bu kişiler özel sektörde kreş/gündüz bakımevleri ve anaokullarında “Grup Sorumlusu” sıfatıyla çalışırlar. Demişsiniz. Şimdi het ne olursa olsun insanlar emeğinin karşılığını almak ister gün boyu Anaokulunda duruyorsn onca çocukla uğraşıyorsn ve 1300 alıyorsun. Ama devkettekiler ne yapıyor doğru düzgün calismiyorlr bile 4000 bine yakın para alıyorlr adaletszlige bakar misinz? Ve özeldekiler Afedersiniz ama köpek gibi çalışıyrlr ama yine de onlar en büyük haksızlığa ugruyorlar.. bence benim ülkemde anaokuluna ve öğretmenlerine verilen değer 0 kim ne derse desin.

  Yanıtla
  • Avatar
   21 Şubat 2018 tarihinde, saat 22:26
   Permalink

   Bahsettiğiniz şey benim söylemlerim ile çalışmıyor Ebru hanım. Devlettekiler ne yapıyor, doğru düzgün çalışmıyor söyleminiz basit bir genellemeden ibaret. Bunları belirleyen dengeyi ben şöyle özetliyorum: Eğitim sektöründe lise mezunu personelin istihdam edildiği tek alan okul öncesidir. Buna ek olarak ihtiyacın çok daha üzerinde öğretmen yetiştirilmesi, bu işi en azından yasal olarak yapma yeterliliğine sahip çok fazla personel olması. Söylemeye çalıştığım şey şu ki eğer piyasada 20.000’in üzerinde ataması yapılmamış öğretmen varsa, özel sektör her şekilde asgari ücretle çalışabilecek öğretmen bulabilecektir. Lise ve önlisans mezunu personelin “öğretmen” olarak istihdamına girecek olursam sayfalarca yazmam gerekir, kaldı ki bu konuya birçok yazıda değindim.

   Yanıtla
   • Avatar
    20 Kasım 2020 tarihinde, saat 17:33
    Permalink

    Merhaba bende bir konuda bilginizi almak istiyorum.Ben çocuk gelişimi lisans bölümünde okuyorum.Aynı zamanda formasyonum var.Okul öncesi ögretmeligine gano(not ortalamasıyla) yatay geçiş yapılabiliyor mu? Bu konuda bilginiz var mı ?

    Yanıtla
  • Avatar
   18 Ağustos 2020 tarihinde, saat 09:05
   Permalink

   Merhabalar, 11. sınıf öğrencisiyim ve ana okulu öğretmenliği yapmak istiyorum devletten. çocuk gelişimi (4 yıllık) okuyarak ve son yılımda formasyon eğitimi alırsam anaokuku öğretmenliği yapamaz mıyım? lütfen bilgili kişiler yanıtlarsa çok sevinirim çünkü kafam fazlaslyla karışıyor. her yerde başka bir şey yazıyor.

   Yanıtla
   • Avatar
    18 Ağustos 2020 tarihinde, saat 12:44
    Permalink

    Şu an evet, ancak formasyonun kaldırılması durumu gündemde idi Elif. Sorunlar yaşayabilirsin.

    Yanıtla
   • Avatar
    15 Aralık 2020 tarihinde, saat 20:27
    Permalink

    Henüz 11.sınıftayken neden Okul Öncesi Öğretmenliği değil de Çocuk Gelişimi bölümünü düşünüyorsunuz? Eğitim Fakültesi’nden mezun olmak ile Sağlık Bilimleri Fakültesi’nden mezun olmak aynı şey değildir. Her ne kadar özel sektörde lise ve önlisans mezunları “Öğretmen” olarak çalıştırılsa bile bölümün kendisini okumanız sizin için çok daha faydalı olacaktır.

    Yanıtla
 • Avatar
  1 Mayıs 2018 tarihinde, saat 18:19
  Permalink

  Anadolu Üniversitesinde anaokulu veya sınıf öğretmenliğini kazanabileceğimi düşünüyorum (4 yıllık) bir mezun olarak hangisini tavsiye edersiniz. Bir erkek için Anaokulu öğretmenliği zor olabilir mi ? Biraz asabi bir yapım olsada çocuklarla oldukca iyi anlaşırım.

  Yanıtla
  • Avatar
   29 Mayıs 2018 tarihinde, saat 22:19
   Permalink

   Sınıf öğretmenliği derim ataması çok daha fazla , hem özelde bile çalışsan maaşın iyi olur

   Yanıtla
  • Avatar
   6 Ağustos 2020 tarihinde, saat 20:52
   Permalink

   bunu nasıl yapacaksınız

   Yanıtla
 • Avatar
  22 Haziran 2018 tarihinde, saat 22:35
  Permalink

  Fen Bilgisi lisansım bu yıl bitiyor inşAllah ve Anadolu Meslek lisesinde Çocuk Gelişimi okudum simdi ozelde okul öncesi ogretmenliği yapmak istiyorum sizce ne kadar maaş düşünmeliyim ? Tam zamanlı bu arada.

  Yanıtla
 • Avatar
  4 Ağustos 2018 tarihinde, saat 22:39
  Permalink

  Sizce sosyal hizmetlermi Okul öncesi ogretmenligimi

  Yanıtla
 • Avatar
  10 Mart 2019 tarihinde, saat 11:43
  Permalink

  ben 2 yıllık önlisans okuyorum 4 yıla dgs ile tamamlayacağım. çocuk gelişimine tamamlarsam sınıf öğretmeni de olabilirmişim böyle bir duyum aldım. sizce okul öncesi öğretmenliğine mi tamamlamalıyım çocuk gelişimine mi hangisinde atanma şansım daha fazla sınıf öğetmenliği olunabilir mi aslı varmıdır

  Yanıtla
  • Avatar
   15 Mart 2019 tarihinde, saat 17:57
   Permalink

   Selamlar Rabia,
   Önlisans Çocuk Gelişimi programını DGS ile lisans Çocuk Gelişimi programına tamamlarsan ve formasyon da alırsan okul öncesi öğretmeni olarak atanabilirsin. Sınıf öğretmeni olarak atanabilmek için Sınıf Öğretmenliği ya da geçmişte bir süre öğrenci almış olan Üstün Zekalılar Öğretmenliği programı mezunu olman gerekir. Başarılar dilerim.

   Yanıtla
  • Avatar
   19 Mart 2019 tarihinde, saat 21:03
   Permalink

   4 yıllıkmçocuk gelişimi mezunları formasyon alarak meslek liselerinde çocuk gelişimi alan öğretmeni olarak çalışabilmekte. Ancak aldığınız formasyonun da buna yönelik olması gerekir.

   Yanıtla
   • Avatar
    31 Mart 2019 tarihinde, saat 05:38
    Permalink

    Merhaba formasyon bir defa alınır ve tüm branşlarda geçerlidir Bilginize.

    Yanıtla
 • Avatar
  20 Mayıs 2019 tarihinde, saat 05:35
  Permalink

  Sizce okul öncesi mi özel eğitim öğretmenliği mi?

  Yanıtla
  • Avatar
   26 Aralık 2019 tarihinde, saat 19:47
   Permalink

   Bende şuan ikisi arasında kaldım.. özel eğitim öğretmenliğinin maaşı daha yüksek ama bilemiyorum..

   Yanıtla
 • Avatar
  22 Mayıs 2019 tarihinde, saat 11:12
  Permalink

  Okul öncesi öğretmenliği mı yoksa özel eğitim öğretmenliği mı kararsız kaldım?Hangisi daha avantajlı ve siz üniversite de ikisini çap kapsamında okuyabilir miyim?

  Yanıtla
  • Avatar
   24 Mayıs 2019 tarihinde, saat 06:57
   Permalink

   Bu zor bir soru Selin. Konu ile ilgili bir yazı yazmıştım daha önce ona göz atabilirsin. Kimi üniversitelerde özel eğitim ve okul öncesi öğretmenliği bölümlerinin çift anadal dahilinde alınabildiğini biliyorum. Ama hangi üniversiteler tam emin değilim. Dokuz Eylül’de bildiğim kadarıyla okul öncesi ve özel eğitim için çift anadal imkanı yok.
   Başarılar dilerim.

   Yanıtla
 • Avatar
  26 Mayıs 2019 tarihinde, saat 01:24
  Permalink

  Avusturya’da çocuk bakımı eğitimi aldım ve burda kreşte çalışıyoru. uluslararası arası diplomam var bu diplomayla Türkiye’de kreşlerde çalışabilirmiyim.

  Yanıtla
 • Geri bildirim: Okul Öncesi Öğretmenliği 2018 YKS Sözel Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları - Okul Öncesi

 • Avatar
  15 Ağustos 2019 tarihinde, saat 18:47
  Permalink

  Ben kadrolu hemşireyim 2.üniversite olarak çocuk gelişimi okuyorum bitirdikten sonra direkt çocuk gelişimine ya da okul öncesine geçiş yapabilir miyim memur olarak yoksa tekrar kpss ye girmem gerekir mi formasyonumda var 2 yıl sağlık öğretmenliği de yaptım yüksek lisans da yaptım teşekkür ederim

  Yanıtla
  • Avatar
   15 Ağustos 2019 tarihinde, saat 20:55
   Permalink

   Merhabalar Sevgi hanım,
   Milli Eğitim Bakanlığı kadroları için kurumlar arası geçiş 2012’de yapılan bir düzenleme ile engellendi ve sorun yaşanıyor diye biliyorum. Çocuk gelişimi lisans mezuniyetiniz sonrasında KPSS’ye girerek okul öncesi öğretmeni olarak atanabilirsiniz. En sağlıklı yol bu görünüyor.

   Yanıtla
  • Avatar
   29 Aralık 2020 tarihinde, saat 00:50
   Permalink

   Acikogretimden onlisans cocuk gelisimi okuyup onu dgs ile okul oncesi öğretmenliğine tamamlayabilirsem kpss de bu bölümden devlet okullarına atanabilir miyim ?

   Yanıtla
   • Avatar
    1 Ocak 2021 tarihinde, saat 20:01
    Permalink

    Okul öncesi öğretmenliği programı mezunu olduğunda kamu kurumlarına okul öncesi öğretmeni olarak atanabilirsin Keziban.

    Yanıtla
 • Avatar
  30 Ağustos 2019 tarihinde, saat 16:10
  Permalink

  Merhaba
  4 yillik Edebiyat Ogretmenligi bitirdim ve formasyon aldim. Okul öncesi ögretmenligi okumak istiyorum aciktan. Sizce mümkün mü, formasyonum da var bu bölümü bitirdikten sonra yeniden formasyon almam mi gerekiyor?
  Yardimci olursaniz cok sevinirim. Tessekkür ederim

  Yanıtla
  • Avatar
   31 Ağustos 2019 tarihinde, saat 15:49
   Permalink

   Merhabalar Aylin,
   Eğitim fakültesinden herhangi bir bölüm okuyorsan ya da okuduysan formasyon almana gerek yok. Ancak okul öncesi öğretmenliğinin açıköğretim bölümü yok. İstanbul Üniversitesinde Çocuk Gelişimi programı açıköğretim olarak mevcut. Onu bitirdikten sonra bugünkü şartlar ile okul öncesi öğretmeni olarak atanman mümkün. Hali hazırda formasyonun bulunduğu için yeniden formasyon almana gerek kalmayacaktır.
   Başarılar dilerim.

   Yanıtla
 • Avatar
  9 Eylül 2019 tarihinde, saat 09:55
  Permalink

  Merhaba çocuk gelişimi 1. Sınıf öğrencisiyim okul öncesi öğrt olarak atanmak istiyorum formasyon kalktı gibi haberler çıktı. Mezun olduktan sonra nasıl bir yol izlemem gerekir, formasyon olmadan atanabilecek miyim ?

  Yanıtla
 • Avatar
  18 Eylül 2019 tarihinde, saat 18:06
  Permalink

  Sınıf öğretmenliği ve okul öncesi öğretmenliği arasında kararsız kaldım.Sizce hangisi daha iyi?Yardımcı olursanız sevinirim.

  Yanıtla
  • Avatar
   19 Eylül 2019 tarihinde, saat 08:50
   Permalink

   Selamlar Diljin,
   Bu zor bir soru doğrusu. Hangi perspektiften baktığımıza göre değişir. Atama açısından sınıf öğretmenliği şu yıllarda daha avantajlı, ama biliyorsun şartlar hızlı değişebiliyor.

   Yanıtla
 • Avatar
  3 Ekim 2019 tarihinde, saat 09:01
  Permalink

  Merhaba,
  Ben kimya önlisans mezunuyum.İkinci üniversite ile okul öncesi okumak istiyorum,fakat bölümü bitirdikten sonra,özel sektörde okul öncesi öğretmeni olarak çalışabilir miyim yoksa yanında farklı sertifika yahut eğitimler de tamamlamam gerekir mi?Nasıl bir yol izlemeliyim?Bu alana yönelip kendimi geliştirmek için neler yapabilirim?yardım cı olur bilgilendirirseniz cok sevinirim.

  Yanıtla
 • Avatar
  8 Kasım 2019 tarihinde, saat 23:33
  Permalink

  Acaba konya selcuk unuversitesine okul oncesi bolumu varmi

  Yanıtla
 • Avatar
  30 Mart 2020 tarihinde, saat 14:04
  Permalink

  Merhabalar, okul öncesi öğretmenliği mezunuyum. Yüksek lisans yapmak istiyorum özel eğitime ilgim var bu alanda araştırmalar ve çalışmalar yapmak istiyorum sizce kendi alanımdan mı yapmalıyım yada özel eğitimden mi ? şimdiden teşekkür ederim saygılarım ve sevgilerimle….

  Yanıtla
  • Avatar
   30 Mart 2020 tarihinde, saat 16:36
   Permalink

   Gül hanım merhabalar. Nasıl bir yol çizmek istediğinize bağlı tamamen. Akademik kariyer düşünüyor musunuz, yüksek lisanstan ne gibi beklentileriniz var gibi detaylara göre yorum yapmam mümkün.

   Yanıtla
 • Avatar
  3 Haziran 2020 tarihinde, saat 17:10
  Permalink

  Merhabalar,
  Avustralya’da Early Childhood Education and Care diploma programında eğitim görüyorum. Bu eğitim  2 yıl süren, geniş kapsamlı bir okul öncesi eğitim programı. Burada bir süre çalıştıktan sonra Türkiye’ye dönme planım var. Daha önce İstanbul Üniversite’sinde iletişim fakültesini bitirmiştim. Yani bu okul çocuk gelişimi alanındaki ilk eğitimim.

  Türkiye’ye döndüğümde buradan alacağım diplomanın karşılığı ne olacak, öğretmen olarak çalışma şansım olur mu, diploma denkliğine dair bir bilginiz var mı? Bilgi verebilirseniz çok memnun olurum.

  Teşekkürler

  Yanıtla
  • Avatar
   4 Haziran 2020 tarihinde, saat 00:28
   Permalink

   Merhaba Elif hanım,
   Denklik konusunda çok detaylı bilgiye sahip değilim ama genel bir çerçevede sorunuzu cevaplayayım. Öncelikle eğitim gördüğünüz kurum associate degree (önlisans) olarak geçiyor olmalı. Diplomanızın Türkiye’de size öğretmenlik yapma yetkisi verebilmesi için programınızın bachelor’s degree (lisans) olması ve eğitim fakültesi bünyesinde yer alması gerekir. Eğer mezun olduğunuz okul tanınan bir kurumsa doğrudan, değilse başvurunuz ile çocuk gelişimi önlisans programı denkliği alacağınızı tahmin ediyorum.
   Başarılar dilerim.

   Yanıtla
 • Avatar
  17 Haziran 2020 tarihinde, saat 11:52
  Permalink

  Sizce sınıf öğretmenliği mi yoksa okul öncesi ömi ikisi arasında çok kararsızım hangisi mantıklı sizce yardımcı olabilir misiniz?

  Yanıtla
 • Avatar
  2 Eylül 2020 tarihinde, saat 01:51
  Permalink

  Merhabalar, okul öncesi öğretmenliği son sınıf öğrencisiyim. Kız meslek lisesinde çocuk gelişimi bölüm öğretmeni olarak çalışmak istiyorum. Bu mümkün müdür? Bunun için ne yapmam gerekir? Teşekkürler.

  Yanıtla
  • Avatar
   4 Eylül 2020 tarihinde, saat 15:21
   Permalink

   Merhabalar,
   Bildiğim kadarıyla meslek lisesi çocuk gelişimi alanında öğretmenlik yapabilmek için çocuk gelişimi bölümü mezunu olup formasyon eğitimini tamamlamış olmanız gerekiyor. Okul öncesi öğretmenliği programı mezunları için böyle bir olanak yok gibi. TTKB 9 sayılı kurul kararına istinaden bu yorumu yapıyorum. Uygulamada daha farklı bir durum var mı emin değilim doğrusu. Kararı buradan inceleyebilirsiniz; https://ttkb.meb.gov.tr/meb_iys_dosyalar/2020_08/28110927_9_cizelgeveesaslar.pdf
   Başarılar.

   Yanıtla
   • Avatar
    20 Kasım 2020 tarihinde, saat 19:18
    Permalink

    Merhaba ben 10.sınıf öğrencisiyim okul öncesi öğretmenliği okumak istiyorum alan olarak ne seçmeliyim

    Yanıtla
 • Avatar
  18 Aralık 2020 tarihinde, saat 02:39
  Permalink

  hocam yazıdaki bilgiler eski yıllara ait.

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir