Okul Öncesi Öğretmenliği Maaşları

Okul öncesi öğretmenliği bölümüne yerleşmiş olan birçok arkadaş maaşlar konusunda çeşitli aramalar yapıyorlar. Bu yazımızda devlet okullarında ve özel sektörde okul öncesi öğretmenliği maaşları konusuna değineceğiz.

Okul Öncesi Öğretmeni kimdir?

Okul Öncesi Öğretmeni üniversitelerin Eğitim Fakültelerinin 4 yıllık Okul Öncesi Öğretmenliği programından mezun kişidir. Bu kişiler KPSS sonucunda aldıkları puanla Milli Eğitim Bakanlığı’nın yapmış olduğu mülakatlara girerler ve devlet okullarında Okul Öncesi Öğretmeni olarak çalışabilirler.

Çocuk gelişimi önlisans ya da Meslek Liselerinin Çocuk Gelişimi bölümü mezunları Okul Öncesi Öğretmeni olarak çalışabilirler mi?

Düzenlenmiş mevzuatlar gereği üniversitelerin 2 yıllık Çocuk Gelişimi önlisans programından mezun kişiler ve liselerin Çocuk Gelişimi alanlarından mezun kişiler Okul Öncesi Öğretmeni olarak çalışmazlar. Bu kişiler özel sektörde kreş/gündüz bakımevleri ve anaokullarında “Grup Sorumlusu” sıfatıyla çalışırlar.

Devlet okullarında Okul Öncesi Öğretmenliği maaşları

Çeşitli sınav/mülakatlar sonrasında Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı devlet anaokulları ve anasınıflarında çalışmaya hak kazanan Okul öncesi öğretmenleri 18 saat ders karşılığı 2900 TL ve ek ders ücretleri ile birlikte 3700 TL civarı maaş alırlar. Bunun yanı sıra alınan maaşı etkileyebilecek birçok değişken vardır.

Ücretli öğretmenlikte Okul Öncesi Öğretmenliği maaşları

Milli Eğitim Bakanlığı uzun zamandır öğretmen eksikliğini ücretli öğretmenler ile kapatmaktadır. Okul öncesinin yaygınlaştırılması ve okullaşma oranının artırılması hedefleri sebebiyle ücretli olarak çalışan Okul Öncesi Öğretmeni sayısı oldukça fazladır. Ücretli olarak çalışan öğretmenler girdikleri ders saati karşılığında 13 TL gibi bir ücret alırlar. Okul Öncesi Öğretmenleri bu kapsamda 1400 TL gibi bir ücret karşılığında çalışmaktadırlar.

Özel Sektörde Okul Öncesi Öğretmenliği Maaşları

Özel sektörde maaşlar hakkında yorum yapmak pek güç olsa da sektörde genel anlamda oldukça düşük ücretler söz konusudur. Bahsi geçen kurumlar maliyetleri göz önünde bulundurarak lise mezunu ya da önlisans mezunu personel çalıştırma yoluna gitmektedir. (Konu ile ilgili daha ayrıntılı yazı için: Öğretmenim, yoksa sen öğretmen olmayabilir misin?)

Özel sektörde ise genel eğilim asgari ücret ve asgari ücretin bir miktar yukarısındadır. Bu rakam 1600 TL ile 2500 TL arasında değişir. Ancak genellikle çalışma saatleri konusunda devlet anaokulları ve anasınıflarından farklı olarak tam gün eğitim yapılır. Köklü kurumlarda okul öncesi öğretmenliği maaşları 4500 TL civarına kadar yükselebilmektedir.

Mustafa Özkara

Dokuz Eylül Üniversitesi, Okul Öncesi Öğretmenliği mezunudur. Dokuz Eylül Üniversitesi Buca Eğitim Fakültesi'nde Özel Eğitim Öğretmenliği lisans, Dokuz Eylül Üniversitesi Eğitim Bilimleri Enstitüsü'nde Özel Eğitim yüksek lisans eğitimini sürdürmektedir.

Okul Öncesi Öğretmenliği Maaşları” için 9 yorum

 • Geri bildirim: Öğretmenler mutsuzken eğitimi iyileştirmek mümkün mü? - Okul Öncesi

 • 22 Ocak 2018 tarihinde, saat 11:54
  Permalink

  Umarım ilerideki zamanlarda anaokulu öğretmeni mesleğinin maaşını arttırırlar.. 🙂

  Yanıtla
 • 20 Şubat 2018 tarihinde, saat 10:35
  Permalink

  Düzenlenmiş mevzuatlar gereği üniversitelerin 2 yıllık Çocuk Gelişimi önlisans programından mezun kişiler ve liselerin Çocuk Gelişimi alanlarından mezun kişiler Okul Öncesi Öğretmeni olarak çalışmazlar. Bu kişiler özel sektörde kreş/gündüz bakımevleri ve anaokullarında “Grup Sorumlusu” sıfatıyla çalışırlar. Demişsiniz. Şimdi het ne olursa olsun insanlar emeğinin karşılığını almak ister gün boyu Anaokulunda duruyorsn onca çocukla uğraşıyorsn ve 1300 alıyorsun. Ama devkettekiler ne yapıyor doğru düzgün calismiyorlr bile 4000 bine yakın para alıyorlr adaletszlige bakar misinz? Ve özeldekiler Afedersiniz ama köpek gibi çalışıyrlr ama yine de onlar en büyük haksızlığa ugruyorlar.. bence benim ülkemde anaokuluna ve öğretmenlerine verilen değer 0 kim ne derse desin.

  Yanıtla
  • 21 Şubat 2018 tarihinde, saat 22:26
   Permalink

   Bahsettiğiniz şey benim söylemlerim ile çalışmıyor Ebru hanım. Devlettekiler ne yapıyor, doğru düzgün çalışmıyor söyleminiz basit bir genellemeden ibaret. Bunları belirleyen dengeyi ben şöyle özetliyorum: Eğitim sektöründe lise mezunu personelin istihdam edildiği tek alan okul öncesidir. Buna ek olarak ihtiyacın çok daha üzerinde öğretmen yetiştirilmesi, bu işi en azından yasal olarak yapma yeterliliğine sahip çok fazla personel olması. Söylemeye çalıştığım şey şu ki eğer piyasada 20.000’in üzerinde ataması yapılmamış öğretmen varsa, özel sektör her şekilde asgari ücretle çalışabilecek öğretmen bulabilecektir. Lise ve önlisans mezunu personelin “öğretmen” olarak istihdamına girecek olursam sayfalarca yazmam gerekir, kaldı ki bu konuya birçok yazıda değindim.

   Yanıtla
 • 1 Mayıs 2018 tarihinde, saat 18:19
  Permalink

  Anadolu Üniversitesinde anaokulu veya sınıf öğretmenliğini kazanabileceğimi düşünüyorum (4 yıllık) bir mezun olarak hangisini tavsiye edersiniz. Bir erkek için Anaokulu öğretmenliği zor olabilir mi ? Biraz asabi bir yapım olsada çocuklarla oldukca iyi anlaşırım.

  Yanıtla
  • 29 Mayıs 2018 tarihinde, saat 22:19
   Permalink

   Sınıf öğretmenliği derim ataması çok daha fazla , hem özelde bile çalışsan maaşın iyi olur

   Yanıtla
 • 22 Haziran 2018 tarihinde, saat 22:35
  Permalink

  Fen Bilgisi lisansım bu yıl bitiyor inşAllah ve Anadolu Meslek lisesinde Çocuk Gelişimi okudum simdi ozelde okul öncesi ogretmenliği yapmak istiyorum sizce ne kadar maaş düşünmeliyim ? Tam zamanlı bu arada.

  Yanıtla
 • 4 Ağustos 2018 tarihinde, saat 22:39
  Permalink

  Sizce sosyal hizmetlermi Okul öncesi ogretmenligimi

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir