Kastanyet Yapımı: Sanat Etkinliği

Çocuklar müzik aletlerine bayılırlar. Ancak bazen onlara erişmek veya temin etmek için gerekli maddi koşulları sağlamak zordur. Bu etkinlikte öğrencilerinizin müzik etkinliklerinizde ritme eşlik edebilecekleri ve yapımı oldukça kolay olan ve aynı zamanda Orff etkinliklerinde de kullanılan bir enstrüman olan kastanyet yapacağız.

Gerekli olan malzemeler:

 • Karton parçaları
 • Makas
 • Gazoz kapakları
 • Çekiç veya benzeri bir araç
 • Gazoz kapağını kartona yapıştırmak için yapıştırıcı
 • Çeşitli boyalar, dekorasyon için kullanılabilecek malzemeler

Yapım aşamaları:

 1. Öncelikle kullanım aşamasında çocukların ellerine zarar vermemeleri için gazoz kapaklarının köşelerini düzeltelim. (Birçok gazoz kapağı keskin değildir ancak bu aşamayı özellikle kontrol etmenizde fayda var.)
 2. Kartona gerekirse bir kalıp kullarak, oval köşeli, simetrik ve geniş birer şerit çizin. Tam ortasından ikiye katlandığında kastanyetin şekli oluşacaktır.
 3. Bu aşamada çocuklar eldeki boya, kalem ve diğer malzemeleri kullanarak ellerindeki kartonları diledikleri gibi dekore edebilirler.
 4. Eldeki kartonlar dekore edildikten sonra gazoz kapaklarını kartonların içine üst kısımları birbirine bakacak şekilde yapıştıralım. Bu aşamada dikkatli olmak şartıyla sıcak silikon kullanabilirsiniz.
 5. Yapıştırıcı veya silikon kuruduktan sonra kastanyetler kullanıma hazır olacaktır. Sınıf içinde yaptığınız birçok müzik, drama, veya ritm etkinliğinde kullanabilirsiniz.

Konu ile ilgili Müzik aletleri etkinlik önerileri sayfamıza da gözatabilirsiniz.

https://www.education.com/activity/article/Castanets/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.