Özel Eğitim Öğretmenliği Atamaları Nasıl Olacak?

Bilindiği üzere 2016 yılında Zihinsel Engelliler Öğretmenliği, İşitme Engelliler Öğretmenliği, Görme Engelliler Öğretmenliği ve Üstün Zekalılar Öğretmenliği branşları Özel Eğitim Öğretmenliği adı altında birleştirildi. Bu branşlardan mezun olan öğretmenler ise Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde Özel Eğitim branşına yerleştirilmekteydiler. Dolayısıyla bu düzenlemeden sonra mezun olan (program ilk mezunlarını 2020 yılında verecek) Özel Eğitim branşında istihdam edilecek olan tüm öğretmenler Özel Eğitim Öğretmenliği programı mezunu olacaklar.

Grafik: Yıl yıl Özel Eğitim branşına verilen atama sayıları. Grafiği büyük boyutlu görmek için tıklayın.

Özel Eğitim Öğretmenliği Atamaları

Milli Eğitim Bakanlığının almış olduğu kararlar sebebiyle Özel Eğitim branşındaki atamalar geçmişten bugüne oldukça dalgalı bir seyir izledi. 2015 Şubat atamasından 2018 yılı Temmuz ayında yapılan atamaya dek rakamlara kısaca göz attığımızda;

  • 2015 yılı Şubat ayı atamasında 15.000 kontenjanın 357’si (Kontenjanın %2,38’i)
  • 2015 yılı Ağustos ayı atamasında 37.000 kontenjanın 1579’u (Kontenjanın %4,26’sı)
  • 2016 yılı Şubat ayı atamasında 30.000 kontenjanın 376’sı (Kontenjanın %1,25’i)
  • 2016 yılı Ekim ayı atamasında 15.000 kontenjanın 502’si (Kontenjanın %3,34’ü)
  • 2017 yılı Ağustos ayı atamasında 20.000 kontenjanın 432’si (Kontenjanın %2,01’i)
  • 2018 yılı Temmuz ayı atamasında 20.000 kontenjanın 664’ü (Kontanjanın %3,32’si) Özel Eğitim branşına ayrılmıştır.

Verileri göz önünde bulundurduğumuz zaman Özel Eğitim branşındaki alımların zaman zaman yükseldiğini veya alçaldığını görmekteyiz. Süreçte kontenjanın %1,25’i ile %4,26’sı gibi dağılımlar Özel Eğitim branşında çalışacak öğretmenlerin sıkça eleştirdiği bir konudur.

Milli Eğitim Bakanlığının Özel Eğitim politikaları atamaları nasıl etkiliyor?

Öncelikle şunun altını çizmek gerekiyor ki Özel Eğitim branşında çok ciddi bir açık bulunmakla birlikte, bakanlık birçok kurum gibi ekonomik verimlilik adına eğitim açısından sorunlu kararlar alabilmektedir. Bu kararların en başında öğretmenlere yeterince nitelik sağlamayan kurs gibi uygulamalar ile birçok branştan Özel Eğitim alanına geçişler oluşturmaktadır.

Bunun yanı sıra bakanlığın ücretli öğretmenlik politikaları da vahim sonuçlara sebep olabilmektedir. Okul Öncesi Öğretmenliği, Sınıf Öğretmenliği ve Özel Eğitim Öğretmenliği gibi alanlarda (herkesin bu işleri yapabileceği gibi basit ve temelsiz bir varsayımla) alanla hiçbir alakası olmayan kişilerin Özel Eğitim branşında ücretli öğretmen olarak istihdamı sağlanmaktadır.

Atamalar özelinde bakıldığı zaman Özel Eğitim branşı genel olarak değerlendirildiği zaman bu devasa açığa karşın yeterince kontenjan verilmeyen bir alandır.

Özel Eğitim Öğretmenliği Atamaları Nasıl Olacak?

Her ne kadar sektör içerisinde ya da Milli Eğitim Bakanlığında atama rakamları pek iç açıcı bir tablo yansıtmasa da bu durumun temel kaynağı piyasada yeterince Özel Eğitim Öğretmeni bulunmamasından kaynaklanmaktadır. Geçmişteki Özel Eğitim Öğretmenliği KPSS taban puanları göz önünde bulundurulduğu zaman diğer branşlara göre çok daha düşük puanlarla atamaların gerçekleştiğini söylemek mümkündür. Ancak KPSS taban puanları öğretmen artışına paralel olarak artmaktadır. Yapılan son atamada (2018 Temmuz) en son atanan Özel Eğitim Öğretmeninin KPSS taban puanı P10 türünde 75,53656’dır. (Ayrıca bakınız: Özel Eğitim Öğretmenliği KPSS Atama Taban Puanları)

Özel gereksinimli bireylerin eğitimi ancak iyi yetişmiş özel eğitim öğretmenleri tarafından yapılabilecek, oldukça geniş bir arkaplan gerektiren bir alandır. Bu sebeple Özel Eğitim Öğretmenliği atamalarının bugünden daha iyi bir noktaya ulaşması tarihsel bir zorunluluktur.

Bu gönderiyi paylaş:

Mustafa Özkara

Dokuz Eylül Üniversitesi, Okul Öncesi Öğretmenliği mezunudur. Dokuz Eylül Üniversitesi Buca Eğitim Fakültesi'nde Özel Eğitim Öğretmenliği lisans, Dokuz Eylül Üniversitesi Eğitim Bilimleri Enstitüsü'nde Özel Eğitim yüksek lisans eğitimini sürdürmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir