Çocuğunuzun neden bir evcil hayvanı olmalı?

Henüz bir yetişkin olmayan ve onlar gibi doğadan ve hayvanlardan uzaklaşmayan çocuklar genelde hayvanlara ilgi duyarak onlarla zaman geçirmeye meraklıdırlar. Bazı yetişkinler ise bu duruma engel olmak isterken bir çocuğa yapılabilecek en büyük kötülüklerden birini yaptığının farkında olmaması da çok sakıncalıdır.

Her bireyin evcil hayvanlar ve doğa ile ilişki içinde olması gereklidir ve buna ihtiyacımız vardır. Hayvan sevgisi ile tanışan ve büyüyen çocuklar için yapılan araştırmalarda evcil hayvanlar ile büyüyen çocukların ileride çok daha sağlıklı ve saygılı bireyler olarak hayatta yer aldığını kanıtlanmaktadır.

Empati Duygusunu Destekler

Çocuklar için empatiyi öğrenmek oldukça önemlidir ve evcil hayvanlar ile birlikte yaşamanın çocuklara katkıları arasında empati duygusunu aşılaması yer almaktadır. Çünkü çocuk evcil hayvanının acıktığını, sıkıldığını veya bir yemeği sevmdeğini zamanla anlamaya başlarken onun aç kalmasını istemez ve soğuk bir havada köpeğinin üşümemesi için üstünü dahi örtebilir ve bu davranışlar çocuğun empati yeteneğinin geliştiğini kanıtlamaktadır.

evcil hayvan sosyal beceriler

Sosyal Becerileri Kazandırır

Çocuklar ve başta daha konuşmayı dahi bilmeyen bebekler bir hayvanla iletişim kurmak için çeşitli sesler çıkartmaya çalışarak onunla birlikte konuşmayı öğrenmeye başlarlar. Çocuk hayvanlarla çekinmeden içinden geldiği gibi konuşur ve karşısındaki de onun için çok bir dinleyici olması sosyalliğini desteklemektedir.

Evcil hayvanlar ile büyüyen çocukların sözel ve sosyal becerileri giderek gelişir ve güçlenirken asosyalleşme yaşayan çocuklar için uzmanların önerdiği bir çözüm önerisi de olabilmektedir. Özgüven eksikliği yaşayan, konuşma zorluğu çeken veya kendini ifade etmekten çekinen çocuklarda evcil hayvanlar oldukça etkili ve önemli bir çözüm özelliğine sahiptir. Ayrıca çocuğunuzun ileride insanlara karşı saygılı ve sevgi duyan bir birey olmasını istiyorsanız evcil hayvanlar ile onun ilgilenmesini desteklemeli, hayvanları sevmesini desteklemeli ve uygun ortamı sağlamalısınız.

Çocuğunuzun bir köpeğinin olması aynı zamanda onun düzenli bir yürüyüşe çıkması anlamına da gelebilir.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Çocukların bağışıklık sistemleri genellikle mikropları, virüsleri ve bakterileri tanıyarak gelişmiş özel bir sistemdir. Ailelerin çoğu çocuklar için tamamen steril bir ortam yaratmak amacıyla, onları evde hapsetmek gibi bir tutum sergilerler. Oysa ki aslında bu durum bağışıklık sisteminin gelişmemesine neden olmaktadır. ABD’de yayınlanan bilimsel bir dergi olan Pediarics’te yayınlanmış bir makale kedi ve köpeklerle temas halinde olan çocukların yaygın yaşanılan çocukluk dönemi hastalıklarına daha az yakalandıklarını gösteriyor.

Evcil hayvanlar ile yaşayan çocukların bağışıklık sisteminin gelişmesi evcil hayvanlar ile yaşamayanlara göre oldukça güçlüdür ve hızlıdır. Bağışıklık sistemi için çocuğunuza evcil hayvanların önemini yansıtmak ve kazandırmak için ona hayvan sevgisini aşılamanız faydalıdır.

çocuk sorumluluk duygusu
Çocukların hayvanlar ile kurdukları ilişkiler onları birçok yönden olumlu olarak etkiler.

Sorumluluk duygusunun gelişimini sağlar

Bir evcil hayvanla birlikte yaşamak aynı zamanda birçok sorumluluğa sahip olmak demektir. Çocuğunuzun evcil hayvanınız ile ilgilenmesi, onunla bir bağ kurması evcil hayvanınıza dair sorumlulukları alması yönünde isteği olduğunu gösteren davranışlardandır. Çocuğunuzun evcil hayvanınıza dair işleri yapması (onu gezdirmesi, onunla oynaması, mama alışverişini yapması gibi) aynı zamanda çocuğunuzun sorumluluk duygusunun gelişimini de sağlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir