ÖABT Konu Dağılımları Güncellendi

ÖSYM tarafından bugün (1 Şubat 2019) ÖABT (Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi) ile ilgili bir güncelleme duyuruldu. Duyuruda alan bilgisi testinde soru sayısının değişmesi ve bu durumun konu dağılımlarına olan etkisine dair bilgiler yer alıyor. 2019 yılı Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi’nin 28 Temmuz 2019 tarihinde yapılacağı bilgisi de duyuruda yer alan bir başka bilgi.

Bilindiği üzere okul öncesi öğretmenliği programına ÖABT ilk kez 2016 yılında uygulanmıştı. 2016 yılında yapılmış olan sınavda %80 Alan Bilgisi Testi (40 soru), %20 Alan Eğitimi Testi (10 soru) olmak üzere sınav toplam 50 sorudan oluşuyordu. Yapılmış olan düzenleme ile birlikte ÖABT’de soru sayısı 50 sorudan 75 soruya yükseldi.

Eski dağılıma dair veriler ve yeni dağılma dair verilere dair tablo;

2016-20182019 Yaklaşık Ağırlık
Okul Öncesi Eğitime Giriş%6 – 3 soru%6
İnsan Anatomisi ve Fizyolojisi%2 – 1 soru%2
Anne-Çocuk Sağlığı ve İlk Yardım%4 – 2 soru%4
Anne-Çocuk Beslenmesi%2 – 1 soru%3
Psikoloji%2 – 1 soru%3
Erken Çocukluk Döneminde Gelişim%12 – 6 soru%14
Çocuk Ruh Sağlığı%8 – 4 soru%5
Çocukta Oyun Gelişimi%4 – 2 soru%4
Çocuk Edebiyatı%4 – 2 soru%4
Drama
%4 – 2 soru%4
Yaratıcılık ve Geliştirilmesi%6 – 3 soru%4
Özel Öğretim Yöntemleri II (Eski dağılımda) -Okul Öncesi Eğitimde Yaklaşım, Program, Yöntem ve Uygulamalar (Yeni Dağılımda)%14 – 7 soru%13
Anne-Baba Eğitimi%6 – 3 soru%5
İlköğretime Hazırlık ve İlköğretim Programları%6 – 3 soru%5
Alan Eğitimi Testi%20 – 10 soru%20

Üstteki dağılım göz önünde bulundurulduğu zaman okul öncesi öğretmenliği ÖABT’yi derslerin dağılımları açısından ciddi bir değişiklik beklemiyor. Ancak en dikkat çekici değişiklik ise eski dağılımda Özel Öğretim Yöntemleri II olarak verilmiş olan dersin yeni dağılımda Okul Öncesi Eğitimde Yaklaşım, Program, Yöntem ve Uygulamalar olarak verilmiş olması. Bu durum dersin kapsamında ve içeriğinde de değişikliklere sebep olacak olabilir, bu sebeple ÖABT’ye girecek adayların bu bilgiyi önemsemeleri gerekiyor.

Soru sayısındaki değişimin yansımaları

ÖABT’de 50 soru yer alıyor olması özellikle okul öncesi öğretmenliği gibi ders sayısı fazla olan bölümler açısından eleştirilen bir nokta idi. Aday dağılımda %2 veya %4 (1 veya 2 soru) içeren derslere her ne kadar hakim olursa olsun bir detaydan soru kaçırabiliyordu. Soru sayısının 75’e çıkarılmış olması hem okul öncesi öğretmenliğinin geniş olan kapsamının değerlendirilmesi açısından hem de dar kapsam nedeniyle kaçırdıkları sorulardan oluşacak sıralamaları daha hassas hale getirmesi sebebiyle önem taşıyor.

Mustafa Özkara

Dokuz Eylül Üniversitesi, Okul Öncesi Öğretmenliği mezunudur. Dokuz Eylül Üniversitesi Buca Eğitim Fakültesi'nde Özel Eğitim Öğretmenliği lisans, Dokuz Eylül Üniversitesi Eğitim Bilimleri Enstitüsü'nde Özel Eğitim yüksek lisans eğitimini sürdürmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir