Sınıf Öğretmenliği KPSS Atama Taban Puanları 2020

Sınıf Öğretmenliği Türkiye’de en çok öğretmen ihtiyacının bulunduğu, ve dolayısıyla öğretmen atamalarının en çok yapıldığı lisans bölümlerinden birisidir. Sınıf öğretmenliği programından mezun olmuş kişiler Milli Eğitim Bakanlığı bünyesindeki ilkokullarda “sınıf öğretmeni” unvanı ile çalışırlar.

2018 yılı KPSS ÖABT sayısal verileri baz alındığı zaman 20.513 sınıf öğretmeninin ÖABT’ye girdiği görülür. Dolayısıyla 20.000’den fazla sınıf öğretmeni Milli Eğitim Bakanlığı kadrolarında çalışmak için yarışmaktadır. Sınıf öğretmenliği branşındaki adaylar KPSS P121 puan türüne göre atanırlar. P121 puan türü Genel Kültür/Genel Yetenek, Eğitim Bilimleri ve Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi’nin (ÖABT) sentezinden oluşan bir puan türüdür.

Sınıf öğretmenliği mezunu adayların ÖABT’deki ortalama netleri 2018 yılında 20 net civarındadır.

Sınıf Öğretmenliği KPSS ve Mülakat Atama Taban Puanları

Kontenjan ve KPSS taban puanlarının yer aldığı tablo incelendiği zaman sınıf öğretmenliği branşın kontenjan sayısında ve oranında artış, puanlarda da düşüş göze çarpmaktadır.

2017 ve 2018 KPSS esas alınarak 2019 Şubat’ta tamamlanan 20.000 öğretmen atamasına ilişkin veriler (3047 sınıf öğretmeni ataması, 74,752 KPSS puanı ve 75 mülakat puanı) tabloya eklenmiştir.

Mülakat ve büyük adaletsizlikler

Farkedildiği üzere 2016 yılından bu yana Milli Eğitim Bakanlığı kadroları yazılı sınavlara ek olarak sözlü sınav (mülakat) puanı ile atama yapmaktadır. Mülakatın ilk geldiği yılda en son atanan adayın KPSS puanı 75,448 olmasına karşın mülakat puanı 84’tür. O yıl atanan adayların KPSS puanları ve mülakat puanları arasında ciddi farklar bulunması sebebiyle öğretmen atamalarında en büyük adaletsizliklerin olduğu yıl olarak bilinmektedir. Ancak diğer mülakatlarda bu adaletsiz puanlamalar o yıla oranla azalmış görünmektedir.

Sınıf Öğretmenliği Atama Kontenjanları ve Puanlarının Grafik Analizi

sınıf öğretmenliği atama
Sınıf öğretmenliği bölümü KPSS puan ve atama yüzdesi dağılımı. Atama yüzdesi toplam kontenjan içerisinde branşa ayrılmış kontenjanı yüzdelik
olarak ifade eder.

Sınıf öğretmenliği atamaları 2013 yılından bugüne analiz edildiği zaman bölümün profiline yönelik geniş bir bilgi sunmaktadır. 2013 yılında 4+4+4 düzenlemesinin etkisi ile branşa ayrılmış kontenjanın yüzdesi 5 civarındayken 2016’dan beri yüzde 20 civarlarına yükselmiştir. Dolayısıyla sınıf öğretmenliği branşından atanmak geçmişe göre daha kolay hale gelmiştir.

Atanmanın daha kolay hale gelmesi yine grafikteki verilerde görülebilir. Branşa ayrılan kontenjanların yükselmesi ile atama puanlarında ciddi bir düşüş meydana gelmiştir. 2013 KPSS’ye girmiş bir aday 2014 Şubat’ta 82.71 KPSS puanı ile atanırken 2017 KPSS’ye girmiş bir aday 72.44 KPSS puanı ile atanmıştır.

Bu veriler göz önünde bulundurulduğu zaman sınıf öğretmenliği branşının aday sayısı fazla olmasına karşın en çok atama yapılan bölümlerden biri olduğu söylenebilir. Bunun yanı sıra sınıf öğretmenliği branşındaki öğretmenlerin yaş ortalamalarının yüksek olduğu da düşünülürse her yıl ciddi sayılarda sınıf öğretmeni emekli olabilmektedir. Bu durum atamalarda kontenjanları artıran etmenlerden biridir.

One thought on “Sınıf Öğretmenliği KPSS Atama Taban Puanları 2020

  • 28 Ocak 2019 tarihinde, saat 18:07
    Permalink

    Kpssden 75 alıp mülakattan 85le atanan kişi nasıl bir vicdanla öğretminlik yapıyor acaba şimdi.

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.