Sınıf Öğretmenliği Bölüm Tanıtımı

Sınıf öğretmenliği bölümü ilköğretim okullarının 1. kademesinde görev yapacak öğretmenlerin yetiştirilmesini amaçlayan, eğitim fakülteleri bünyesinde yer alan 4 yıllık bir lisans programıdır. Sınıf öğretmenliği bölümünü başarıyla bitirmiş olan adaylar sınıf öğretmeni unvanı ile Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı ilkokullarda ya da özel eğitim kurumlarında çalışabilirler.

Sınıf Öğretmenliği Taban Puanları

Sınıf öğretmenliği bölümüne yerleşmek için YKS’de Eşit Ağırlık (EA) puanı esas alınır. Devlet üniversiteleri bazında 2018 YKS Yerleştirme sonuçlarına göre en yüksek puanla (350,085) öğrenci alan üniversite İstanbul Üniversitesi olurken, en düşük puanla öğrenci alan üniversite 303,523 puanla Hakkari Üniversitesi olmuştur. Ancak YÖK Atlas’ta henüz 2018 YKS sonucunda hangi başarı sıralaması ile girildiğine dair veriler henüz yer almamaktadır.

Başarı sıralamaları için 2017 LYS sonuçlarına göz attığımız zaman yine devlet üniversitelerinde en yüksek başarı sıralaması ile (49.316) İstanbul Üniversitesinin yer aldığını görüyoruz. 2017 yılında en düşük başarı sıralaması (120.937) ile öğrenci alan üniversite ise Kafkas Üniversitesi olmuştur.

Sınıf Öğretmenliği İş İmkanları

Türkiye’nin nüfus profili göz önünde bulundurulduğu zaman ilköğretim kademesinde sınıf öğretmeni ihtiyacının oldukça fazla olduğu söylenebilir. İlköğretim dönemindeki öğrencilerin büyük bir kısmı eğitimi Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı ilkokullarda alırlar. Bu sebeple üniversitelerin sınıf öğretmenliği programından mezun olan öğretmenlerin büyük bir kısmı KPSS sonucu ile bakanlığa bağlı devlet okullarında çalışırlar. Bunun yanı sıra sınıf öğretmenleri kolejler gibi özel eğitim kurumlarında da çalışabilirler.

Sınıf Öğretmenliği Atamaları

Sınıf öğretmenliği bölümü en çok ataması yapılan bölümlerden biridir. Geçmişte her ne kadar 4+4+4 düzenlemesi atamaları bir miktar olumsuz etkilemiş olsa dahi günümüzde yapılan atamaların %15 civarı sınıf öğretmenliği branşına ayrılmaktadır. 2018 yılı Kasım ayında yapılmış olan 20.000 öğretmen atamasında 3.047 kontenjan sınıf öğretmenliği bölümüne ayrılmıştır. 2017 yılı Temmuz ayında yapılmış olan 20.000 öğretmen atamasında da benzer şekilde 3.470 sınıf öğretmeni atanmıştır. 2017 Temmuz’da yapılmış olan atamada atanmış olan en son öğretmenin taban KPSS puanı 74,744 iken mülakat puanı 76’dır.

Atama Bekleyen Sınıf Öğretmeni Sayısı

Her atama döneminde 3.000 civarı sınıf öğretmeni atanmasına karşın 2018 KPSS sayısal verilerine göre 20.513 sınıf öğretmeni atama beklemektedir.

Sınıf Öğretmenliği Maaşları

Kamuda çalışan yeni atanmış bir sınıf öğretmeni 3300 TL civarında bir maaşa sahiptir. Öğretmen, bu maaşı 18 saat ders karşılığında alır. Sınıf öğretmeni, eğer 5 gün 6 saat derse derse giriyorsa haftada 30 saat derse girer ve girmiş olduğu bu 30 saatin 12 saati için ek ders ücreti alır. Öğretmen girdiği her 1 ek ders için 12 TL civarında bir ek ders ücretine sahiptir. Dolayısıyla tüm hafta derse giren bir sınıf öğretmeninin maaşı 4.000 TL civarına ulaşmaktadır.

 

One thought on “Sınıf Öğretmenliği Bölüm Tanıtımı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir