7 başlıkta Sınıf Öğretmenliği Okumak

Merhaba arkadaşlar. Bu yazımızda eğitim fakültelerinin en köklü bölümlerinden olan ve atama dönemlerinde genellikle en çok atamanın yapıldığı alan olan Sınıf öğretmenliği alanı hakkında bilgiler vereceğiz.

Sınıf Öğretmenliği Nedir?

Sınıf öğretmenliği ilköğretim seviyesindeki öğrencilere okuma yazma, matematik, fen bilgisi İngilizce bunların yanı sıra temel bilgi ve becerileri kazandırmak için görevlendirilen devlet memurudur. 4+4+4 sisteminde ilk 4 sınıfa girebilirler. Ayrıca branş derslerine de girme hakları vardır.

Sınıf Öğretmenliği Hangi Alandan Alım Yapar ve Sıralamaları kaçtır?

Sınıf Öğretmenliği sözel bilginin yanında sayısal bilgiye de ihtiyaç duyar bu sebeple bu bölüme eşit ağırlık alanından alım yapılır. Türkiye genelinde belirli üniversitelerde sınıf öğretmenliği bölümü vardır. Bu sayede bölüm niteliklerini korumaktadır ve çok fazla mezun verip işsizlik oranı yaratmaz. Sınıf Öğretmenliğinden 2019 yılında taban sıralaması olarak en yüksek alım yapan bazı devlet üniversiteleri şunlardır:

 1. İstanbul Üniversitesi                71996
 2. Ege Üniversitesi                        72664
 3. Gazi Üniversitesi                       74165
 4. Hacettepe Üniversitesi            76145
 5. Marmara Üniversitesi              78289
 6. Yıldız Teknik Üniversitesi         82442

Sınıf Öğretmenliği bölümüne 2019 yılında taban sıralaması olarak en düşük sıralama ile alım yapan üniversiteler:

 1. Hakkari Üniversitesi                           164524
 2. Kafkas Üniversitesi                              157005
 3. Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi       155019
 4. Bayburt Üniversitesi.                          153479
 5. Muş Alparslan Üniversitesi               151097
 6. Artvin Çoruh Üniversitesi                  147628
sınıf öğretmeni nitelikleri

Sınıf Öğretmenliği Okuyan Kişide Olması Gereken Nitelikler Nelerdir?

Sınıf öğretmeni mesleği gereği eğitime ve eğitilmeye ihtiyaç duyan çocuklarla ilgilenir. Bu mesleği seçen kişilerin mesleğin uğraş gereği kitleden dolayı sabırlı olması gerekir. Çocuklar ile iyi anlaşan ve çocuklar ile ilişkisi iyi olan insanlar bu meslekte bir adım öndedir. Yönetim gücü iyi ve sistemli bir şekilde yaşayan insanlar bu mesleğe kolaylıkla adapte olabilirler. Empati duygusu gelişmiş insanlar yani kendilerini çocukların yerine koyup onlar gibi düşünebilen insanlar eğitimden ve bu meslekten son derece verim alırlar bunun yanında öğrencilere de verilebilecek en verimli eğitimi uygulayabilirler.

Sınıf Öğretmenliği Bölümünde Hangi Dersler Vardır?

Sınıf öğretmenliğinin amacı ilkokul çağındaki bireylere temel bilgi ve becerileri kazandırmaktır. Bu sebeple Türk Dili, Matematik, Çevre Eğitimi, Fen bilimleri, Türk Tarihi, Bilişim Teknolojileri, İngilizce, Türkiye Coğrafyası gibi dersleri temel ancak detaylı bir şekilde görürler. Eğitimin amacını anlamak ile çocuk psikolojisini anlamak gibi amaçları olduğundan Eğitim Psikolojisi ,  Eğitim Felsefesi , Eğitime Giriş dersleri de müfredatta bulunmaktadır. İleriki yıllarda seçmeli derslere ek olarak müzik ve resim gibi sanatsal dersler de eklenebilir. Bazı dersler uzun dönemli görülürken bazı dersler dönemlik görülür. Bir dönem sonra bir dersin yerine başka ders eklenebilir.

sınıf öğretmenliği maaş
Sınıf öğretmenliği maaşları ek ders ücretleri ile birlikte 2020 yılında 5400 TL’ye yaklaşmaktadır.

Sınıf Öğretmenliği Maaşları Ne Kadardır ve Atamaları Kolay mıdır?

2020 yılında sınıf öğretmeni maaşı 4050 TL civarındadır ve bu tutara ek dersler dahil değildir. Bir aksaklık yapmadan devam eder ve ek derslere de girerse bu maaş 5400 TL’ye yaklaşmaktadır. İş bulma ya da atanma olasılığı diğer öğretmenliklere göre oldukça yüksektir. Hatta öğretmenlikler arasında en yüksek atamalar sınıf öğretmenliğinde gerçekleşmektedir. Çok fazla mezun vermemesi ve sınıf öğretmenliği ihtiyacı iş bulma olasılığını oldukça arttırır. Son yapılan 2020 Ocak ayındaki 19.917 kişilik öğretmenlik atamalarında sınıf öğretmenliği 3007 atama ile ilk sırada yer aldı. Sınıf öğretmenliği atama puanı olarak ise 74,55471 puan gibi yüksek olmayan bir puanla alım yaptı.

Sınıf Öğretmenliğinin Avantajları veya Dezavantajları Nelerdir?

Bu bölümün en büyük avantajı okunması zevkli ve kolay bir bölüm olmasıdır. Meslek hayatında resmi tatiller, yarıyıl ve yaz tatilleri gibi avantajlardan faydalanır. Öğretmenler devlet memuru olarak geçer. Saygın ve önde gelen bir meslektir. Ücreti Türkiye şartlarına göre ortalamanın üzerindedir. Çocuklarla uğraşmak onları yetiştirmek ve onlarla büyümekte bu işin en güzel yanıdır. Dezavantajlarına gelirsek ülkemizde öğretmene verilen değer giderek azalmaktadır. Veliler ile yaşanan problemler öğretmene şiddet uygulama derecesine gelmekte ve öğretmeni koruyan kanunlar yüzeysel olarak uygulanması öğretmenin niteliğini alçaltmaktadır. Öğretmen olmuş bireylerin sınav dönemleri yoğun çalışma ve bazı tatil dönemlerinde okulda bulunması gerekir. Okul törenlerinde öğrenci görevlendirmek ve bu etkinliklerle uğraşmak aynı anda derslere girmekte zor olabilir ama bu mesleğin en güzel yanı da burasıdır.

Yıldız Teknik Üniversitesinde Sınıf Öğretmenliği Okuyan Bir Birey Olarak Tavsiyelerim

Bu bölümün bir öğrencisi olarak tavsiye eder miyim derseniz hiç düşünmeden tercih edin derim. Okunması oldukça zevkli olan bu bölüm kişisel gelişime de imkan sağlıyor. Köklü bir üniversite de okumak ta bölümün değerini arttırıyor. Sadece maaşı veya kolay iş bulma olanağı sebebiyle tercih ederseniz pişman olabilirsiniz. Öğretmenlik kutsal bir meslektir. Çocuklarla ilgilenmek hepsini kendi çocuğunuz gibi görmek gerekir. Devlete faydalı saygın bireyler yetiştirmenin ilk yolu eğitimli bir kişi olmaktır. Bu mesleği seçerken aileden sonra çocuğun sizi ailesi gibi göreceğini bilerek ve bu sorumluluğu kaldırıp kaldıramayacağınız hukukunu yaparak tercih yapmanızı tavsiye ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir