Mimar Maaşları ve Mimarlık İş İmkanları

Bu yazımızda mimarlık mesleğine ilgi duyanlar için mimar maaşları hakkında güncel verileri derledik. Mimarlık maaşları, her sene güncellendiği gibi mimarlığın çalıştıkları alanlara göre de değişiklik göstermektedir. Özel sektörde ya da kamu dairelerinde çalışan mimarların maaşları arasında fark olabilir. Bu yüzden her iki alanda da belirlenen ortalama aylık maaşların incelenmesi faydalı olacaktır.

Mimar maaşları ne kadar sorusuna yönelik en güncel verilere bu yazımızdan ulaşabilirsiniz. Bunun dışında mimarlık mesleği ile ilgili merak ettiğiniz pek çok detayı da yazımızda bulabilirsiniz. İşte, hem kamuda hem de özel sektörde mimarların ortalama aylık gelirleri:

Mimar Kimdir? Kimlere Mimar Unvanı Verilir?

Mimar maaşları hakkında güncel bilgileri vermeden önce mimarlık mesleği ile ilgili çok sorulan soruları derlemek istedik. Mimar sözcüğü Türkçe’ye Arapçadan geçen bir kelimedir. Mimarın anlamı olarak da inşa edilecek yapıların planlarını oluşturan kişi demek yeterli olabilir.

Mimar olan kişilerin inşa edilen yapıların tasarlanmasında ve planlarının çizilmesinde görevleri bulunmaktadır. Bunun yanı sıra yeniden inşa edilen yapıların ya da restore edilen binaların da mimar gözünden bakılması önemlidir.

Mimarlar, bir projenin yapım aşamasından sonlandırılmasına kadar pek çok göreve sahiptir. İnşaat sektöründe mimar olmadan herhangi bir işin yapılması mümkün değildir. Özellikle de tasarım konularında inşaat alanında mimarların aktif bir rolü bulunmaktadır.

Mimarlık maaşları da tüm bu iş tanımları içerisinde mimarlık mesleğini icra eden kişilere ödenmesi gereken meblağdır. Mimarların aylık maaşları, çalıştıkları alana göre değişiklik göstermektedir.

Mimarların İş İmkanları

Mimarlık maaşları ne kadar sorusunun cevabı olarak mimarın görev yapmakta olduğu yerin de önemi bulunuyor. Mimarlar, bazı devlet projelerinde ya da bakanlıklarda çalışma imkanına sahiptirler. Bunun haricinde çeşitli özel şirketlerde de mimarlık için uygun alanlar bulunmaktadır. En fazla iş imkanına sahip meslek grubundan olan mimarlık için akademisyenlik de mantıklı bir karardır.

Mimar olmak isteyen kişilerin öncelikle üniversitelerin Mimarlık Fakülteleri’nin Mimarlık lisans bölümünden mezun olmaları gerekiyor. Bundan sonra mimar unvanı alan kişi dilerse yüksek lisans eğitimine de devam edebiliyor. Yüksek lisans eğitimin ardından da o kişiye “yüksek mimar” unvanı veriliyor.

Yüksek mimar olarak işe başlayan kişilerin çalışma koşulları daha farlı olabiliyor. Aynı zamanda yüksek mimarların çalıştıkları maaşta da artış gözlemlenebiliyor.

Devlet Kurumlarında Mimar Maaşları 2020

Mimar maaşları, devlet kurumlarında çalışılan kademeye göre değişiklik göstermektedir. Aynı zamanda işe ilk giriş ile kıdemli olma arasında da maaşa yansıyan farklılıklar mevcuttur. Buna göre günce verilerin de ışığında en düşük mimar maaşı olarak 5 bin 700 TL belirlenmiştir. Bu ücret, mesleğe yeni adım atmış kişilere ödenmektedir.

Devlet kurumlarında verilen aylık maaşlarda en yüksek rakam olarak da 6 bin 600 TL belirlenmiştir. Maaşlardaki artış, kıdem, eğitim seviyesi ya da hizmet durumuna göre değişebilmektedir. Meslekte geçirilen her 5 yılda bir maaşta bir artış yaşanması durumu da söz konusudur.

Özel Sektörde Mimar Maaşları

Mimarlık maaşları, özel sektörde de çalışılan şirkete göre değişiklik göstermektedir. Bunun dışında tıpkı devlet kurumlarında da olduğu gibi özel sektörde de kıdem önemli bir noktadır. İşe yeni başlayan bir mimarın maaşı aylık ortalama 3 bin TL ila 5 bin TL arasında değişebilmektedir.

Özel sektörde kıdemli olarak çalışan mimarların aylık maaşı ise ortalama 6 bin TL ila 10 bin TL arasında değişebilmektedir. Elbette bu konuda çalışılan şirketin de önemi büyüktür. Mimarlık alanında isim yapan bir şirkette çalışmanız halinde maaşınız daha yüksek olabilir.

Bunun yanı sıra kendi mimarlık şirketini açmayı tercih eden mimarlarında aylık geliri yapılan işe göre değişmektedir. Mimarlık ofisi sahibi olan kişilerin aylık ortalama geliri 6 bin TL ila 1 milyon TL arasında değişebilmektedir. Ofis sahibi olmanın yıllık kazanç konusunda net bir sınırlaması bulunmuyor.

Özel sektörde iç mimarların maaşları ciddi değişiklikler göstermekte.

İç Mimar Maaşları Ne Kadar?

Mimar maaşları, mezun olunan bölümün de etkisi ile birlikte farklılık gösterebiliyor. Buna göre iç mimar olarak çalışan bir kişinin aylık maaşı kamuda 6 bin TL civarında seyredebiliyor. Yeni işe başlayan bir iç mimarın maaşı ise 3 bin TL civarında belirleniyor.

Özel sektörde iç mimar maaşları ise 2.500 TL ila 10 bin TL arasında değişebiliyor. Kendi şirketini açan bir iç mimarın aylık gelirini de yine yapmış olduğu projeler belirliyor.

Peyzaj Mimarı Maaşları Ne Kadar?

Mimarlık Fakültesi’nin Peyzaj Mimarlığı bölümünden mezun olan kişilerin de maaşları farklıdır. Buna göre yeni mezun bir peyzaj mimarı işe ilk girdiğinde asgari ücret ile çalışmaya başlayabilir. Daha sonrasın kişinin kıdem duruma göre bu ücret 6 bin TL ila 10 bin TL arasında değişebilir.

Kamuda görev yapan kişilerin peyzaj mimarı maaşları ise ortalama 3.500 TL civarında seyretmektedir. Elbette bu durumda yapılan iş ve verilen hizmetin de aylık kazanca etkisi bulunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir