Makine Mühendisliği Nedir? İş Alanları Nelerdir?

Makine mühendisliği fizik kurallarını, malzeme bilgisi ve parça teknik çizimleri gibi bilgileri birleştirerek bunların; enerji, imalat, sanayi ve üretim gibi alanlarda kullanılmasını sağlayan mühendislik dalıdır. Gerek ülkemizde gerek iş dünyasında bu mühendisliğin çalışma alanları diğer mühendisliklere göre oldukça geniş kapsamlıdır.

Bunun nedeni ise derslerde diğer mühendislik dallarına ait konuların görülmesi ve başlıca mühendislik derslerinin bu bölümün ana dersleri olması olarak gösterilebilir. Örneğin; Termodinamik, Makine Elemanları, Makine Teorisi, Diferansiyel ve Akışkanlar Mekaniği gibi dersler çoğu mühendislik bölümünde ayrıntılı görülmezken bu bölümde ayrıntılı olarak gösterilir ve bölümün ana dersleri arasında yer alır. Peki, çalışma alanları ve iş imkânı bu bölümde nasıldır?

makine mühendisliği iş olanakları
Makine mühendisliği birçok disiplinden iş olanaklarına sahiptir.

Makine Mühendisliği İş Alanları

Ülkemizde makine mühendisliği iş alanları oldukça geniş ve hemen hemen birbirinden çok ayrı işlerdir. Bu yüzden mezuniyet sonrası görülen dersler göz önünde bulundurularak uzmanlaşmak istediğiniz alanı iyi seçmeli ve bunun üzerine gitmelisiniz.

Doğalgaz sektörü çoğu yerde görmediğiniz ama en yaygın olan iş alanıdır. Her satılan kombi modelinin ev içindeki boru hattı proje çizimi, o firmadaki makine mühendisi tarafından onaylanmış olmalıdır. Aksi takdirde geçerli sayılmaz. Genellikle bu alandaki mühendisler proje çiziminden sorumlu olurlar. Bu sektör için ayrıca doğalgaz yeterlilik belgesini özel bir firmadan almanız gerekir.

İmalat sektörü kısaca bir hammaddeyi işleyerek onu kullanılabilir yeni bir madde haline getirme işlemidir. Bu sektör kendi içinde başlıca; plastik şekil değiştirme, talaşlı imalat ve saç metal işleme gibi alt konulara ayırılır. Bu sektörde çalışacak kişiler genellikle bir fabrika ortamında kalabalık bir işçi grubuyla birlikte çalışır. İşin içerisine iyi bir teknik resim yeteneği ve bir malzeme işleme gireceği için malzeme bilgisi de istemektedir.

Enerji Sektörü ve Makine Mühendisliği

Enerji sektörü ülkemizde makine mühendisi ihtiyacı duyulan bir diğer çalışma alanıdır. Rüzgâr, güneş ve hidroelektrik bu sektörde son zamanlarda ihtiyaç duyulan başlıca alanlardır. Proje çizimi ve gerekli hesaplamalar bilgisine sahip olmak bu sektörde size kolaylık sağlayacaktır.

İnşaat sektörü ülkemizde son zamanlarda biraz sıkıntıya girmiş olsa da yine yaygın bir çalışma alanıdır. Şantiye şefliği için dışardan bir yeterlilik belgesi almanız durumunda 30.000 m2 alana sahip şantiye yönetebilir veya toplam 5 adet şantiye alabilirsiniz. Yapım işi tek ruhsata bağlı veya toplu yapı ise 30.000 m2 den büyük bir şantiye alabilirsiniz. Şantiyede işçilerin İSG kurallarına uyması başta olmak üzere tüm işler sizin kontrolünüzde gerçekleşir.

Mühendislik ve Asansör Sistemleri

Makine mühendisliği ve asansör sistemi ile de ilişkilidir. Asansör, aslında inşaat ile iç içe bir alandır ama asansör sektöründeki çalışma, inşaattan sonra devam eder ve asansörlerin periyodik kontrollerini yine sizin firmanız yapar. Özel bir firmadan bu sektörle ilgili gerekli belgeleri kolayca temin edebilirsiniz. Makine Tasarımı ve Proje Çizim sektörleri birbirine yakın bölümler diyebiliriz. İki sektörde, iyi bir çizim bilgisi ve hızlı bir bilgisayar kullanımı istemektedir.

Bazı fabrika ve firmalarda çalışan makine mühendisleri günün çoğu zamanını çizim ile bilgisayar başında geçirmektedir. Santimlik hatalar, seri şekilde üretilen bir parçanın yanlış şekilde üretilmesine sebep olabilir ve firmaya çok zarar verebilir o yüzden dikkatli olmak çok önemlidir. AR-GE alanında tasarım, çizim ve mühendislik bilgisi çok önemlidir. Çünkü AR-GE yapılacak ürün ya da makinenin öncekinden farklı ve artı yönlerinin olması çok önemlidir.

Çizim yeteneğiz çok iyi olsa bile, yeni ürünü düşünüp planlarken mühendislik bilginizi kullanmalı ve size ne gibi sonuçlar doğuracağını önceden tahmin edip ona göre tasarım yapabilmeniz size zaman kazandıracaktır. Firmanızla alakalı güncel gelişmeleri takip etmek ve onları da kendi firmanız için kullanmak size çok yardımcı olur.

Bu iş sektörleri genellikle başlıca çalışma alanlarıdır. Bunların dışında gerek yurt içi ve yurt dışı iş imkânları oldukça fazladır ve diğer mühendisliklere göre yurt dışı çalışma imkânı olarak diğer mühendisliklerden birkaç adım öndedir sözü doğru olacaktır.

makine mühendisliği yazılımları

Mühendislikte Kullanılan Başlıca Yazılımlar

Makine mühendisliği hizmeti sırasında kullanılan başlıca bilgisayar programları, 3 boyutlu çizim için genellikle; SolidWorks, Catia ve ANSYS programları olmaktadır. ANSYaS, aynı zamanda bir analiz programı olmakla birlikte başlı başına bir iş imkânıdır. 2 boyutlu çizimler için AutoCAD de oldukça önemlidir. Doğalgaz proje çizimi için ZetaCAD ve Gasline kullanılmaktadır. Sistem analizleri ve hesaplamalar içinse MATLAB başlıca kullanılan çizim programlarıdır.

Avatar

Osman T

Selçuk Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümü mezunudur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir