Sınıf Öğretmenliği Maaşları 2020

Sınıf Öğretmeni eğitim fakültelerinin 4 yıllık Sınıf Öğretmenliği programından mezun, Milli Eğitim Bakanlığına bağlı resmi ilkokullarda ya da özel sektörde (kolejlerin ilköğretim kademelerinde) çalışan, öğrencilerin çok yönlü gelişimlerini sağlayan öğretmenlerdir. Sınıf öğretmenliği programı dışında geçmişte olan, ancak şimdi Özel Eğitim Öğretmenliği bünyesinde yer alan Üstün Zekalılar Öğretmenliği programı mezunları da Sınıf Öğretmenliği branşına atanabilmektedirler.

Devlet Okullarında Sınıf Öğretmenliği Maaşları 2020

Devlet okullarında görev yapan sınıf öğretmenleri KPSS sonucunda çalıştıkları kurumlarda göreve başlarlar. Milli Eğitim Bakanlığı 2016 yılından itibaren öğretmen atamalarını “sözleşmeli öğretmen” sıfatı ile yapmaktadır. Kadrolu-sözleşmeli sınıf öğretmenleri özlük hakları açısından çeşitli farklılıklar olsa da maaşlar konusunda kabaca aynı düzeyde maaş alırlar.

Devlet okulları özelinde sınıf öğretmenliği maaşı düşünüldüğü zaman, yeni atanmış bir sınıf öğretmeni  2020 yılı Ocak zamları da göz önünde bulundurulduğı zaman 4050 TL civarında bir taban maaşa sahiplerdir. Bu taban maaş ek ders ücretlerinin dahil olmadığı maaştır ve 15 saatlik ders karşılığında verilir.

Tüm ders saatleri dolu (haftada 30 saat derse giren) olan bir sınıf öğretmeni haftalık 15 saat olmak üzere ayda 60 saat fazla derse girer. Sözleşmeli öğretmenler için saatlik ek ders ücreti 2020 yılı Ocak zammı sonrasında 17 Türk Lirası civarındadır. (17×60=1020TL) Ek ders ücreti de maaşa eklendiğinde yeni atanmış, sözleşmeli bir sınıf öğretmeninin maaşı 5100 Türk Lirası civarını bulmaktadır. Tatil dönemlerinde ise sınıf öğretmenleri bahse konu 4100 TL civarındaki maaşı almaktadırlar.

Ücretli Sınıf Öğretmenliği Maaşları

Milli Eğitim Bakanlığı öğretmen açıklarını, büyük ölçüde maddi endişeler ile ücretli (ders ücreti karşılığında) öğretmenler ile kapatmaktaydı. Bahse konu ücretli öğretmenler ek ders ücreti (2020 yılında 17 TL) bazında ödeme alıyorlardı. Dolayısıyla ayda 30 saat derse girmekte olan ücretli bir sınıf öğretmeninin maaşı 17×120=2040 Türk Lirası civarında maaş almaktadır. 

Ancak 13 Aralık 2018’de açıklanmış olan Cumhurbaşkanlığı İkinci Eylem Planı’nda Milli Eğitim Bakanlığı düzenlemelerinde yer alan “Ders Karşılığında Çalışan Öğretmenlerin ek ders ücretlerinin %100 artırılması” başlığı da bulunuyor. Eğer gerekli yasal arkaplan sağlanır ücretli öğretmenlerin ücretlerinde bu artış sağlanırsa ücretli sınıf öğretmenlerinin alacağı maaş 3400 TL civarını bulabilir ve ücretli- sözleşmeli/kadrolu öğretmenler arasındaki ciddi maaş farkı da kapanabilir.

Özel Sektörde Sınıf Öğretmenliği Maaşları

Özel sektörde sınıf öğretmenliği maaşları okulun bulunduğu il-ilçeye, okulun yapısına-kurumsallığına, çalışma saatlerine, öğretmenin akademik arkaplanına bağlı olarak ciddi değişiklikler göstermektedir. Kolejlere bağlı ilkokul kademelerinde çalışan sınıf öğretmenleri asgari ücret ile-6000 TL arasında tutarlar ile çalışmaya başlayabilmektedirler. Bahse konu özel kurumların yanı sıra sınıf öğretmenleri eğer özel eğitim hakkında bilgi/deneyim ve isteğe sahiplerse özel sektördeki özel eğitim kurumlarında da istihdam edilmektedirler. Bu kurumlarda da sınıf öğretmenliği maaşları asgari ücret ile-4000 TL arasında şekillenmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir