Özel Eğitim Öğretmenliği Atama Taban Puanları 2020

Özel Eğitim Öğretmenliği alanı Milli Eğitim Bakanlığına bağlı çeşitli özel gereksinimlere sahip öğrencilerin eğitim gördüğü (zihinsel engelliler, görme engelliler, otizmliler ve diğer özel gereksinimler) özel eğitim kurumlarında öğretmenlik yapmak üzere personel yetiştiren 4 yıllık lisans programıdır. Geçmişte özel eğitime kaynaklık eden bölümler (Görme Engelliler Öğretmenliği, İşitme Engelliler Öğretmenliği ve Zihinsel Engelliler Öğretmenliği) ayrı ayrı lisans programları iken, 2016 yılından bu yana tek bir çatı altında (Özel Eğitim Öğretmenliği) olarak öğretmen yetiştirmektedir.

Özel Eğitim Öğretmenliği atamaları ve geleceğine dair bir başka yazı için: Özel Eğitim Öğretmenliği Atamaları Nasıl Olacak?

Bu yazımızda Özel Eğitim Öğretmenliği alanının 2016 KPSS’den bu güne KPSS atama taban puanlarına göz atacağız;

Özel Eğitim Öğretmenliği KPSS atama taban puanları tablosu

(Mobil cihazlarda tabloyu tam göremiyorsanız kaydırabilir ya da cihazınızı yatay konumda kullanabilirsiniz.)

Özel Eğitim alanına ayrılan kontenjanlar

Özel eğitim öğretmenliği alanına ayrılan kontenjanlar geçmişe göre artmış durumdadır. Alana toplam kontenjanın,

 • 2016 Ekim’de kontenjanın 3.35%’i.
 • 2017 Temmuz’da kontenjanın 2.16%’sı.
 • 2018 Temmuz’da 3.32%’si.
 • 2019 Şubat’ta 5.01%’i.
 • 2019 Ağustos’ta 7.05%’i.
 • 2020 Mart’ta 5.47%’si ayrılmıştır.

2020 yılı Haziran’ında başvuruya açılacak olan ve Eylül ayında tamamlanması planlanan atamada ise Özel Eğitim alanına 20000 kontenjanın 1118’i ayrılmıştır. (5.59%) Alanın, en çok öğretmene ihtiyaç duyulan alanlardan birisi olduğu Milli Eğitim Bakanlığı yetkililerince dahi sıkça vurgulanmasına karşın Özel Eğitim alanına yeterince atama yapılmamaktadır.

Chart by Visualizer

2016 yılı Ekim ayında tamamlanan atamadan bu yana Özel Eğitim alanının KPSS Taban Puanını, mülakat puanını ve kontenjan yüzdesini içeren grafik. Sözlü sınav (mülakat) puanı uygulaması başladıktan sonraki iki atamada düşük KPSS puanına karşın yüksek mülakat puanı ile atamaların yapıldığı görülmektedir. Ancak, 2018 Temmuz’dan beri yalnızca Özel Eğitim alanında değil, diğer tüm alanlarda da yarım puanlık bir aşağı yukarı hareket uygulamasına geçildiği görülmektedir.

Zira 2020 Mart ayında tamamlanmış olan ve koronavirüs gündemi sebebiyle henüz görevlerine başlamamış öğretmenlerden en düşük puan ile atanan öğretmenin KPSS puanı 71.72 iken, mülakat puanı 72’dir. Bu konuyla ilgili daha ayrıntılı bilgi için: Özel Eğitim Öğretmenliği Atama Yerleri Mart 2020 yazımıza göz atabilirsiniz. Bu belgede atanmış olan tüm Özel Eğitim Öğretmenlerinin KPSS puanları, hangi okula atandıkları ve mülakat puanları yer almaktadır.

4 thoughts on “Özel Eğitim Öğretmenliği Atama Taban Puanları 2020

 • 19 Ocak 2019 tarihinde, saat 10:36
  Permalink

  2016 öncesine bakınca insan nerede o günler demekten alamıyor kendini. 🙂 Şimdi puanı geç mülakatı var güvenlik soruşturması var, var da var.

  Yanıtla
 • 17 Ağustos 2019 tarihinde, saat 20:19
  Permalink

  Alan dışı sertifika ile bu bölüme öğretmen atamak, bölümün de, özel eğitime ihtiyaç duyan öğrencilerin de sonu oldu. Cinayetten farksız. Staj için gittiğimiz devlet okullarında öğretmenler ders işlemiyor, çocuklara nasıl eğitim vereceklerini bilmiyorlar, öğrenciler kendi hâllerinde. Yazık ettiler bölümün mezunlarına ve engelli çocuklara.

  Yanıtla
  • 18 Ağustos 2019 tarihinde, saat 15:24
   Permalink

   Özel eğitimde yaşanan ciddi sorunlardan biri bu ne yazık ki Mert. Üzülmekten başka bir şey gelmiyor elden.

   Yanıtla
 • 5 Nisan 2020 tarihinde, saat 17:57
  Permalink

  20000 açık olduğu sürekli söyleniyor ama özel eğitimde bu kadar az kadro olması saçma. her yıl din ve sınıf çok fazla kadro alıyor

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.