Coğrafya Öğretmenliği Maaşları 2020

Üniversitelerin 4 yıllık lisans bölümlerinden biri olan Coğrafya Öğretmenliği mezunları, bu alanda eğitimci olarak görevlerine başlamaktadırlar. Coğrafya öğretmeni unvanına sahip olan lisans mezunları, gerek devlet gerekse de özel kurumlarda çalışabilirler. Doğrudan Eğitim Fakültesi mezunu olan coğrafya öğretmenleri için formasyon eğitimini dışarıdan alma zorunluluğu bulunmamaktadır. Eğitim Fakültesi mezunları, lisans eğitimi aldıkları seneler içerisinde formasyon eğitimlerini de tamamlamaktadırlar.

Fen – Edebiyat Fakültesi Coğrafya Bölümü mezunları için ise pedagojik formasyon eğitiminin özel olarak alınması zorunludur. Bu bağlamda Coğrafya Bölümü mezunlarının eğitmen olabilmeleri için ek bir pedagojik formasyon eğitimi için başvuruda bulunmaları gerekmektedir. Coğrafya alanında eğitmenlik yapacak olan kişiler, belirlenen müfredat dahilinde temel coğrafi bilimler üzerine eğitim vermektedirler.

Bu yazımızda coğrafya öğretmenliği maaşları hakkında kapsamlı ve detaylı bilgilere ulaşmanız da mümkündür.

Devlet Okullarında Coğrafya Öğretmenliği Maaşları 2020

Coğrafya öğretmenliği alanında lisans eğitimini tamamlamış kişilerin bazı devlet okullarında öğretmen olarak göreve başlamaları mümkündür. Bunun için de ilk önce KPSS’de belli bir başarı göstermiş olmak gerekmektedir. Sınavdan sonra açıklanan atama yapılacak öğretmen sayısı ile devlet okullarında göreve başlayacak öğretmen adayları belirlenmiş olur.

Devlet okulları kapsamında branş öğretmeni olarak çalışan kişilerin aylık maaşı 2020 yılı Ocak ayı zamları sonrasında 4.089 TL olarak belirlenmiştir. Bu meblağ haftalık 15 saat derse giren öğretmenler için geçerlidir. Devlet okullarında bazı durumlarda öğretmenlerin ek derslere girmeleri de mümkündür. Devlet kurumunda görev yapan bir öğretmenin ek ders ücreti saatlik 16.99 TL olarak belirlenmiştir. Buna göre haftalık 30 saat derse giren bir öğretmenin aylık maaşı da 5.108 TL olarak hesaplanmaktadır. Bu durum coğrafya alanında eğitim veren öğretmenler için de geçerlidir.

özel eğitim maaş
Özel sektörde Coğrafya Öğretmenliği maaşı bulunulan ile, öğretmenin tecrübesine ve çalışılan kuruma göre değişiklik göstermektedir.

Özel Sektörde Coğrafya Öğretmenliği Maaşları

Coğrafya öğretmenliği maaşları, devlet ve özel kurumlara göre değişiklik göstermektedir. Bunun yanı sıra özel kurumlarda da sabit olarak belirlenen bir maaş sistemine rastlamak mümkün değildir. Özel bir eğitim kurumunda görev yapan öğretmenlerin maaşı kişisel başarılara ve tecrübeye bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Böyle bir durumda uzun zamandır öğretmenlik yapan bir eğitimci ile yeni mezun bir eğitimcinin aylık maaşı aynı miktarda olmayabilir.

Ayrıca özel kurumun marka değeri ve bulunduğu il de eğitimcilerin aylık maaşlarının belirlenmesinde önemli bir rol oynamaktadır. Bu bağlamda özel eğitim kurumları için net bir maaş miktarı söylemek çok mümkün değildir. Yine de genel veriler ele alınıp değerlendirildiğinde özel sektörde hizmet veren eğitmenlerin maaşları aylık asgari ücret ile 6.000 TL civarında seyretmektedir.

Özel sektörde eğitimci olarak görev yapan öğretmen sayısında büyük bir artış gözlemlenmektedir. Bu gruba coğrafya alanında eğitim veren öğretmenler de dahildir. Bunun başlıca sebepleri arasında atamalarda yaşanan sıkıntılar yer alır. 2019 yılında KPSS Eğitim Bilimleri alanında sınava giren eğitimci sayısı 359.952 kişi olarak açıklanmıştır. Bu sayıdan yalnızca 19.873 kişi atanabilmiştir. 2019 yılında atanan coğrafya öğretmeni sayısı ise yalnızca 140 kişi olarak belirtilmiştir. Bu yüzden coğrafya alanında eğitimci olarak çalışmak isteyenlerin özel eğitim kurularına başvuruda bulunmaları şaşırtıcı değildir.

2020 yılı Mart atamasında Coğrafya Öğretmenliği alanına ayrılan kontenjan oldukça sınırlıdır. Bu atamada 147 kişi coğrafya öğretmeni olarak MEB kadrolarına atanmıştır. Bahse konu atamada Coğrafya Öğretmenliği taban atama puanı 81,03726 olarak şekillenmiştir. Coğrafya alanında 147 kişi atanmış olmasına karşın, ÖSYM sayısal verilerine göre 8197 Coğrafya Öğretmeni atama beklemektedir.

Ücretli Öğretmenlikte Coğrafya Öğretmenliği Maaşları

Ücretli öğretmenlik, devlet kurumlarında belli bir saat ücreti karşılığı eğitim veren öğretmenler için kullanılan bir tabirdir. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından atanan ücretli öğretmenlerin saat ücretleri de 16.99 TL üzerinden hesaplanmaktadır. Genellikle öğretmen sıkıntısı çekilen kurumlara atanan ücretli öğretmenlerin aylık toplam maaşı da 2.038 TL olarak hesaplanır. Gerek öğretmen sıkıntısı gerekse de maddi sorunlar sebebi ile ücretli öğretmenlik sayısında da büyük bir artış gözlemlenmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.