Psikolog Maaşları 2021

Son dönemin en merak edilen sorularından biri olan psikolog maaşları, görev yapılan kuruma göre değişebiliyor. Psikolog maaşı ne kadar sorusu da kişinin eğitim seviyesine ve her sene güncellenen maaş tablosuna göre değişiklik gösterebiliyor. Üniversitelerin ilgili bölümlerinden mezun olan ve klinik psikoloji alanında eğitim alan kişilerin bu alanda hizmet vermeleri mümkündür.

Bu alanda klinik psikolog maaşları da yine görev yapılan konum ve kuruma göre değişiklikler içerebilmektedir. Bu yazımızda psikolog olarak görev yapacak olan kişilerin merakını gideren güncel maaşlar hakkındaki bilgileri derledik. İşte, devletten özel kliniklere kadar güncel hesaplamalarıyla psikologların tahmini maaşları:

Psikolog Nedir? Kimlere Psikolog Unvanı Verilir?

Psikolog maaşları hakkında detaylı bilgileri derlemeden önce sizlere psikolog unvanı hakkında gerekli bilgileri verelim istedik. Psikolog kelimesi dilimize Fransızca’dan geçmiş bir sözcüktür. Anlam olarak “ruh bilimci” söz öbeğine tekabül eden bu sözcük ruhsal bozuklukları tedavi eden ve inceleyen kişilere denilmektedir.

Üniversitelerin Psikoloji bölümlerinden mezun olan kişiler bu alanda çeşitli yerlerde hizmet veremeye başlayabilirler. Fakat Klinik Psikoloji alanı lisans eğitimin de üzerine ekstra bir yüksek lisans eğitimi gerektiren bir alandır. Dolayısıyla Psikoloji Bölümü mezunu olan herkesin klinik destek verme yetkisi bulunmamaktadır.

Üniversitelerin Klinik Psikoloji Yüksek Lisans Programı mezunu olan kişilerin gerekli kriterleri sağlamaları neticesinde Klinik Psikolog unvanı alması mümkündür. Klinik Psikolog maaşları da alınan eğitim ve çalışılan kuruma göre farklılık gösterebilmektedir.

Psikologlar başta eğitim sektörü olmak üzere birçok alanda iş imkanına sahiplerdir. Eğitim alanında kreş, anaokulu, özel eğitim merkezi gibi kurumlarda çalışabilirler.

Psikologların İş İmkanları

Psikolog maaşı ne kadar sorusu psikolog unvanı ile çalışmaya başlayan kişinin çalıştığı kuruma göre de değişebiliyor. Buna göre psikologların hem özel sektörde hem de çeşitli devlet kurumlarında iş imkanı bulunuyor.

Sağlık Bakanlığı bünyesinde her sene çeşitli sayıda psikolog alımı mevcuttur. Bunun haricinde çeşitli eğitim kurumlarında da devlete bağlı olarak çalışılabilir. Cezaevleri, adliyeler ve adli tıp gibi kurumlar da ihtiyaç dahilinde psikolog kadrosu açmaktadır. Tüm bunlar devlet kurumlarında psikolog olmak isteyenlerin başvuruda bulunabileceği alanlardır.

Devlet kurumlarının haricinde çeşitli özel kurumlarda da psikolog ihtiyacı bulunabiliyor. Özel şirketlerin kampüslerinde, fabrikalarda ve iş merkezlerinde psikolog ihtiyacı bulunabiliyor. Psikolog maaşları da çalışılan kuruma göre büyük oranda farklılık gösteriyor.

Tüm bunların dışında özellikle de klinik psikoloji alanında uzman kişilerin kendilerine ait muayenehanelerini açmaları da mümkündür. Burada alınan ücret de saatlik terapi seansı için belirlenen ücret çizelgesidir.

Psikologlara eğitim alanında da fazlaca ihtiyaç duyulmaktadır. Psikoloji bölümünden mezun olan kişiler formasyon olarak ifade edilen eğitimi almaları şartıyla MEB bünyesinde “rehber öğretmen” olarak istihdam edilebilmektedirler. Bunun yanı sıra kreş, anaokulu gibi okul öncesi kurumlarda ya da özel gereksinimli bireylere sosyal beceri eğitimi ve aile eğitimi gibi alanlarda faaliyet göstermek üzere özel eğitim alanında da psikologlara gereksinim duyulmaktadır.

Özel sektörde yeni işe başlayan psikolog maaşları 2021 yılında ortalama 3500 TL civarındadır.

Özel Sektörde Psikolog Maaşları 2021

Psikolog maaşları, özel sektörde çalışılan kuruma göre farklılık gösterebiliyor. Bunun yanı sıra başlangıç maaşı ile kıdemli maaş arasında da farklılıklar olabiliyor. Ortalama rakamlar baz alındığında ise yeni işe başlayan bir psikoloğun özel sektörde asgari ücret ile çalışması mümkündür.

İşe başlanılan özel kurum da aylık maaşı etkileyen bir faktördür. Bazı özel şirketlerde aylık psikolog ücreti 4 bin TL civarına da ulaşabilmektedir. Hatta bu rakamın 6 bin ila 10 bin TL arasında değişmesi de mümkündür.

Aynı zamanda kendi muayenehanesine sahip olan psikologların da aylık maaşları kendi belirledikleri seans ücretine göre değişebiliyor. Haftalık olarak 15 ila 20 saat arasında seans alan psikolog maaşları da buna göre 6 bin TL ila 15 bin TL arasında değişebiliyor.

Devlette Psikolog Maaşları 2021 yılı

Kamu kurumlarında 2021 yılında psikologların aylık ücretleri aylık 5000-7000 TL civarında seyredebiliyor. Yeni göreve başlayan bir psikoloğun aylık maaşı da kamuda 5000 TL gibi bir rakama tekabül ediyor.

Devlette psikolog olmak, çalışılan kurumun adına göre de değişebiliyor. Buna göre Sağlık Bakanlığı ve diğer bakanlıklar bünyesinde görev yapmak yıllık 55 bin TL ila 70 bin TL maaşa denk düşebiliyor.

Hastanelerde ve Klinik Merkezlerinde Psikolog Maaşları

Psikolog maaşları, hastanelerde ve psikoloji klinik merkezlerinde de farklılık gösterebilmektedir. Buna göre özel sektörde hastanelerde çalışan psikologların aylık ortalama 3.500 TL civarında bir maaş aldığı söylenebilir. Bu ücret, en düşük ücretlendirme olarak da telaffuz edilmektedir.

Eğer hastanede hizmet veren bir klinik psikolog iseniz bu unvanınız ile alacağınız aylık ücret 8 bin TL civarına da çıkabiliyor.

Yine aynı şekilde bir psikiyatri merkezinde çalışan klinik psikolog iseniz de bu defa aylık ücretiniz minimum 6 bin TL olabiliyor. Klinik merkezlerinde hizmet veren psikologlar da seans ücreti üzerinden maaş alabiliyor. Her bir psikoloğun haftalık seans sayısı da klinik merkezi tarafından belirleniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.