İlköğretim Matematik Öğretmenliği Maaşları

İlköğretim Matematik Öğretmenliği bölümü eğitim fakülteleri bünyesinde bulunan, Milli Eğitim Bakanlığına bağlı resmi ya da özel kurumlarda “ilköğretim matematik” öğretmeni unvanı ile çalışacak personeller yetiştiren bir lisans programıdır. Bu programdan mezun olmuş kişiler ortaokullarda (4-8. sınıflar) Matematik, Matematik Uygulamaları, Matematik Tarihi ve Uygulamaları gibi dersleri verirler.

TTKB’nin 9 sayılı kararına göre İlköğretim Matematik Öğretmenliği alanına esas teşkil eden bir diğer bölüm yoktur. Dolayısıyla formasyon almak koşulu ile bu alandan atanabilen bir başka bölüm bulunmamaktadır.

Devlet Okullarında İlköğretim Matematik Öğretmenliği Maaşları

Milli Eğitim Bakanlığına bağlı resmi ortaokullarında istihdam edilen İlköğretim Matematik Öğretmenleri maaş üzerine ek ders ücreti usulü ile çalışırlar. Bu sebeple tek ve kesin bir rakam vermek mümkün olmamakla birlikte 2020 Temmuz ayı zammı sonrasında yeni atanmış öğretmen maaşı 4400 TL civarındadır. Bu tutar öğretmenin haftalık 15 saat derse girmesi karşılığında ödenmektedir.

ilköğretim matematik maaş
İlköğretim Matematik Öğretmenleri yaklaşık 4400 TL karşılığında haftalık 15 saat derse girmektedirler.

Ortaokullarda günlük ders saatinin tamamında (7 saat) ve haftanın tüm günlerinde (Pazartesiden Cumaya) derse giren bir ilköğretim matematik öğretmeni haftalık 20 saat, toplamda aylık 80 saat ek derse girmiş olur. Girilen her ek ders karşılığında öğretmenlere 18,22 TL civarında bir ek ders ödemesi yapılmaktadır. Bu senaryoya göre toplamda 1360 TL ek ders ücreti eklenen ilköğretim matematik öğretmeninin devletteki maaşı 5850 TL civarına ulaşmaktadır. (Eğer öğretmen yeni atanmış bir sözleşmeli öğretmen ise ek ders için 15,64 TL almaktadır. Bu da sözleşmeli öğretmenin yaklaşık 200 TL daha az almasına sebep olmakta.)

Özel Okullarda İlköğretim Matematik Öğretmenliği Maaşı

Özel okullarda öğretmenlik maaşları birçok faktöre göre değişen bir tutardır. Öğretmenin mesleki deneyimleri, okulun bulunduğu il, çalışılan kurumun yapısı gibi birçok faktör bu durumda etkilidir. Bu sebeple ilköğretim matematik öğretmenleri özel sektörde 3000 TL ile 7000 TL arasında tutarlara çalışabilmektedirler. Bunun yanı sıra ilköğretim matematik öğretmenleri özel ders gibi alanlarda da faaliyet göstermektedirler.

Ücretli İlköğretim Matematik Öğretmeninin Maaşı

Ücretli öğretmenlik (ek ders karşılığında görev yapan öğretmen) il/ilçe milli eğitim müdürlüklerinin gerek duydukları koşullarda merkezi atama dışında öğretmen (bu kişi öğretmenlik programlarından mezun olmayabilir.) istihdam etmesi yöntemidir. Ücretli öğretmenler yukarıda bahsettiğimiz ders saati başına 18.22 TL tutarı karşılığında çalışırlar. Bunun dışında herhangi bir ödeme almazlar.

Ücretli öğretmen olarak çalışan ilköğretim matematik öğretmeni eğer tüm derslere giriyor olsa bile (haftada 35, ayda 140 saat) maaşı toplamda 2550 TL’yi bulmaktadır. Ancak tüm ders saatleri genellikle dolmadığı için ücretli öğretmenin maaşı bu tutarın altında kalmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.