Okul Öncesi Yüksek Lisans Olanakları

Merhabalar,

Bu yazımızda Okul Öncesi Öğretmenliği bölümü mezunlarının yüksek lisans olanaklarına değineceğiz. Okul Öncesi Öğretmenliği programı mezunu biri olarak Dokuz Eylül Üniversitesi Özel Eğitim Bölümü Yüksek Lisans programına bu yıl başladım. Bu süreçte de çokça araştırma yapma fırsatım oldu, bu yazıda kısaca değinelim.

Yüksek lisans nedir?

Master olarak da adlandırılan, lisans eğitimi sonrasında 2 yıl süreç dahilinde (1 yıl ders, 1 yıl tez dönemi olmak üzere) bilimsel bilgiyi edinme, bu bilgiyi kullanma ve akademik yazın dahilinde kullanma gibi becerileri vermeyi amaçlayan, aynı zamanda alanda daha derin bilgi sahibi olmayı sağlayan programlardır.

Enstitülerin tezli yüksek lisans programında öğrenim gören ya da mezun olmuş adaylar açılmış olan akademik kadrolara başvuru yapabilirler. Dolayısıyla akademik kadroya giriş için yüksek lisans bir başlangıçtır diyebiliriz.

Yüksek lisans programları tezli veya tezsiz olabilir, bu yazımda daha çok Okul Öncesi Öğretmenliği programı mezunu adayların tezli yüksek lisans olanakları üzerinde duracağım.  

Tezli yüksek lisans programlarına kabul etmek için gerekli olan şartlar

Enstitülerin yüksek lisans programlarına başvuru şartları değişkenlik göstermekle birlikte temel konularda birkaç şey söyleyebiliriz. Tezli yüksek lisans programlarına kabul edilmek için puanlama genellikle 3 temel ögeden oluşur;

 • ALES puanı
 • Mezuniyet Ortalaması
 • Yapılmış olan bilim sınavı ve mülakat puanı

Bunun dışında birçok enstitü yüksek lisans başvurusu yapabilmek için belli bir dil puanını aşmanızı talep eder. (Tezsiz yüksek lisans programlarında ise genellikle ALES ve dil puanı şartı aranmaz.)

Dokuz Eylül Üniversitesi Eğitim Bilimleri Enstitüsü‘nde açılmış olan programların birçoğu için eşdeğerliği kabul edilmiş olan sınavlardan (YDS, YÖKDİL, enstitülerin düzenlediği dil sınavları vd.) 50 üzerinde puan almayı şart koşuyordu.

Dil puanına ek olarak kimi üniversiteler belirli bir mezuniyet ortalamasını (genellikle 2,50/4,00) şart koşuyor olabilirler. Bu gibi detaylar başvurmayı düşündüğünüz programın ön koşullarında belirtilir.  

Okul Öncesi Öğretmenleri hangi bölümlerde yüksek lisans yapabilirler?

Enstitülerin kimi bölümleri tüm eğitim fakültesi mezunlarına açıktır. Okul Öncesi Öğretmenliği lisans programı mezunları, Okul Öncesi Öğretmenliğii, Sınıf Öğretmenliği, Özel Eğitim, Ölçme ve Değerlendirme, Eğitim Programları ve Öğretim, Eğitim Yönetimi ve Denetçiliği gibi alanlarda yüksek lisans programlarına başvurabilirler.

Alan dışından programlara kabul edilen kişiler bilimsel hazırlık kapsamında 1 yıl ek olarak çeşitli dersler alırlar.

Bu gönderiyi paylaş:

Mustafa Özkara

Dokuz Eylül Üniversitesi, Okul Öncesi Öğretmenliği mezunudur. Dokuz Eylül Üniversitesi Buca Eğitim Fakültesi'nde Özel Eğitim Öğretmenliği lisans, Dokuz Eylül Üniversitesi Eğitim Bilimleri Enstitüsü'nde Özel Eğitim yüksek lisans eğitimini sürdürmektedir.

Okul Öncesi Yüksek Lisans Olanakları” için 10 yorum

 • 12 Ekim 2017 tarihinde, saat 18:56
  Permalink

  Merhaba hocam okul öncesi okuyorum özel eğitim öğretmenliğinden çap yapmak mı yoksa pdr den çap yapmak mı daha avantajlıdır sizce?

  Yanıtla
  • 12 Ekim 2017 tarihinde, saat 22:33
   Permalink

   Çift anadal programları konusunda çok derin bilgi sahibi değilim ancak PDR de Özel Eğitim de Okul Öncesi Öğretmenliği niteliklerine çokça katkı sağlayacak alanlar. Ancak benim şahsi kararım Özel Eğitim olurdu, okul öncesi ortamlarındaki özel gereksinimli bireyleri düşündüğüm zaman.

   Yanıtla
 • 20 Kasım 2017 tarihinde, saat 07:23
  Permalink

  Merhabalar, bu sene guz doneminde dokuz eylul ege yuksek lisans ogrenci alimi yapmadi. Sadece ilkogretim bolumunden si if ogretmenligi yuksek lisans alimi vardi duyurularinda ve kontenjan listelerinde. Sebebi ne olabilir? Bahar donemi icin acilir mi? Egeyi mi dokuz eylul u mu onerirsiniz son olarak?

  Yanıtla
  • 20 Kasım 2017 tarihinde, saat 07:56
   Permalink

   Merhabalar,
   Kesin olmamakla birlikte Dokuz Eylül Okul Öncesi Yüksek Lisans ve Özel Eğitim Doktora programlarının yetersiz akademisyen sayısı sebebiyle kapatıldığını duydum. Yeni kadrolar açılmadığı sürece muhtemelen bu programlar kapalı kalacaktır. Şu süreçte yeni kadrolar açılacak gibi durmuyor. Ben bu yıl Özel Eğitim’de yüksek lisansa başladım. Eğer düşünürseniz Okul Öncesi Öğretmenliği bölümü mezunu olarak başvurabilirsiniz.
   Ege, Dokuz Eylül konusunda ne yazık ki yorum yapamayacağım. Ege’de lisansüstü hakkında hiçbir bilgim yok. 2011’den beri Dokuz Eylül’den kopamıyorum 🙂

   Yanıtla
 • 20 Kasım 2017 tarihinde, saat 07:59
  Permalink

  Cok üzüldüm hocam. Baska bir alan düşünmüyorum kendi alanim disinda. Tesekkurler cevapladiginiz icin.

  Yanıtla
  • 20 Kasım 2017 tarihinde, saat 08:06
   Permalink

   Rica ederim. Yine de ilanları takip etmeni öneririm, ben herhangi bir bilgiye erişirsem e-posta adresinden haber vereceğim.

   Yanıtla
 • 25 Kasım 2017 tarihinde, saat 00:16
  Permalink

  hocam merhaba,
  ben okul oncesi ogretmenligi mezunuyum ve suan siirtin bir koyunde gorev yapiyorum. yuksek lisansta yapmak istiyorum ancak kendi bolumumu ait yakin bir universitenin yuksek lisans bolumu yok .tezli yuksek lisans icin tum universitelerde devam zorunlulugu varmi yada uzaktan egitim gibi olanaklari olan varmi ?

  Yanıtla
  • 26 Kasım 2017 tarihinde, saat 04:09
   Permalink

   Hocam iyi çalışmalar dilerim. Tezli yüksek lisans programlarının ders dönemlerinde derslere devam zorunluluğu oluyor. Uzaktan yüksek lisans programları mevcut ama açıkçası bilgi sahibi değilim. Eğer kurumunuzla görüşüp haftada bir gün şeklinde izin almanız mümkün olursa, biraz da kendinizi zorlayarak ders dönemini atlatabilirsiniz. Çalışan bir okul öncesi öğretmeni arkadaşım süreci o şekilde sürdürüyor. Görüşmek üzere.

   Yanıtla
 • 5 Aralık 2017 tarihinde, saat 07:47
  Permalink

  Hocam mrb. Selçuk üniversitesi ev yönetimi ve çocuk gelişimi eğitimi bölümü okul öncesi öğretmenliği mezunuyum. Sizden çok ama çok rica ediyorum bana yardımcı olun yol gösterin. Şuan okul öncesi öğretmeni olarak görev yapmaktayım fakat her günüm yıl olarak geçiyor bu bölümde çalışmak istemiyorum nereye geçebilirim. Herşeyi araştırıyorum araştırma görevlisi olarak üniversiteye geçmeyi çok istiyorum ama nasil olacak bilmiyorum.pdr okumayi çok isterdim acaba ikinci universitemi okusam diyorum. Bu alanda çalışmaktan başka ne yapabilirim nasıl yaparım ne olur bi yol gösterin hayattan zevk alamıyorum çok ama.çok mutsuzum…cevap verirseniz çok sevinirim şimdiden teşekkürler.

  Yanıtla
  • 5 Aralık 2017 tarihinde, saat 13:11
   Permalink

   Hocam selamlar,
   Durum zor görünüyor ancak akademik kadrolar ile ilgili bilgi vereyim ben. Okul Öncesi Öğretmenliği mezuniyetiniz ile birçok alanda yüksek lisans yapıp akademik kadro arayışına girebilirsiniz. Akademik kadrolar genellikle yüksek lisans yapmış/yapıyor olmak gibi koşullarla açılıyor. Yüksek lisansa kabul almak için ALES ve YDS gibi sınav puanlarına ihtiyacınız var. Yüksek lisans sürecinizde ya da mezun olduktan sonra akademik kadrolara başvurabilirsiniz. Kimi üniversitelerde 5 veya 10 yıl sektör tecrübesi ile öğretim görevlisi kadroları da açılıyor. https://yoksis.yok.gov.tr/ilansayfa/ adresinden ilanları takip edebilirsiniz.
   Ben ikinci lisans olarak Özel Eğitim Öğretmenliği okuyorum, aynı zamanda Özel Eğitim’de yüksek lisans yapıyorum. İkinci lisans süreci oldukça zor geçebilir, süreci iyi analiz etmenizi öneririm. İşi bırakmanız gerekebilir bu süreçte.
   Kolay gelsin şimdiden, sorularınız olursa yazmaktan çekinmeyin lütfen.

   Yanıtla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir