Özel Eğitim Alanında Yüksek Lisans Yapmak

Daha önce Okul Öncesi Yüksek Lisans Olanakları başlıklı yazımda Okul Öncesi Öğretmenliği programı mezunlarının yüksek lisans olanaklarına değinmiştim. Bu yazıda Özel Eğitim alanında tezli yüksek yapmak için ne gibi ön koşullara gereksinim duyulduğu konularına değineceğim.

Özel Eğitim Bölümü

Özel Eğitim bölümü 2016 yılında İşitme Engelliler Öğretmenliği, Zihinsel Engelliler Öğretmenliği, Görme Engelliler Öğretmenliği ve Üstün Zekalılar Öğretmenliği bölümlerinin birleştirilmesi ile bir lisans bölümü haline geldi. Daha önce bu bölümlerin her biri bir lisans programıyken 2016 yılından sonra tümü Özel Eğitim Öğretmenliği adı altında birleştirildi.

Özel Eğitim Yüksek Lisans programı ise işitme-görme-zihinsel engelli, öğrenme güçlüğüne sahip, otizmli, duygu-davranış bozukluğu olan bireylerin eğitiminde uzman eğitimciler ve akademisyenler yetiştirmek amacıyla açılmış lisansüstü düzeyin ilk basamağı programlardır. Özel Eğitim Yüksek Lisans programını tamamlamış olan ve gerekli şartları sağlamış olan kişiler üst düzeydeki lisansüstü programlara başlayabilirler.

Özel Eğitim Alanında Yüksek Lisans Yapabilmek İçin Gerekli Koşullar

Altını çizmek gerekiyor ki, lisanüstü programlara başvuru esasları enstitüden enstitüye farklılık göstermektedir. Ben öğrencisi olduğum Dokuz Eylül Üniversitesi özelinde gerekli şartlara değinmeye çalışacağım. Tezli yüksek lisans programlarına öğrenci kabulünü oluşturan temel değişkenler şu şekilde:

  • Lisans mezuniyet ortalaması: Kimi enstitüler yüksek lisansa başvurabilmek için 2,50+ lisans mezuniyet ortalaması koşuluna sahipler. Bu detay için başvurmayı planladığınız enstitünün koşullarına bakmanızda yarar var. Lisans mezuniyet ortalaması genellikle oluşacak olan başarı puanını %20-25 düzeyinde etkiliyor.
  • ALES Puanı: Başvuru koşulu olarak enstitüler genellikle ALES’ten 65 almış olmayı şart koşuyor. Özel Eğitim Yüksek Lisans programı için SÖZEL puan türünden öğrenci alınıyor.  Başarı puanına en önemli düzeyde (genellikle %50) etki eden şey ise ALES puanı.
  • Dil Puanı: Enstitüler yüksek lisans programlarına başvuru yapabilmek için YDS, YÖKDİL gibi geçerliliği olan ya da başvurmayı planladığınız enstitünün yapmış olduğu dil sınavından genellikle 50 veya 55 gibi bir puan alma koşulu sunuyorlar. Ancak kimi enstitülerde yalnızca sınava girmiş olmak gibi şartlar da mevcut. Dil puanı genellikle başarı puanını etkilemiyor ya da %10 gibi küçük bir düzeyde etkiliyor.
  • Bilim Sınavı: Yüksek lisansa kabul alabilmek için aslında ALES kadar ağırlığı olmasa da en önemli değişken bu diyebilirim. Birçok enstitü mezuniyet ortalamanız, ALES ve YDS puanınız ne olursa olsun bilim sınavında belli bir puanın altında kalan öğrencileri eleme yoluna gidiyor. Dokuz Eylül Üniversitesi Eğitim Bilimleri Enstitüsü‘nde bilim sınavından 65 puan altında kalan adaylar doğrudan başarısız olarak değerlendiriliyor. Bilim sınavı 65 üzerinde puan almış adayların başarı puanına genellikle %25 düzeyinde etki ediyor. Bilim sınavları genellikle yazılı yapılmakla birlikte kimi enstitülerde yazılı ve sözlü (mülakat) olarak yapılıyor.

Kimler Özel Eğitim Yüksek Lisans Programına Başvurabilir?

Özel Eğitim Yüksek Lisans programı genellikle alan dışı mezunlara açık oluyor. Dokuz Eylül Üniversitesi, Eğitim fakültesi mezunlarını (herhangi bir lisans programı), tıp, hemşirelik, fizik tedavi – rehabilitasyon, çocuk gelişimi ve psikoloji lisans programlarından mezunları yüksek lisans programına kabul ediyor. Kimi enstitülerde ise durum biraz daha farklı; alınacak öğrenci sayısı alan içi – alan dışı olarak sınıflandırılarak ilan ediliyor.

Bilimsel Hazırlık Programı

Özel Eğitim Yüksek Lisans Bilimsel Hazırlık Programını oluşturan dersler. (Dokuz Eylül Üniversitesi Eğitim Bilimleri Enstitüsü)

Alan dışından (Zihinsel Engelliler Öğretmenliği, İşitme Engelliler Öğretmenliği, Görme Engelliler Öğretmenliği) Özel Eğitim Yüksek Lisans programına kabul edilmiş öğrencilerin 1 yıl sürecek olan bir programa devam etmesi isteniyor. Bu aşamadaki dersler lisans düzeyi dersleri oluyor ve lisans sınıfları ile birlikte alınıyor. Bilimsel hazırlık programınında (1 yıl) yer alan dersleri tamamlamış öğrenciler yüksek lisans ders dönemine geçebiliyorlar. Dolayısıyla yüksek lisansın toplam süresi 1 yıl bilimsel hazırlık, 1 yıl ders ve 1 yıl tez olmak üzere 3 yıl oluyor.

Bu gönderiyi paylaş:

Mustafa Özkara

Dokuz Eylül Üniversitesi, Okul Öncesi Öğretmenliği mezunudur. Dokuz Eylül Üniversitesi Buca Eğitim Fakültesi'nde Özel Eğitim Öğretmenliği lisans, Dokuz Eylül Üniversitesi Eğitim Bilimleri Enstitüsü'nde Özel Eğitim yüksek lisans eğitimini sürdürmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir