Tarih Alanında Yüksek Lisans Yapmak

Sosyal Bilimler Enstitüsü’ne bağlı Tarih Bölümü için yüksek lisans yapmayı düşünenlerin bazı detayları kavramaları beklenmektedir. Bu detaylar her üniversiteye göre değişiklik gösterebildiği gibi genellikle benzer aşamaların geçilmesi ve bazı sınav türlerinden gerekli puanların alınması talep edilmektedir. Tarih Bölümü yüksek lisans başvurusunda bulunmak isteyenlerin üniversiteler tarafından oluşturulan bazı kriterleri sağlıyor olmaları da beklenmektedir. Tarih Bölümü yüksek lisans eğitimi kapsamında aşağıda belirtilen detaylara göz atmanız faydalı olacaktır.

Tarih Bölümü Yüksek Lisans Eğitimi İçin Girilmesi Gereken Sınav Tipleri

arih Bölümü için yüksek lisans yapmayı düşünenlerden Türkiye yüksek eğitim sistemi içerisinde düzenlenen bazı sınavlardan minimum düzeyde puanları almaları beklenmektedir. Bu sınavların başında ALES ve YDS – ya da YÖK Dil- gelmektedir. Bazı üniversiteler YDS ya da YÖK Dil gibi dil sınavlarını kabul ederken uluslararası üniversiteler arasında bu sınav tipleri kabul edilmemektedir.

Genellikle Boğaziçi, Bilkent ve ODTÜ için üniversitelerin kendi hazırladıkları dil sınavlarına girilmesi ve bölümün belirlediği minimum puanın alınması gerekiyor. Aynı zamanda bu tip uluslararası üniversiteler TOEFL ya da IELTS gibi sınavlardan alınan puanları da kabul ediyor.

ALES için de her üniversitenin Tarih Bölümü tarafından belirlenen minimum puan farklı olabiliyor. Fakat bu puan ortalama 55 ya da 60 civarında değişebiliyor. Başvuruda bulunulacak üniversite için garanti sağlayacak ALES puanı ise 75 – 80 arasında değişmektedir. Aynı zamanda ALES puanı ile üniversitelerin açtığı Araştırma Görevlisi kadro sınavlarına da giriş hakkı elde edilir. Bu yüzden yüksek lisans eğitimi almayı düşünenlerin ALES puanlarını olabildiğince yüksek tutmaları faydalı olacaktır. Tarih Bölümü yüksek lisans eğitimi kapsamında ALES Sözel gruptan alınan puanlar hesaplanmaktadır.

Yüksek lisans başvurularında ALES ve YDS puanlarının yanı sıra mezuniyet ortalaması da önem taşımaktadır.

Tarih Bölümü Yüksek Lisans Programları İçin Lisans Ortalaması

Tarih Bölümü yüksek lisans başvurusunda bulunmak isteyenlerin minimum 2.00 ortalamaya sahip olmaları gerekiyor. Elbette bu sistem de her üniversiteye göre farklılık gösteriyor. Bazı üniversiteler lisans ortalaması puanını 2.00 gibi minimum düzeyde tutarken bazıları için bu 2.50 ve üzerine de çıkabiliyor.

Yüksek lisans eğitimi için başvuruda bulunacağınız üniversitenin bölüm sayfasında kabul almanız için gerekli olan lisans ortalaması puanı net olarak verilmektedir. Bu bilgiler ışığında başvurunuzu yapmanız tavsiye edilmektedir.

Yüksek Lisans Başvurusu İçin Bilim Sınavı

Tarih yüksek lisans eğitimi kapsamında başvuruda bulunan kişilerin üniversitelerin Tarih Bölümleri tarafından yapılan bir bilim sınavına girmeleri de söz konusudur. Bu sınavın amacı başvuruda bulunan kişilerin genel tarih bilgisi seviyelerini ölçmektir. Sınavda sorulan soru tipleri arasında Osmanlı ya da Avrupa uzun dönem soruları, Tarih Felsefesi bağlamında sorular ve Tarih metodolojisi üzerine çeşitli sorular yer almaktadır. Sorular genellikle uzun cevaplar içeren “essay” soruları olarak verilmektedir.

Yüksek Lisans İçin Lisansta Alınan Eğitim Ne Olmalı?

Tarih Bölümü yüksek lisansı için genellikle Sosyal Bilimler Fakültesi kapsamında verilen lisans eğitimlerinden birinden mezun olmanız bekleniyor. Fakat bu durum da her üniversite kurumu için geçerli olmuyor. Yani başvuruda bulunacağınız üniversiteye göre dilerseniz Mühendislik Fakültesi mezunu dahi olabilirsiniz. Yalnızca bölüm derslerini takip ederken zorlanmamanız adına farklı lisans bölümlerinden çıkan öğrenciler için Bilimsel Hazırlık eğitimi alınması zorunlu koşuluyor.

Tarih Bölümü Yüksek Lisans Eğitimi Kaç Yıl?

Tarih Bölümü yüksek lisans eğitimi, Tarih Bölümü lisans çıkışlı öğrenciler için 2 yıl olarak belirlenmiştir. Elbette bu süreçte okulunuzu 1 sene uzatmanız da mümkündür. Yüksek lisans eğitimi alan öğrencilerin 3 dönemde yüksek lisans derslerinin tamamını vermiş olmaları ve son dönem de tez aşamasına geçmiş olmaları beklenmektedir.

Lisansı bir başka bölümden olanlar için ise bu süre Bilimsel Hazırlık süresine göre değişiklik gösterebiliyor. Bazı üniversitelerde verilen Bilimsel Hazırlık eğitimi yalnızca bir dönem sürebiliyorken bazıları için bu süre bir yıla dek çıkabiliyor. Elbette mezun olduğunuz lisans bölümüne göre de Bilimsel Hazırlık süresinde değişiklikler olabiliyor. Sosyal Bilimler Fakültesi lisans mezunları için bir dönem yeterli olurken Fen Bilimleri mezunları için ortalama bir senelik Bilimsel Hazırlık eğitimi zorunlu koşulmaktadır.

Tarih Bölümü Yüksek Lisansı Tez Aşaması

Yukarıda da belirtildiği gibi Tarih Bölümü için yüksek lisans eğitiminde tez aşamasına tüm dersler verildikten sonra geçilmelidir. Bu süreç de mezun olacağınız son döneme denk düşmektedir. Yüksek lisans eğitimi kapsamında almanız gereken tüm derslerden başarı ile geçtikten sonra tezinize yoğunlaşmanız daha faydalı olacaktır.

Tarih yüksek lisans eğitimi kapsamında genellikle tezli eğitim süreci tercih edilmektedir. Türkiye’de tezsiz yüksek lisans eğitimi veren bazı üniversiteler de mevcuttur. Fakat özellikle sosyal bilimler alanında yüksek lisans eğitimi almak isteyenlerin tezli bölümleri tercih etmeleri daha iyi olacaktır.

Tarih alanında yüksek lisans yapmak başta akademik kariyer ve uzmanlık olmak üzere kişisel gelişiminize katkıda bulunur.

Tarih Bölümü Yüksek Lisans Eğitiminin Sundukları

Tarih yüksek lisans eğitimi almak üzere yola çıkmış bir kişinin sosyal bilimler alanında belli bir yetkinliğe ulaşabilmesi mümkündür. Bu bağlamda yalnızca tarih alanında değil sosyoloji, felsefe, coğrafya ya da psikoloji alanlarında da belli bir yeterliliğe ulaşılması gerekmektedir. Yüksek lisans eğitimi, disiplinler arası bir eğitim anlayışı sunmaktadır. Dolayısıyla sosyoloji ya da felsefe bilgisi yetersiz olan öğrencilerin bu alanlara yönelmeleri de faydalı olacaktır.

Tarih yüksek lisans eğitimi kapsamında yoğunlaşacağınız döneme uygun Latince ya da Osmanlıca derslerini de vermeniz beklenmektedir. Bu bağlamda Tarih Bölümü lisans mezunları biraz daha avantajlı kabul edilmektedirler. Diğer bölümlerden yetişen yüksek lisans öğrencileri ise Bilimsel Hazırlık vasıtası ile Latince ya da Osmanlıca eğitimlerini tamamlayabilirler.

Tarih Bölümü yüksek lisans aşamasında olan kişilerin toplumsal olayları yorumlama şekilleri ve disiplinler arası karşılaştırma kabiliyetleri gelişmektedir. Bunun yanı sıra bölümde verilen eğitim kapsamında öğrencilerin uzmanlaşma adımlarını attıkları bir alanları da olacaktır.

Selinay Yurtseven

Selinay Yurtseven

Orta Doğu Teknik Üniversitesi Tarih Bölümü mezunuyum. Aynı alanda yüksek lisans eğitimimi sürdürüyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir