Bilimsel Hazırlık Nedir?

Bilimsel hazırlık lisansüstü eğitime hazırlık amacı taşıyan, bahse konu lisansüstü program derslerinin altyapısını oluşturan derslerin alınmasını öngören programdır. Herhangi bir lisansüstü programa alan dışından bir önceki program mezuniyeti ile başvurmuş ve kabul edilmiş öğrenciler lisansüstü programlara başlamadan önce bu dersleri alırlar.

Kimler bilimsel hazırlık derslerini alır?

Bilimsel hazırlık programı özellikle alan dışı olarak tabir ettiğimiz, bahse konu programın dışındaki bir alandan mezun olmuş öğrencilerin alması gereken programdır. Durumu, benim de öğrencisi olduğum Özel Eğitim Yüksek Lisans programı üzerinden somutlaştıralım;

Dokuz Eylül Üniversitesi Özel Eğitim Yüksek Lisans Programı kabul şartları aşağıdaki gibidir;

Özel Eğitim Yüksek Lisans Programı şartlarda görüldüğü üzere, herhangi bir Eğitim Fakültesi, Psikoloji, Çocuk Gelişimi, Hemşirelik gibi alanlardan öğrencilerin katılımına açıktır. Ben bir Okul Öncesi Öğretmenliği mezunu olarak yüksek lisans programına başvurabilirim, ancak Zihin Engelliler Öğretmenliği, İşitme Engelliler Öğretmenliği, Görme Engelliler Öğretmenliği, Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık, Psikoloji veya Çocuk Gelişimi mezunu olmadığım için bilimsel hazırlık programına tabi olmak durumunda kalacağım anlamına gelir.

Bu şartlar enstitüden enstitüye değişiklik gösterdiği için lisansüstü programa başvuru yapmadan önce bu koşulları iyice araştırmak gerekiyor.

Bilimsel Hazırlık Dersleri Nelerdir?

Bilimsel hazırlık programı alandaki derslere hazırlık mahiyetinde olması sebebiyle lisans programında yer alan derslerden seçilir. Yani, programın lisans düzeyindeki sınıflar ile birlikte bu derslerin alınması gerekir. Dersler lisans düzeyinde olmasına karşın bilimsel hazırlık programına dahil olan öğrenciler enstitülerin lisansüstü ders geçme yönetmeliğine göre değerlendirilirler. Lisans düzeyi için başarılı olan bir not, bilimsel hazırlık programında olan öğrenci için başarısız olabilir. (DEÜ Eğitim Bilimleri Enstitüsü özelinde geçme notu CB’dir, lisans programında bir öğrenci için DD geçerli bir not olabilirken aynı notu almış bir bilimsel hazırlık programı öğrencisi başarısız sayılmaktadır.)

DEÜ Eğitim Bilimleri Enstitüsü Özel Eğitim Yüksek Lisans Programı Bilimsel Hazırlık aşamasını oluşturan dersler. Özel Eğitim Öğretmenliği Lisans programının 1. ve 2. sınıflarından 7 ders bilimsel hazırlık derslerini oluşturmakta. 

Bilimsel Hazırlık Öğrencileri Burs Alabilirler mi?

KYK verilerine göre yüksek lisans bilimsel hazırlık öğrencileri burs alamaz. Bu durum burs alamayacaklar listesinde, “Yüksek lisans öğrencilerinden hazırlık sınıfında öğrenim gören öğrenciler” olarak belirtilmiştir. Bilimsel hazırlık aşamasını tamamlayıp ders dönemine geçen lisansüstü öğrencileri burs/kredi almak için başvurabilirler.

 

Avatar

Mustafa Özkara

Dokuz Eylül Üniversitesi, Okul Öncesi Öğretmenliği (2015) ve Özel Eğitim Öğretmenliği (2019) mezunudur. Dokuz Eylül Üniversitesi Eğitim Bilimleri Enstitüsü Özel Eğitim alanında yüksek lisans eğitimini sürdürmekte ve Özel Eğitim Öğretmeni olarak çalışmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir