Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik (PDR) Maaşları 2020

Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik, kısaca PDR bölümü son zamanların en çok tercih edilen ve dikkat çeken bölümlerinden bir tanesidir. PDR bölümünün bu kadar çok tercih edilmesinin sebeplerinden bir tanesi, çalışma alanının oldukça geniş olmasından kaynaklanır.

PDR bölümü, birçok kesim tarafından hala sadece “rehber öğretmen” olarak görülse de, PDR bölümünü bitirmiş bireyler sadece okullarda çalışmazlar, birçok devlet kurumunda psikolojik danışman sıfatıyla çalışabilmektedirler. PDR, bölümünü bitiren bir kişi okullarda çalışmaya başladığında “Rehber Öğretmen” unvanı alır. RAM’da (Rehberlik Araştırma Merkezi) çalışmaya başladığında ise “Psikolojik Danışman” unvanı alır. PDR nedir, ne iş yapar nerelerde çalışabilir gibi soruların detaylı açıklamalarını daha önce bir yazımızda paylaşmıştık, isterseniz o yazıya göz atabilirsiniz. Bu yazımızda Psikolojik danışmanların farklı kurumlarda çalıştıklarında ne kadar maaş aldıklarına değineceğiz.

Devlet Okullarında Maaşları PDR (Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik) Maaşları

Maaşa değinmeden önce, psikolojik danışmanların okullarda kaç saat çalıştığına biraz değinelim. Milli Eğitim Bakanlığı Rehberlik Hizmetleri Yönetmeliği’nin “Çalışma Saatleri ve İzinler” başlıklı 37. Maddenin 2.fıkrasına göre “Rehberlik servislerinde görevli rehberlik öğretmenlerinin çalışma süreleri haftalık 30 iş saatidir”. Günlük çalışma saatleri eğitim-öğretim kurumunun özellik ve ihtiyaçlarına göre okul müdürlüğünce düzenlenir. Bu elemanlar izin ve tatillerini diğer öğretmenler gibi kullanırlar.” şeklinde açıklama yapılmaktadır. Okullarda mesai saati 09.00-15.00 arasıdır. Günlük 6 saat çalışma yükümlülükleri bulunmaktadır. Okullarda çalışan rehber öğretmenlerin öğle arası tatili bulunmamaktadır. Okulda çalışmanız halinde ek ders ücretleri müdür yardımcıları ve müdür gibi yatmaktadır.

2020 Temmuz Zammı Sonrası PDR Maaşı

2020 yılı Temmuz ayı itibariyle yeni atanmış, kesintisi olmayan sözleşmeli öğretmeni maaşı 4300 TL civarındadır. Bu maaşa ek olarak bir de ek ders ücreti vardır. Rehber öğretmen olarak çalışan PDR mezunları saati 17 TL civarından olmak üzere 1200 TL civarında ek ders ücreti alırlar. Buna göre okulda çalışan bir rehber öğretmenin maaşı 5500 TL civarını bulmaktadır.

Bunlara ek olarak PDR mezunları Adalet Bakanlığı’na bağlı aile ve çocuk mahkemelerinde görev yapabilmektedirler. Aile sorunları, ebeveyn çocuk ilişkilerinde, velayet, evlat edinme, evlenmeye izin, kişisel izin gibi konularda davalarda rapor yazabilirler. PDR mezunları Adalet Bakanlığı’na bağlı çalıştıklarında ise maaşları 3500-4500 TL arasında değişmektedir.

RAM’da Çalışan Psikolojik Danışmanlar Ne Kadar Maaş Alırlar?

PDR mezunları eğer isterlerse RAM’da görev yapabilirler. Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı olarak, ailelere rehberlik, psikolojik danışma ve rehberlik ve özel eğitim gerektiren durumlarda ücretsiz hizmet sunarlar. Aileler çocuklarında yaşıtlarına göre herhangi bir eksiklik fark ederlerse RAM’a başvuruda bulunabilirler. RAM’da mesai çalışma saatleri 08.00- 17.00 arasıdır, ayrıca okul psikolojik danışmanlarına nazaran ara tatil veya yaz tatilleri bulunmamaktadır. Yıllık 20 gün izin hakları bulunmaktadır( 10 yılı aştığında 30 gündür). Mesai saatleri okul çalışma ortamına göre daha fazla olduğu için daha fazla maaş alırlar. RAM’da çalışan bir psikolojik danışman yüzde 25 daha fazla ek ders ücreti almaktadır. Buna göre okul psikolojik danışmanlarına göre 300-400 TL daha fazla maaş anlamına gelmektedir. RAM’da çalışan bir psikolojik danışman 5500-5600 TL arası maaş almaktadır.

pdr maaşları özel sektör

Özel Sektörde Çalışan Psikolojik Danışmanlar Ne Kadar Maaş Alırlar?

Öncelikle belirtmek gerekirse özel sektörde çalışan psikolojik danışmanlar için maaşlar o kadar net değildir. Kurumdan kuruma ve çalışma saatine yapılan işe göre değişkenlik göstermektedir. Eğer Özel Eğitim Kurumları’nda çalışmaya başlayacaksanız maaşınız 2000-7000 TL arası değişmektedir. Alacağınız maaş tamamen sizin kendinizi ne kadar geliştirmiş olduğunuz ve donanımınıza bağlıdır.

Psikolojik danışmanların özel sektörde doyurucu maaşlar alabilmesi için yüksek iş disiplinine sahip olmaları ve mesleğe ilişkin kabiliyetinin yüksek olması gereklidir. Kendinizi kanıtlamanız ve çeşitli psikolojik eğitim ve seminerlerle kendinizi donatmanız gereklidir. Psikoloji sürekli güncellenen bir alan olduğu için, yeni alanlara açık olmalı, değişimlere hazırlıklı olmalısınız. Meslekte yeterince kendinizi geliştirdiğinize inandığınızda Psikolojik Danışma Merkezi açabilirsiniz. Hangi alanda uzmanlaştıysanız diğer bir deyişle yüksek lisansınızı tamamladıysanız(klinik, gelişim, özel eğitim, deneysel, sosyal psikoloji vb.) seans ücretlerinizi ve test ücretlerinizi ona göre belirleyebilirsiniz.

Büşra Kiriş

Uşak Üniversitesi Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik bölümü 4. sınıf öğrencisidir.

7 thoughts on “Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik (PDR) Maaşları 2020

 • 10 Şubat 2020 tarihinde, saat 18:27
  Permalink

  Çok alıyorlar haram olsn

  Yanıtla
   • 22 Ocak 2021 tarihinde, saat 23:03
    Permalink

    İnsanlar emek verip bir yerlere geliyorlar ve bunun karşılığını alıyorlar. Aldıkları maaşa çok demişsiniz neye göre çok?Gelişmiş bir ülkenin maaşıyla kıyaslayın isterseniz. Bir de kendini bilmez bir şekilde haram olsun demişsiniz pardon da siz kimsiniz?

    Yanıtla
  • 19 Şubat 2020 tarihinde, saat 17:25
   Permalink

   Birkaç kişinin davranışını bütün meslek elemanlarına genellemenin doğru olduğunu düşünmüyorum. Hangi açıdan fazla bir miktar olarak nitelendirdiğinizi merak ediyorum.

   Yanıtla
  • 25 Temmuz 2020 tarihinde, saat 18:00
   Permalink

   Psikolojik Danismanlarin maaslarini kendi kesenizden veriyorsunuz sanirim haram olsun dediginize gore. Okuyun siz de alin. Bu nasil bir cekememezliktir?

   Yanıtla
 • 30 Temmuz 2020 tarihinde, saat 13:16
  Permalink

  Değerli arkadaşlarım öğretmenin arkasından bu tarz şeylerle konuşan çok olur. Ciddiye alıp cevap vermeye bile gerek yok bence. Herkes işine baksın.

  Yanıtla
 • 4 Ağustos 2020 tarihinde, saat 23:26
  Permalink

  Abi güney korede tüm öğretmenler en az 13.000 dolar aliyo bizim hocalarımız daha 1000 dolar bile alamiyo bu ne çekememezlik

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.