Okul öncesi dönem çocuğunun sosyal gereksinimleri

Çocuğunuz okul öncesi döneme geldiğinde sosyal gereksinimleri artar ve değişir. Çocuğunuz okul öncesi dönemde dikkatli bir ailer rehberliğine ve sosyal gelişimini sağlamak ve dünyayı anlamak için akranları ile birlikte oyun oynamaya ihtiyaç duyar.

Bu dönemdeki çocuklarda öfke nöbetleri gibi sıradışı duygular oluşabilir. Öfke nöbetleri sonrasında çocuğunuzla duyguları hakkında konuşmalı ve onlara duygularını ifade edeceği kelimeleri vermelisiniz. Çocuğunuzu suçlamadan önce iletişim kurabilecekleri araçları vermek gelecekte yaşanabilecek öfke nöbetlerini engeller. Duygular hakkında konuşmak aynı zamanda çocuğunuza diğer insanlarla paylaşım yapmasını ve işbirliği kurmasının temelini oluşturan başkalarının duyguları hakkında daha hassas olmasını öğretir. Çünkü okul öncesi dönemdeki çocuklar hala paylaşma sanatını öğrenmektedirler. Ebeveynler anlaşmazlık anlarında bir şiddet patlaması yaşanmasını engellemek için çocuğa bir çözüm bulmalarına yardım etmeye hazır olmalıdırlar.

Okul öncesi dönem çocuklarının -mış gibi oyunlara gereksinimleri vardır. Bu oyunlarda çocuğun başkalarının perspektifinden bakmasına izin vermek onun empati ve paylaşımı öğrenmesini sağlar. Çocuğunuzun hayali oyunlarını destekleyin ve onlara katılın. Hayalin arkadaşı kabul edin ve gün boyu neler yaptığını, neler hissettiğini sorun. Çocuğunuzun giydirme oyunlarını destekleyin. Çocuğunuzun her an sizi izlediğini ve taklit ettiğini hiç unutmayın. Davranışlarınızı dikkale seçtiğinizden emin olun. Çocuğunuzun başkalarına nasıl davranmasını istiyorsanız, çocuğa o şekilde model olmak önemlidir.

Çocuğunuzun kendi ilgilerini geliştirmesini destekleyin ve oyun zamanlarında benlik ve kimlik gelişimini sağlaması için oyununa dahil olun. Eğer özel bir konuya ilgi gösteriyorsa okuyarak ya da oyun oynayarak bunları keşfedebilirsiniz. Ona masayı toplamak, odasını düzenlemek gibi yapabileceği görevler verin ve görevini başarıyla tamamladığında onu tebrik edin. Beklentilerinizi öğrenmesini sağlayın. Çocuğunuzun başarılı olduğu alanlarda ona yapabileceği işler vermek ve onu süreç sonunda övmek okul öncesi dönemde gelişimini sürdüren özsaygının gelişimi için son derece önemlidir.

Konuyla ilgili bir başka yazı : Çocuklara ev işleri vermek neden faydalıdır?

4 yaş sürecinde çocuğunuzun akranları ile oyunlar oynaması son derece önemlidir. Çocuğunuzun mahallesinden ya da anaokulundan düzenli bir şekilde oyun oynayacağı arkadaşları olacaktır. Eğer çocuğunuz anaokuluna gitmiyorsa ya da çevresinde yakınlık kurabileceği diğer çocuklar yoksa parkları ziyaret edin ve oyun buluşmaları düzenleyin. Çocuğunuzun arkadaşlarını eve davet ederek arkadaşlıklarını destekleyin. Çocuğunuzun yaşadığı yeri, sahip olduklarını ve ailesini arkadaşlarına gösterme fırsatına sahip olması özsaygı geliştirmesi açısından önemlidir. Göstermesi gereken şey elbette ki pahalı oyuncaklar değil, yalnızca sevgi dolu ve samimi bir ortam.

Çocuğunuzun arkadaşları yalnızca oyun oynadıkları kişiler değillerdir. Arkadaşlar çocuğunuzun düşüncelerini, değerlerini ve davranışlarını şekillendirirler. Okul öncesi dönemdeki çocuklar yalnızca arkadaşları gibi olmak isterler, ve aile kurallarınıza uygun olmayan davranışlar sergileyebilirler. Size karşı kaba olabilirler, hatta küfür etmeye dahi başlayabilirler. Bu üzücü olsa da, bu bağlamda otoriteye meydan okuma davranışı çocuğunuzun özgürlüğün limitlerini öğrenmesi konusunda pozitif bir işaret olabilir. Bu tarz davranışlar için tutarlı tepkiler oluşturun ama abartılı tepkiler göstermeyin. Çocuğunuz sizden duygusal bir dönüt alırsa bu davranışları tekrar etmek yoluna gidecektir.

Yazı: Lauren Gottschalk-Scher

Kaynak: https://www.everydayfamily.com/the-social-needs-of-preschoolers/

Mustafa Özkara

Dokuz Eylül Üniversitesi, Okul Öncesi Öğretmenliği (2015) ve Özel Eğitim Öğretmenliği (2019) mezunudur. Dokuz Eylül Üniversitesi Eğitim Bilimleri Enstitüsü Özel Eğitim alanında yüksek lisans eğitimini sürdürmekte ve Özel Eğitim Öğretmeni olarak çalışmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.