Google kontrolsüz tablet kullanımını önlemede bize yardımcı olabilir mi?

Okul öncesi dönemde kontrolsüz teknoloji (özellikle tablet) kullanımı uzun süredir eğitimcilerin gündeminde ve taşınabilir cihazlar hayatımızın içinde yeri doldurulamaz biçimde yer almaya başladığından konu ile ilgili tartışmalar uzun bir süre gündemde olacağa benziyor.

Daha önce Çocuklar ve Tablet Kullanımı: Ne yapmalı? başlıklı yazımda kontrolsüz tablet kullanımının getirebileceği risklere ve neler yapılması gerektiğine değinmiştim. Bu yazıda da tablet kullanımında ebeveynlerin ve öğretmenlerin “teknolojiye karşı teknoloji” paralelinde kullanabilecekleri (şu an her ne kadar ülkemizde kullanılmıyor olsa da) bir uygulamaya değineceğim.

2017 yılının Mart ayında Google bu noktadaki boşluğu doldurmak amacıyla Family Link isimli uygulamayı duyurdu. Ebeveynler Google’ın Family Link uygulamasını kullanarak,

  • Çocuğun kullandığı tablet veya akıllı telefondaki uygulamaları yönetip, hangi uygulamaları kullanacağını denetleyebilir,
  • Çocuğun hangi uygulamada ne kadar vakit geçirdiğine dair çeşitli raporlar alıp bu uygulamalarda ne kadar vakit geçirebileceğini denetleyebilir,
  • Çocuğun ekran karşısında geçirebileceği günlük limitler belirleyebilir,
  • Çocuğa uyku zamanları tanımlayabilir, bu saatlerde tableti kullanım dışı bırakabilir,
  • Çocuğun kullandığı tableti uzaktan devre dışı bırakabilirler.

Uygulama ne zaman yayınlanacak?

Google Family Link şu an geliştirilme sürecinde dersek yanılmış olmayız. Google bunu erken erişim programı olarak tanımlıyor ve uygulamayı tam olarak yayına sokmuyor. Bugün itibariyle uygulama yalnızca ABD’de kullanılabilir durumda. Ancak dünya çapında ne zaman yayınlanacağına dair bir bilgi Google tarafından verilmemiş. Ülkemizde yayına alındığında Google’dan bir bildirim almak istiyorsanız buraya tıklayıp Google hesabınızla oturum açarak bildirim almayı tercih edebilirsiniz.

Uygulama hangi cihazlarda kullanılabilir?

Family Link yalnızca Android akıllı telefon ve tabletlerde kullanılabilir bir şekilde tasarlanmış görünüyor. (Android Nougat 7.0 sürümü ve üstü cihazlarda) Apple ürünlerinin görece kapalı bir sistem yapısına sahip olmasından kaynaklandığını düşünüyorum. Ancak çocuğunun cihazını yönetmek isteyen ebeveynlerin Android kullanıcısı olmasına gerek yok, ebeveynler iOS 9.0 ve üstü işletim sistemli cihazlarından çocuklarının cihazlarını yönetebilecekler.

Sonuç

Her ne kadar bu alanda daha karmaşık ve ihtiyaca cevap veren nitelikte uygulamalar yayında olsa da Google’ın yayınladığı uygulamanın ücretsiz, diğer Google hizmetleri (YouTube, Gmail vd.) ile uyumlu oluşu ve muhtemelen geliştirilecek oluşu bu alanda Family Link’in ebeveynler tarafından tercih edilecek bir uygulama olacağını gösteriyor.

Ancak eğer ihtiyacınız varsa Google’ın Family Link’i ülkemizde yayınlamasını beklemeden alternatif bir uygulama ile çocuğunuzun teknoloji kullanımına dair çeşitli önlemler almalısınız.

 

 

Avatar

Mustafa Özkara

Dokuz Eylül Üniversitesi, Okul Öncesi Öğretmenliği (2015) ve Özel Eğitim Öğretmenliği (2019) mezunudur. Dokuz Eylül Üniversitesi Eğitim Bilimleri Enstitüsü Özel Eğitim alanında yüksek lisans eğitimini sürdürmekte ve Özel Eğitim Öğretmeni olarak çalışmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir