Çocukları Oyun Bağımlılığından Koruma Yolları

Bilgisayar oyunları pek çok açıdan faydalı olduğu kadar özellikle 12-15 yaşları arasındaki çocuklar için bazı olumsuz davranışların edinilmesinde öncül rol oynayabilir. Bu yüzden ebeveynlerin oyun bağımlılığı hakkında kapsamlı bilgi sahibi olması ve çocuklarını bu bağımlılıktan olabildiğince uzak tutmaya çalışmaları gerekmektedir. Bu yazıda çocukları oyun bağımlılığından koruma yolları hakkında yapıcı tavsiyelere ulaşabilirsiniz.

Oyun Bağımlılığı Nedir ve Nasıl Anlaşılır?

Oyun bağımlılığı, çocukların sosyal zekaları üzerinde pek çok olumsuz etkiye sahip olan ve internetin kontrolsüz bir şekilde kullanılmasıyla ortaya çıkan bir rahatsızlık türüdür. Özellikle yeni ergenlik çağındaki çocuklarda sıkça görülen bu bağımlılığın pek çok ruhsal etkisi mevcut. İnternetsiz kalma korkusundan, akademik anlamda başarısız olmaya ve sosyal zekanın gözle görülür bir şekilde düşmesine kadar etkiye sahip olan bu bağımlılıktan çocuklarımızı korumamız gerekiyor. Bunu yapmak için de oyun bağımlılığının ne olduğunu anlamak şart. Oyun bağımlılığı olan çocuklarda internet harici her şeye duyulan ilgide gözle görülür bir azalma gözlemlenebilir. Bu çocukların başta derslerine ve ailesine olan ilgisi oldukça azdır ve sosyal açıdan da yetersiz olma durumu ortaya çıkar.

Bağımlılığı bulunan çocuklarda zamanla depresyon ve anksiyete gibi problemler de gözlemlenmeye başlanabilir. Bunlara kimi zaman şiddet eğilimi ya da sosyal fobi de eklenebilir.

Oyun bağımlılığının kontrol edilmesinde aile desteği önemlidir.

Çocukları Oyun Bağımlılığından Kurtarmak İçin Neler Yapılmalı?

Çocukları oyun bağımlılığından koruma yolları denildiğinde ilk akla gelen kontrolün ebeveynler tarafından ele alınması durumudur. Ebeveynler günlük ya da haftalık oyun oynama seansları hazırlayarak bağımlılığın yok edilmesini ve çocukların oyun oynama süresinin azaltılıp kontrol edilmesini sağlayabilirler.

Bunun yanı sıra çocukların şiddet içerikli oyunlar oynayıp oynamadığı denetlenmeli ve şiddet unsuru içeren oyunların oynanması kesinlikle engellenmelidir. Şiddet içerikli oyunlar özellikle 12-15 yaş arası çocuklara şiddet eğilimi ve depresyon gibi problemleri doğurabilir.

Çocukların oynadıkları oyunların aile ile birlikte oynanması da etkili bir yöntemdir. Özellikle aile içerikli oyunlar ya da eğitici ve öğretici oyunları tüm aile fertleriyle birlikte oynamak olumlu etkilere sahiptir.

Bilgisayarda bulunan oyunlar ebeveynler tarafından sıklıkla denetlenmeli, bilgisayara erişim sınırlandırılmalı ve eğer gereksinim duyuluyorsa ebeveyn kontrol yazılımları kullanılmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.