Kartondan Kediler Sanat Etkinliği

Tüm yaştaki sanatçılara iplikleri yaratıcı yollarla kullanmaya izin veren bu sanat etkinliğini çok seviyorum. Bu etkinliği 4. sınıf öğrencilerinin katıldığı bir sanat kampında denedim ve tüm öğrenciler bu karton kedileri şekillendirmekten büyük keyif aldılar.

İhtiyacınız olanlar

 • Çocukların kesmesi için gerekli büyüklükte oluklu kartonlar
 • Makas
 • Siyah ve beyaz renkte keçeli kalem
 • Kedinin bıyıklarında kullanılmak üzere tel veya şönil
 • Çeşitli renkte ipler
 • Pastel Boyalar

Yapım aşamaları

 1. Uygulama yaptığınız yaş grubu, sınıf veya kazanımlarınıza göre kedi şekillerini önceden siz kesebilir ya da bir kalıp yardımıyla öğrencilerinizin kesmesini sağlayabilirsiniz.
 2. Öğrenciler daha sonra oluklu kartondan kesilmiş kedi şekillerine siyah ve beyaz kalemleri kullanarak göz çizmekle işe başlayabilirler.
 3. Öğrencilerin kedinin iki bacağı arasındaki parçayı tamamen kesmemeleri karton parçasının kedinin ayakta durabileceği bir destek olmasını sağlayacaktır.
 4. Üzerinden etiketi çıkarılmış pastel boyalar yatay bir şekilde tutularak kediler üzerinde dokulu bir boyama yapılabilir. Çok bastırmadan pastel boya kullanılarak boyama yapılınca kartonun oluklu dokusu ile oldukça hoş renkler ortaya çıkabilir.
 5. Kedi boyandıktan sonra öğrenciler diledikleri renklerde ipler kullarak kedinin vücudunu renklendirebilirler.
 6. Bir kalem yardımı ile kartonda birkaç delik açarak bu açıklıklardan bir kablo, tel veya şönil geçirerek kedinin bıyıklarını da yapabilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir