Kitap Önerisi: Montessori Metodu

Montessori metodu son birkaç yıldır hiç olmadığı kadar konuşuluyor. Gerek basında gerekse eğitim camiasında özellikle okul öncesinde alternatif yaklaşımlar tartışılıyor, Türkiye’de ne gibi uygulama alanları olabileceği üzerine gündemler üretiliyor.

Ancak bu noktada sıklıkla gözden kaçırılan bir şey var ki, tüm bütün bunların arasında gerçekten (ama gerçekten) Montessori Metodu’nun ne olduğu, nasıl bir yaklaşımı benimsediği, nasıl bir eğitim anlayışı olduğu gözden kaçıyor.

Okul öncesi eğitim üzerine kafa yoran birçok kişi eminim ki sektörün ticari yönünde ne gibi uygulamalar yapıldığı, kaliteden ne gibi ödünler verildiği konusuna kafa yoruyordur. Montessori yöntemi de bunlardan birisi. Popülist söylemlerle (elbette ki olayın ticari yönü önplanda olarak) bir Montessori eğitimi tasviri yapılıyor. Montessori metodunun ve materyallerinin adeta bir sihirli değnek olduğu, çocuğunuzun minik bir deha olması için kesinlikle bir Montessori anaokuluna gitmesi gerektiği izlenimi yaratılıyor. Ne yazık ki bu noktada bizler de Montessori eğitimine dair temel de olsa doğru bilgilere erişemiyoruz. Bu sebeple Montessori eğitimi hakkında bilgilenmek için öncelikle Maria Montessori‘nin dilinden kendi eğitim felsefesini dinlemek gerektiğini düşünüyorum. 

Benim çok faydalandığım, sevgili Güler Yücel’in çevirisini yaptığı, zamanında (benim elimdeki baskı 1997 yılında basılmış) Özgür Yayınları’ndan çıkmış olan Çocuk Eğitimi – Montessori Metodu (kitabın orijinal ismi “The Secret of Childhood”) konu hakkında okuma yapmak isteyen kişiler için temel ve doyurucu bir kaynak. Bu kitabı okuduktan sonra Montessori Metodu hakkında temel bilgileri Montessori’nin kaleminden dinlemiş ve zihninizde çok daha net bir Montessori Eğitimi algısı oluşturmuş olacaksınız.

 

 

 

Bir ekleme: Benim bahsettiğim baskıyı yeni basım olarak bulmanız mümkün olmayabilir. Ancak sahaflarda bulmak mümkün oluyor. Ancak aynı kitap Çocukluğun Sırrı ismiyle Kaknüs Yayınları tarafından basılmış, bu kitabı temin etmek daha kolay olabilir. Kapaktaki bilgiye göre kitabın çevirisi Uluslararası Montessori Derneği denetiminde yapılmış. Benim baskıyı inceleme fırsatım olmadı ancak Kaknüs Yayınları’ndan edindiğim diğer çeviri kitaplar oldukça nitelikliydi.

Keyifli okumalar, eğer Kaknüs Yayınları’ndan çıkan baskıyı incelerseniz fikirlerinizi yorumlar kısmına eklemeyi unutmayın.

Mustafa Özkara

Dokuz Eylül Üniversitesi, Okul Öncesi Öğretmenliği (2015) ve Özel Eğitim Öğretmenliği (2019) mezunudur. Dokuz Eylül Üniversitesi Eğitim Bilimleri Enstitüsü Özel Eğitim alanında yüksek lisans eğitimini sürdürmekte ve Özel Eğitim Öğretmeni olarak çalışmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.