Çocuklara günlük ev işleri vermek neden faydalıdır?

Çocuklara evde yapabilecekleri günlük işler vermenin birçok avantajı vardır. 5 yaşındaki çocuğunuza yapması gerekenleri defalarca kez açıklamak, o işleri yaparken ona rehberlik etmek gibi durumlar varken ev işlerini kendiniz yapmanız daha kolay görünüyor olabilir. Ancak çocuğunuzun ev işlerinde size yardım etmesi onun gelişimi için önemlidir. Onun gelişimsel düzeyine uygun ev işleri bulun ve bir plan dahilinde onunla birlikte çalışın.

Çocuklara günlük ev işleri vermek neden faydalıdır?

5 yaşında bir çocuk için ev işleri yapmak pek keyifli görünmeyebilir ama ev işleri çocuğunuzun ergenlik öncesi yıllarında ve daha sonrasında işine yarayabilecek pek çok beceriyi edinmesini sağlar. Çocuğunuz 9-10 yaşına geldiğinde ev işlerinde önemli katkılar sağlayabilir. Ev işlerinin çocuklara sağlayabileceği yararlar konusunda kimi örnekler:

  • Ev işleri yapmak özgüveni geliştirebilir. Bir ev işini iyi bir şekilde tamamlamak çocuğunuzun büyük bir başarı hissi yaşamasına sebep olabilir. 7 yaşındaki çocuğum her haftasonu evi süpürüyor ve bir bezle zemini temizliyor. Bazen modunda değilse mızmızlanıyor ama işe başlamadan önce temizlik yapmak için istekli hale geliyor. Bu aynı zamanda onun bağımsız beceriler geliştirmesine sebep oluyor çünkü yalnız başına bir işi iyi bir şekilde yapabiliyor. Onun yüzünde zemindeki tozlarla mücadele ederkenki memnuniyeti görmek: Paha biçilemez!
  • Onlara ev işleri vermek, bir görevi tamamlamanın önemini öğretebilir. Bu beceri çocuğunuz büyüdüğünde, okulda ve evde sorumlulukları artttığında daha önemlidir.
  • Çocuklara ev işleri vermek eşyalarını temiz ve düzenli tutmasının önemini anlamasını sağlar. Etraf daha az karışık olduğunda eşyalarının yerini bulmak oldukça kolaydır. Çocuğunuzun etrafını toplama alışkanlığını edinmesi yalnızca yaşamının ileri döneminde faydasını göreceği alışkanlıklardan ibaret değildir, aynı zamanda evinizde karmaşayı önlemenizi, daha düzenli ve huzurlu bir ev ortamı sağlamanızı sağlar.

5-7 yaş için uygun ev işleri

  • Yerleri temizlemek
  • Yatağını yapmak
  • Odasını temizlemek
  • Çamaşırları asmak
  • Hayvanları beslemek
  • Masayı düzenlemek
  • Yemek sonrası bulaşıklara yardım etmek

Yazar: Katherine Lee
https://www.verywell.com/the-benefits-of-giving-kids-chores-620309 adresinden çevrilmiştir.

 

Mustafa Özkara

Dokuz Eylül Üniversitesi, Okul Öncesi Öğretmenliği (2015) ve Özel Eğitim Öğretmenliği (2019) mezunudur. Dokuz Eylül Üniversitesi Eğitim Bilimleri Enstitüsü Özel Eğitim alanında yüksek lisans eğitimini sürdürmekte ve Özel Eğitim Öğretmeni olarak çalışmaktadır.

One thought on “Çocuklara günlük ev işleri vermek neden faydalıdır?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.