Çocuklar ve Sosyal Medya Kullanımı

Bilgi çağının ve gelişen teknolojinin getirdiği onca güzelliğin yanında çocukların bilgisayar ve sosyal medya hesaplarıyla tanışması ebeveynler açısından büyük sorunlara sebep olabilmektedir. Çünkü çocuklar için fotoğraflar, hayranlar, takipçiler her geçen gün vazgeçilmez hale gelmekte. Çocuk için beğenmek ya da beğenilmek dürtüsünü sosyal medya araçları daha da fazla tahrik etmektedir.

Her yaştan gençler kendi Youtube kanallarını, Instagram hesabını ve hatta Snapchat’ı kullanmak istiyor. Çocuğunuza evet demeden önce ebeveynler olarak çocuğunuzun bunları kullanmaya hazır olup olmadıkları konusunda iki kere düşünerek karar vermek ise bu gün bir zorunluluk.

Teknik olarak bu tartışmayı yapmak bir saçmalık gibi görünüyor. Çünkü yasalara göre 13 yaş altındaki çocukların Çevrimiçi Gizliliği Koruma Yasasına göre, ticari web sitelerin ve uygulamaların doğrulanabilir ebeveyn izni olmadan hesap açmasına izin vermesi yasalara aykırıdır. Bu durum şirketlerin çocuklar hakkında veri toplayıp bunları pazarlamasının önüne geçmek için yapılmış bir çalışmanın sonucudur. Yalnız çocuklar ya bir ebeveyninin e-postasını kullanarak ya da sahte bir doğum tarihi kullanarak bu kuralı kolayca geçebiliyorlar. Bu durum hem anne-baba hem de çocuklar açısından büyük sorunlara sebep olabilir. Aşağıda paylaşacağımız bilgiler sosyal medyada çocukların paylaşımlarında nelere dikkat etmesi gerektiğini belirtmesi açısından çok önemlidir:

Yasal durumların sınırlamasına rağmen özellikle 8-11 yaş aralığındaki çocuklar somut düşünme kabiliyetine sahip oldukları için sadece arkadaşının göreceğini düşünerek, başkaların da bu paylaşımını gördüğünü “bir ileriki aşamayı” düşünmeden, örneğin saçlarını yaparken çekmiş olduğu bir videoyu sosyal medyada paylaşabiliyor. Bu bu video art niyetli ya da ticari merkezli düşünen kişiler tarafından (en masumu) örneğin saç ürünlerinin satışında kullanılabiliyor. Ancak sosyal medya kullanmaya başlamak için en iyi yaş hakkında genelleme yapmak çok zordur. Yine de çocuğunuzun sağlıklı ve başkalarına saygılı bir şekilde sosyal medyayı kullanabileceğine öncelikle sizin inanmanız gerekir. Çocuğunuzla bu durumu açıkça konuşmak; eksik ve faydalı yanlarını paylaşmak bilinçli bir sosyal medya kullanıcısı olmanın ilk şartıdır.

Zemin kurallarını belirleyin .Çocuğunuzun ilk defa sosyal medya kullanmasına karar verdiğiniz zaman sanki yeni bir yüzücüyü yetişkin havuzuna götürüyormuş gibi yaklaşın. Kullanacağı sosyal medya ağının sorunları ve potansiyeli ile ilgili araştırmanızı yaptıktan sonra çocuğunuzun ilgilerini, kullanımlarını araştırarak bilgi sahibi olmak karşınıza çıkabilecek sorunlarla baş etmede ilerde size yardımcı olabilir. Ayrıca ara ara takip ettiği kişilerin gerçek hayatta tanıdığı kişiler olduğundan emin olmak için takipçiler listesini kontrol etmenizde de fayda var.

Çocuğunuz Youtube’da yayın yapıyorsa paylaştığı videoların herkese açık paylaşımı sonucunda insanların olumsuz yorumları ve rahatsız edici tutumları ile bu videoları yayınlayabileceklerini hatırlatın. Hatırlatmanız gereken bir diğer önemli husus ise paylaşımlarında GPS’in kapalı olmasına dikkat etmesi hususudur. Örneğin evde yalnızken yer bildirimi yapan çocuğunuz bir hırsız için hedef olabilir.

Sosyal medyayı ne düzeyde sınırlamalıyız?

Sosyal medya kullanırken kullanma zamanını ve hangi amaçlarla kullanması gerektiği gibi konularda çocuğunuzla birlikte kurallar koyun. (Konu ile ilgili bir başka yazı için: Google kontrolsüz tablet kullanımını önlemede bize yardımcı olabilir mi?) Çocuğunuza bu teknolojiyi kullanma konusunda kurallara uymadığı taktirde ne gibi cezalar ile karşılaşabileceğini öncesinde konuşun. Bu durum size çocuğunuzu sonsuz sanal evren içerisinde rahatça kontrol etme imkanı sağlayacaktır.

Çocuk Dostu İnternet Arama Motorlarını kullanın ya da kullandığınız arama motorunun aile yapılandırmasını iyi yaptığınızdan emin olun. Bu yeni arama motorlarını kullanmak sizin işinizi internet ortamında bayağı kolaylaştıracak ve çocuğunuzun da sınırlarını bilerek doğru hareket etmesini sağlayacaktır. Çocuğunuz bu aile koruması uygulamalarıyla siz yokken de güvende olacak ve gözünüz arkada kalmayacaktır. (Ayrıca bakınız: Çocuklar ve Tablet Kullanımı: Ne yapmalı?)

Sosyal medyada çok takipçiye sahip olduğunu bilmek çocuklar ve özellikle ergenler açısından popüler olma durumu olup fazla takipçiye sahip olma hem bir imaj hem de çocuklar arasında bir güç gösterisidir. Özellikle beğenilme arzusuyla genç kızlarınızın paylaştığı video ve resimler bu takipçiler arasından çıkan art niyetli insanlar nedeniyle bir hüsrana dönüşebilmektedir. Bu paylaşımlar iyi niyetle yapılsa da insanlar bunu bir şantaj ve olumsuz durumlarına alet etmek için kullanabilmektedir. Bunun için siz de çocuğunuzun sosyal medyada sıkı bir takipçisi olun. Onu kitap okumaya yönlendirerek, resim ve video ile popüler olmak yerine çocuğunuzu paylaşacağı ilgisini çeken güzel ve anlamlı mesajlar bulabileceği kitaplarla tanıştırın.

 

One thought on “Çocuklar ve Sosyal Medya Kullanımı

  • Avatar
    17 Kasım 2017 tarihinde, saat 05:08
    Permalink

    katılıyorum özellikle kız çocuklarımıza musallat olan sapıklardan korumak çok önemli. bilgisayara keylogger yükleyip şifrelerini öğrenmek arasıra kontrol etmek lazım gelen mesajları

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir