Siber Zorbalık Nedir Ve Bu Durumdan Nasıl Korunursunuz?

İnternetin tüm dünyada hız kesmeden yaygınlaşması ile birlikte bireyler arasındaki mesafeler de bu vasıtayla aşılmış oldu. Her ne kadar sosyal medya kanalları ile sosyalleşmenin olumlu yönleri olsa da bu durum kimi zaman siber zorbalık gibi istenmeyen durumları da beraberinde getirmektedir. Özellikle sık kullanılan sosyal medya mecraları üzerinden yaygınca karşılaşılan bu durumdan kendinizi ve çocuklarınızı korumanız oldukça önemlidir.

Bu yazıda siber zorbalık nedir ve bu durumdan nasıl korunursunuz? sorularına yardımcı olabilecek cevapları bulabilirsiniz.

Siber Zorbalık Nedir Ve Nasıl Fark Edilir?

Siber zorbalık, bir ya da birden fazla kişi tarafından teknolojik kanallar ve araçlar kullanılarak savunmasız kişilere karşı oluşturulan bir şiddet türüdür. Bu şiddet türü şantaj, alay, tehdit, duygusal bunalıma sürükleme gibi etkenlere sahiptir. Özellikle çocuk bireylere ya da gençlere yönelik siber zorbalık örnekleri oldukça fazladır. Bir yetişkine uygulanan duruma da zorbalıktan daha çok siber suç ya da siber taciz adı verilir. Zorbalık ise daha çok küçük ve genç yaştaki kişilere uygulanan bir şiddet türü olarak kabul edilir.

Siber zorbalık ebeveynler tarafından fark edilmesi oldukça güç bir durumdur. Kontrolcü davranmadan çocuğunuzun tavırlarına ve davranışlarına bakarak bu durumun farkına varabildiğiniz gibi bazen çocuğunuzun bu durumdan muzdarip olduğunu hiç anlamayabilirsiniz. Ergen yaştaki çocuklarda ise bu durum genellikle ebeveynlere yansıtılmaz. Bu yüzden çocuğunuzun davranışlarındaki değişimleri gözlemleyerek bu durumu ortaya çıkartabilirsiniz. Kimi zaman siber zorbalık yüzünden depresyon ve anksiyete atakları da gözlemlenir. Böyle bir durumla karşılaşırsanız pedagog ya da psikolog yardımıyla çocuğunuzun zorbalık yaşayıp yaşamadığını anlayabilirsiniz.

Siber zorbalığın önlenmesinde güçlü bir ebeveyn desteğinin varlığı önemlidir.

Siber Zorbalık İle Baş Etme Rehberi

Yukarıda da belirtildiği gibi siber zorbalık genellikle çocuk yaştaki bireyler arasında sıklıkla gözlemlenir. Bu yüzden ebeveyn olarak bu durumla baş etmek de size düşmektedir. Çocuğunuzda duygu ve davranış değişimi sezdiğiniz vakit derhal olaya müdahale etmenizde fayda vardır. Tehdit ve zorbalık altındaki çocuklar kızgınlık, aşağılanma, yalıtılmışlık gibi sebeplerle kaygı bozuklukları ve depresyon yaşayabilirler ve bu durumda aileden destek görmeleri de oldukça önemlidir. Çocuğunuz ile iletişiminizi olumlu tutmaya ve ona arkadaş gibi yaklaşmaya özen gösterin. Böylece çocuğunuz zorbalık durumunda bu durumdan sizi haberdar edebilecektir.

Ayrıca yaşı fazla küçük olan çocuklarınızın akıllı telefon, bilgisayar ve tablet ulaşımına da bir sınırlama getirmenizde fayda vardır. Özellikle sosyal medya hesaplarında uzun süre vakit geçiren çocukların siber zorbalıktan muzdarip olması ne yazık ki kaçınılmaz derecededir.

Çocuğunuz ile iletişiminizi olumlu yönde tutarsanız ona internet üzerinden gelebilecek olumsuz durumları da daha iyi bir şekilde açıklayabilirsiniz. Bu sayede çocuğunuz internetin olumsuzluklarını da kavramış olur ve bazı hataları yapmaktan kaçınır. Her daim çocuğunuz ile olan iletişiminizin onun seviyesinde ve gayet açık olmasına özen gösterin.

Çocuğunuzu gözlemleyin, dinleyin ve internet harici ortamlarda sosyalleşmesine de yardımcı olun. Böylece siber zorbalık ile kolayca baş edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.