Hemşirelik Maaşları 2020

Sağlık sektöründe görev almak isteyenlerin sıkça sordukları sorular arasında hemşire maaşları yer almaktadır. Hemşirelik maaşları, edinilmiş olan statüye ve çalışılan sağlık kurumuna göre değişiklik göstermektedir. Bu yüzden tek seferde aylık maaş konusunda kesin bir kanıya varmak mümkün olmayacaktır.

Biz de bu yazımızda sizler için hemşire maaşları ne kadar sorusunun cevabını aramak istedik. Sağlık sektörünün en kutsal mesleklerinden biri olan hemşirelik mesleğinin aylık ve yıllık ücretlerini sizler için derledik. İşte, bilmek isteyeceğiniz detaylarıyla hemşirelik hakkında bilgiler ve hemşirelik ücretleri:

Hemşire Kimdir? Kimler Bu Unvanı Alabilir?

Hemşire maaşları üzerinde derin bir analizde bulunmadan önce hemşirelik mesleği hakkında herkesin bilmesi gereken birkaç detayı paylaşacağız. Farsça kökenli bir kelimeden dilimize geçen hemşire sözcüğü sağlık sektöründe belli görevleri yapan kişilere verilen bir unvandır. Hemşireler, genellikle hastaların bakımları ve takipleri ile ilgilenmektedir.

Hemşire olarak görev yapan bir kişi, doktorun da en büyük yardımcısı kabul edilmektedir. Belli bir tıbbı eğitim alması gereken hemşirelerin bu alanda yetkin kişiler olması önemlidir. Örneğin hemşire unvanını almak isteyen kişilerin kesinlikle lisans mezunu olmaları gerekmektedir. Üniversitelerin Hemşirelik Bölümü mezunu olan kişilere bu unvan verilir. Lise mezunu olan kişiler ise “yardımcı hemşire” unvanı verilmektedir.

Hemşirelik maaşı da hemşire ve yardımcı hemşireye göre farklılık göstermektedir. Üniversite mezunu hemşire maaşları 2020 yılı içerisinde güncel olarak belirlenmiştir.

Hemşirelerin Çalışma İmkanları

Hemşire maaşları ne kadar sorusuna cevap olarak öncelikle hemşire olarak çalışılan yerin incelenmesi gerekiyor. Bu yüzden hemşire olarak mezun olan bir kişinin nerelerde çalışma imkanı bulabileceğini de derledik.

Hemşirelik bölümü mezunu olan kişiler, sağlık kurumlarında, hastanelerde, kliniklerde ve bazı özel muayenehanelerde çalışabilirler. Aynı zamanda bazı özel şirketler ve okullarda da hemşirelerin iş imkanları bulunmaktadır. Hemşire maaşları da devlet ve özel sektör olmak üzere farklılık göstermektedir.

Devlet Kurumlarında Hemşire Maaşları (2020 yılı)

Devlet kurumlarında hemşire olarak çalışacak olan kişilerin maaş tabloları kıdeme göre farklılık gösterebiliyor. Buna göre 5 yıldır hizmet vermekte olan bir hemşirenin 2020 yılında maaşı 4 bin 500 TL olarak hesaplanıyor.

Devlette görev yapan hemşire maaşları için her 5 sene de bir ücret artışına gidilmektedir. Bunun yanı sıra bazı güncel zamlar ile hemşire maaşlarında bir artış da görülebilir. Buna göre 25 yıldır hizmet veren bir hemşirenin maaşı da 5 bin 250 TL olarak hesaplanmaktadır.

Devlet kurumlarından birinde hizmet vermekte olan hemşirelerin devlet hastanelerinde, poliklinikler ve Sağlık Bakanlığı’na bağlı diğer alanlarda çalışma imkanı bulunuyor. Aynı zamanda yine devlete bağlı bazı kurumlarda ve okullarda da hemşireler için kadrolar açılabiliyor. Bu kadrolara giriş için de KPSS puanı baz alınıyor.

Özel sektörde hemşirelik maaşları 2500 TL ile 5000 TL arasında değişmektedir.

Özel Sektörde Hemşire Maaşları

Hemşire maaşları, özel sektöre göre de farklılık gösterebilmektedir. Fakat yine de genel bakıldığında devlet kurumlarına oranla özel sektör maaşları biraz daha düşüktür. Özellikle de ilk defa görev başı yapacak olan hemşirelere asgari ücret ödenebilmektedir.

Asgari ücretle göreve başlayan bir hemşirenin maaşı, zamanla artabilmektedir. Buna göre de özel sektörde görev yapan hemşirelerin alacağı en düşük ücret 2 bin 500 TL olarak hesaplanmıştır. Bunun yanında 5 – 10 senelik tecrübeye sahip olan hemşirelerin maaşı da yaklaşık olarak 3-4 bin TL arasında değişir.

Özel bir sağlık kurumunda 10 seneden daha fazla süredir görev yapan hemşirelerin maaşı da 5 bin TL civarında seyretmektedir. Hemşire maaşları, devlet kurumları ile özel sektör arasında uçurum oluşturduğundan genellikle bu unvana sahip kişilerin tercihi devlet kurumları oluyor. Yine de atanamayıp özel sektörde görev yapan pek çok hemşire de bulunuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.