2021 Öğretmen Maaşları: Kadrolu, Sözleşmeli ve Ücretli

2021 yılı öğretmen maaşları sene sonunda belirlenen enflasyon ile belli oldu.  Türkiye İstatistik Kurumunun açıkladığı enflasyon oranı ile memurlara ve öğretmenlere yapılacak zam miktarı kesinleşti. Asgari ücretin belirlenmesinin ardından birçok memur ve öğretmenler günlerdir maaş zammının ne kadar olacağını beklemektedir.

2021 yılı öğretmen maaş zammı TÜİK’in belirlemiş olduğu yıllık enflasyon farkına göre belirlendi. Bu enflasyon farkı sebebiyle öğretmenlere ve memurlara yüzde 7.36 oranında zam yapıldı. (Enflasyonun beklenenden fazla olması sebebiyle %3 toplu sözleşme zammına ek olarak %4.36 artı ve toplamda %7.36 olarak.)

Kademeye, konuma ve çalışma süresine bağlı olarak her mamurun maaşında farklı miktarda artış olmaktadır. Bu sebeple kadrolu öğretmen, sözleşmeli öğretmen ve ücretli öğretmen maaş zamları birbirinden farklılık göstermektedir.

2021 Yılı Öğretmen Maaşları Ne Kadar Oldu?

2021 yılı öğretmen maaşları zam miktarına göre yeniden belirlenmiştir. Kutsal meslek olan öğretmenlik iki grup olarak karşımıza çıkmaktadır. 4/A Kadrolu öğretmenlerin ve 4/B Sözleşmeli öğretmenlerin çalışma sürelerine (kıdem, evlilik durumu, çocuk sayıları vs.) bağlı olarak maaş farklılıkları olmaktadır. Yapılan zamlar %3 oranında altı ayda bir verilecektir.

Öğretmenlerin gruplara ayrılmasının yanı sıra aldığı ek ders ücretleri, okul kurslarına katılmaları durumunda da maaş farklılıkları ortaya çıkabilir. Hizmet bölgelerinin farklılığı da maaşlarında değişime sebep olabilir. Böylelikle kıdem yılı ve okulun çevre koşulları maaşınızın belirlenmesinde önemli rol oynamaktadır. Öğretmen maaşlarının ne kadar olduğu bilgisi aşağıda ayrıntılarıyla aktarılmıştır.

2021 Yılı Öğretmen Maaşları : Kadrolu Öğretmenler

2021 yılı kadrolu öğretmen maaşı ne kadar sorusu zammın yapıldığından beri araştırılan bir konu olmuştur. Enflasyona göre yapılan zamla birlikte tam kıdemli öğretmenlerin aylık net maaşı 5.459,73 Türk lirası olmuştur. Bunun yanında girilen ek ders ücretleri, aile yardım ödeneği gibi durumlarla maaş daha fazla artmaktadır. Öğretmenler bahse konu maaşı haftalık 15 ya da 18 ders saati (branşa göre değişiklik göstermekle birlikte) karşılığında almaktadırlar. Haftada 15 ya da 18 ders saatini geçen öğretmenler ek ders ücreti almaktadırlar. Kadrolu öğretmen ek ders ücreti 2021 yılında 19,56 Türk lirası olarak belirlenmiştir.

2021 sözleşmeli öğretmen maaşı
2021 yılı Ocak ayı zammı ile birlikte sözleşmeli öğretmenin maaşı 4700 TL civarındadır.

2021 Yılı Sözleşmeli Öğretmen Maaşları

2021 yılı öğretmen maaşlarının meraklıları için sözleşmeli öğretmenlerin okul kursları ve girdikleri ders saatinin farklılaşması sebebiyle maaşlarda değişmektedir.  Göreve yeni başlayan sözleşmeli öğretmenlerin yıllık yapılan zamma göre net maaşı 4700 Türk lirası civarında olmuştur. Sözleşmeli öğretmenler için ek ders ücreti ise yeni yapılan zamla birlikte 16.79 Türk lirası olmuştur.

2021 Yılı Ücretli Öğretmen Maaşları

Ücretli öğretmenlerin yaşadığı mağduriyet herkes tarafından bilinmektedir. Hiçbir hakkı olmayan ücreti öğretmenlerin maaşı girdikleri derse göre belirlenmektedir. Tayin ve atama hakkı olmayan öğretmenlerin sigorta hakları da kısıtlıdır. Bahse konu öğretmenler ek ders ücreti karşılığında çalıştırılmak üzere il ya da ilçe milli eğitim müdürlüklerince görevlendirilirler. Ücretli öğretmenleri için girilen ders ücreti 19,56 Türk lirası olarak belirlenmiştir. Ek ders ücretlerinin değişmesiyle birlikte 2021 yılı ücretli öğretmen maaşları bir ortaokul ya da lisede tüm ders saatlerine girmesi durumunda (haftalık 35 saat) 2800 Türk lirası civarındadır. Ancak bazı durumlarda ücretli öğretmenin ders saati daha az olabilir ve daha az maaş alabilirler. 

Yapılan Zamlar Maaşlara Ne Zaman Yansıyacak?

2021 yılı öğretmen maaşları ve memur maaşları pek çok kişi tarafından araştırılan bir konudur. Yapılan zamların maaşlara ne zaman yansıyacağı bilgisine ulaşmak isteyen kişiler konu hakkında bilgi edinmek için de araştırmalara başladı. Yeni yapılan zamlar yılın ilk maaş ödemesi olan 15 Ocak 2021 tarihinde hesaplara yatırılacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir