Okul öncesi dönem çocuklarında kabızlık

Çocuklarda kabızlık, en sık görülen bağırsak sorunlarından biridir, çocuk doktorlarına yapılan tüm ziyaretlerin %3 ila %5’ini oluşturur. Bu bir semptomdur, hastalık değil. Neyse ki, bebeklerde ve çocuklarda çoğu kabızlık ciddi bir tıbbi hastalıktan kaynaklanmamaktadır.

Çocuklarda kabızlık probleminin çoğu nedeni fonksiyonel veya idiyopatiktir. Yani gerçek semptomları açıklamak için yaralanma veya enfeksiyon, kan veya anatomik anormallik belirtisi yoktur. Çocuklarda kabızlığı önlemek veya yönetmek için ebeveynlerinden ve bazen bir sağlık uzmanından yardım almaları gerekir.

Kabızlık nasıl tanımlanır?

Tüm insanlara uyan kesin bir kabızlık tanımı yoktur. Çocuklarda kabızlık, ağrılı dışkı geçişi veya dışkı sıklığında azalma olarak tanımlanabilir.

Bu tanımdaki önemli bir özellik, sıklıktan bağımsız olarak çocuğun dışkıyı çıkarırken ağrı veya zorluk algısıdır. Tahliye sırasındaki ağrı deneyimi bağırsak hareketinden kaçınmaya yol açabilir.

Çocuklarda Bağırsak Hareketi Ortalaması

Sağlıklı çocuklarda bağırsak hareketlerinin sayısı yaş ve diyetle birlikte değişir. Yeni doğanlarda günde ortalama birkaç bağırsak hareketi olabilir. Sağlıklı anne sütü ile beslenen bebeklerde bağırsak hareketleri arasında birkaç hafta olabilir, ancak dışkı yumuşaktır. 4 yaş civarında bir çocuk günde ortalama bir bağırsak hareketi yapabilir.

Bununla birlikte, her gün bir bağırsak hareketinin “normal” olduğunu varsaymak doğru değildir. Her insanın vücudu, birçok faktöre bağlı olan kendi normal düzenini bulur. Genel olarak, haftada 2 veya daha az normal bağırsak hareketi kabızlık belirtisi olabilir.

Çocuklarda Kabızlık nedenleri

Çocuklarda kabızlık:

 • Diyet ve sıvı alımındaki bir değişim
 • Tuvalet eğitimi sırasında veya olağan tuvalet rutinlerinden kaçınma veya bu esnada oluşan anal tahriş
 • Tuvalet sırasında çatlaklar veya döküntüler oluşmasından kaynaklı yanma ve ağrılar
 • Günlük rutindeki değişiklikler
 • Stresli olaylar ya da dürtü hissedildiğinde tuvaleti kullanmayı erteleme gibi ağrılı bağırsak hareketlerine neden olan olaylardan kaynaklı olabilir.

Neredeyse herkes bir anda kabız olabilir. Çoğu durumda, kısa sürer ve ciddi değildir. Kabızlığa neden olan faktörleri anlayarak, önlemeye çalışmak için adımlar atılabilir.

Kabızlığı önlemek veya tedavi etmek

Çocuğunuzun ne yediğine ve ne kadar egzersiz yaptığına dikkat etmek, kabızlığın önlenmesine veya hafifletilmesine yardımcı olur. Tuvaletini tutmasını önlemek için rehberlik etmek ve tuvalete gitmek için düzenli zamanlar belirlemede yardımcı olmak da önemlidir. İşte atabileceğiniz bazı adımlar:

Kabızlık sürecinde dondurma, et, atıştırmalıklar gibi sindirimi zor olan ve lif içermeyen besinleri çocuğunuza vermemelisiniz.

Daha fazla lif yemek

Lifli gıdalar yumuşak, hacimli dışkı oluşturmaya yardımcı olur. Birçok sebze, meyve ve tahılda bulunur. Vücudun yavaşça alışmasına izin vermek için her seferde lif kaynağını biraz arttırarak verebilirsiniz.

Özellikle vermemeniz gereken besinlere bakacak olursak:

 • Dondurma
 • Peynir
 • Et
 • Cips ve pizza gibi atıştırmalıklar

Gibi az lifli veya hiç lif içermeyen yüksek yağlı, şekerli yiyecekleri ve hazır patates püresi veya önceden hazırlanmış dondurulmuş yemekler gibi işlenmiş yiyecekleri sınırlayın.

Kabızlık sürecinde çocuğunuzun bol miktarda sıvı aldığından emin olun.

Bol miktarda su, meyve ve sebze suları, berrak çorbalar gibi diğer sıvıları tüketebilir.

Alınan sıvılar, dışkıyı yumuşak tutmaya yardımcı olur, bu nedenle yeterince sıvı içmek önemlidir. Sindirim sistemini kurutmaya meyilli olan kafein içeren (çok alkolsüz içeceklerde bulunan) sıvılardan kaçının.

Kuru erik, armut ve elma suyu gibi sorbitol içeren sular kabızlığı azaltabilir 6 aydan büyük bebeklere bunları verebilirsiniz. Bununla birlikte, çok fazla meyve suyu gastrointestinal ve diğer sorunlara neden olabilir. Tüketimini uygun şekilde sınırladığınızdan emin olun.

Kabızlık İçin Egzersiz

Düzenli egzersiz, sindirim sisteminin aktif ve sağlıklı kalmasına yardımcı olur. Bir kişinin atletik olması gerekmez. Her gün bisiklete binmek veya 20-30 dakikalık bir yürüyüş yapmak yardımcı olabilir. Çocuğunuzu günlük egzersiz yapmaya teşvik edin.

Bağırsak hareketi için yeterli zamanın tanınması ve bu dürtüyü göz ardı etmemek önemlidir. Beklemek sadece kabızlığı kötüleştirir.

Çocuğunuzu yatmadan önce tuvaletini yapması için ve sabah erken kalkıp tekrar denemesi için ikna edin. Yemeklerden sonra, özellikle kahvaltı veya akşam yemeği sonrası düzenli olarak bu alışkanlığı edinmesini sağlayın.

Kabızlık hakkında bir doktorla konuşmak

Aşağıdakilerden herhangi birini fark ederseniz, çocuğunuzun doktorunu arayın:

 • Kabızlık kalıcı veya tekrarlıyorsa
 • Belirtiler çocuğunuzun günlük aktivitelerine müdahale ediyorsa
 • Dışkıda kan varsa
 • İshale çeviriyorsa
 • Ateş
 • Kusma
 • Ağrı veya kramp şikayetleri
 • Sinirlilik
 • İştah azalması gibi şikayetler varsa

Doktor kabızlığın nedenini belirlemek isteyecektir. Çocuk doktoru, diğer tedavi yaklaşımları ile birlikte müshillerin kullanılmasını önerebilir. Sadece doktorun söylediği miktarlarda kullanın.

Doktor ayrıca çocuğunuz için bir bağırsak eğitimi programı geliştirmenize yardımcı olabilir. Çocuklar, tuvalete okula gitme veya etkinliklerle meşgul olma gibi çeşitli nedenlerle erteleyebilirler. Bağırsak yeniden eğitme programı, düzenli bağırsak hareketi, rutin ve öngörülebilir bir program geliştirmek için yeni beceriler veya stratejiler öğreterek çalışır.

Doktora, çocuğunuz için kullandığınız bitkisel takviyeleri de içeren reçeteli ve reçetesiz ilaçlar hakkında bilgi verdiğinizden emin olun. Bazı ilaçlar kabızlığa neden olabilir.

Çocuklarda Kabızlık

Çocuklarda kabızlık, ebeveynler için sadece tedavi edilebilir bir rahatsızlıktan ibarettir. Fakat, çocuğunuz büyüdükçe, bağırsak hareketleri hakkında konuşmayı utanç verici bulabilir. Ancak çocukların kabızlık gibi bağırsak probleminin hemen hemen herkesin başına geldiğini bilmeleri gerekir.

Sağlıklı seçimler yapmalarına yardımcı olun. Bağırsak alışkanlıkları hakkında onunla konuşun. Önemli olarak, çocuğunuzun gelişim evresini tanıyın ve gerekirse çocuğun bakış açısını dikkate alan tedaviyi planlamak için çocuğunuzun doktoruyla iş birliği yapın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.