Çocuklarda Sağlıklı Beslenme Alışkanlıkları Geliştirmek İçin 4 Öneri

Çocuklar genellikle, janjanlı, parlak ve ilgi çekici paketleri, çizgi film karakterleri ile süslenmiş ambalajları nedeni ile abur-cubur diye tabir edilen ürünlere maalesef daha çok ilgi gösteriyor ve bu ürünleri daha çok tüketiyorlar. Çocukluk döneminde kazanılan ve sağlıklı olmayan bu beslenme alışkanlıkları, ileriki yaşlarda da devam ediyor.

Anne-babalar da genellikle zahmetsiz olduğu için bu ürünleri çocuklarının fazlaca tüketmesine göz yumabiliyorlar. Hal böyle olunca, kimyasallarla dolu, zararlı katkı maddeleri içeren bu gıdalar hem sağlık problemleri, hem de kötü beslenme alışkanlıkları olarak geri dönüyor.
Çocuklarımızın sağlıklı beslenme alışkanlıkları geliştirmeleri, ebeveynler olarak bizlerin en önemli görevlerinden biri. Ciddiye almadığımız, ne olur ki canım dediğimiz bu tür zararlı beslenme alışkanlıkları, çocuklarımızın geleceği adına endişe verici. Peki onlara sağlıklı beslenme alışkanlıkları kazandırmak için neler yapabiliriz?

1-) Onlara Yemek Pişirmeyi Öğretin

Küçük yaşlardan itibaren çocuklarla birlikte mutfakta yemek pişirmek hem onları mutlu edecek ve kendilerine güvenmelerini sağlayacak, hem de sağlıklı beslenme alışkanlıkları kazanmaları için bir fırsat olacaktır. Yaşlarına uygun, tehlikeli olmayan görevler vererek (patatesleri yıkamak, pirinci ayıklamak gibi), onları mutfakta meşgul etmeli, yemek pişirirken yanınızda bulunmalarını sağlamalısınız.

2-) Öğle Yemeği İçin Evden Paket Hazırlayın

Okul kantinleri, okulların etrafındaki büfeler, maalesef ki genellikle sağlıksız ürünler satmaktalar. Çocuklarınızı sağlıksız besinlerden korumak için, beslenme çantalarına evde birlikte hazırladığınız sandviç, börek veya sevdikleri aparatiflerden koyabilirsiniz.

3-) Onlarla Sağlıklı Beslenme Hakkında Konuşun

Yaşları küçük de olsa onlarla sağlıklı beslenme ile ilgili konuşun ve doyurucu bilgiler verin. Zararlı ve faydalı besinlerle ilgili, bildiklerinizi gerekirse ayrıntılarıyla açıklayın. Çocuklar, ikna olmak isterler ve öğrenmek için sık sık sorular sorarlar. Onları geçiştirmeyin ve bir yetişkinle konuşur gibi, onlara sordukları soruları açıklayın.

4-) Özel Yemek Toplantıları Düzenleyin

Evde bazı akşamlar özel yemekler yapın ve o akşamı onlar için özel hale getirin. Sofrayı süsleyerek, yemeklere farklı sunum şekilleri vererek ev yemeklerini cazip hale getirebilirsiniz. Sebzelere karşı genellikle önyargılı yaklaşan çocuklarınız için farklı sunum yöntemleri geliştirin. Yemeklere sevecekleri ve eğlenecekleri şekiller verin. Bunun için hazır kalıplar kullanabilir veya internetten araştırma yaparak yeni yöntemler geliştirebilirsiniz. Onların sağlıklı beslenmeleri adına gösterilecek her çabaya inanın değecektir payps.

Ercüment Eşsiz

Ercüment Eşsiz

Dokuz Eylül Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Mezunu, Eş ve Baba.

One thought on “Çocuklarda Sağlıklı Beslenme Alışkanlıkları Geliştirmek İçin 4 Öneri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir