Çölyak Hastalığı Ve Tedavisi

Günümüz dünyasında farkındalığı artan rahatsızlıklardan biri olan çölyak hastalığı vücudun gluten kaynaklı besinlere vermiş olduğu sindirimsel tepkiler sonucunda tanısı konulan bir beslenme ve sindirim hastalığıdır. Gluten içeren besinlerin tüketimi sonucunda sindirim sisteminde meydana gelen bir takım durumlardan kaynaklı kabızlık, kusma, sancı ya da ishal gibi problemlere yol açan bu hastalığın ne yazık ki doğrudan tıbbi bir tedavisi bulunmamaktadır. Hastalığın tedavisindeki yaklaşım gluten içeren besinlerden uzak durularak uygulanacak olan ciddi bir beslenme sistemidir.

Hastalığın Belirtileri Nelerdir?

Hemen hemen 1 yaşından itibaren belirtileri gözlemlenebilen bu hastalığın belli bir yaştan sonra ortaya çıkması da mümkündür. Genellikle hazımsızlık, şişkinlik, bulantı, kusma, kabızlık ya da ishal şeklinde gözlemlenebilen genel belirtiler bazı kişilerde doğrudan ortaya çıkarken kimilerinde ise zamanla ya da seyrek olarak kendini belli edebilir. Özellikle çocuklarda gözlemlenen gelişme ve büyüme geriliği de çölyak hastalığı habercisi olabilir. Boy uzamasının durması ve aşırı zayıflık çocuklar için bu hastalığın habercisi olabilir.

Yetişkinlerde ise bu hastalık genellikle aşırı şişkinlik, kansızlık, kasların zayıf düşmesi, güçsüzlük, sinir, ağız içinde oluşan aftlar ya da ciltte görülen kaşıntı ya da kızarıklar şeklinde gözlemlenebilir.

Çocuğunuzda ya da kendinizde bu tarz belirtileri gözlemlediyseniz derhal size en yakın gastronomik sağlık hizmeti veren bir kuruluşa giderek çölyak testi yaptırmalısınız. Bu hastalığın ilerlemesi ve dikkat edilmemesi durumunda kişilerde gelişme geriliği ya da bağırsak kanseri gibi daha ağır rahatsızlıkların da ortaya çıkması oldukça mümkündür.

çölyak gluten

Çölyak Hastalığının Kesin Tedavisi Var Mı?

Bu hastalıktan muzdarip olan kişilerin atması gereken en önemli adım ömür boyu gluten içeren besinlerden uzak durmak olmalıdır. Bu diyet sayesinde hastalıktan muzdarip olan kişiler daha sağlıklı hissederken hastalığın da belirtileri ortadan direkt olarak kaldırılmış olunur.

Gluten içeren besinlerin başında buğday, arpa, çavdar, bulgur, irmik, makarna ve herhangi bir buğday ya da arpa içeren ürünler gelmektedir. Bu yüzden de çölyak hastalığı tanısı konulan kişilerin kesinlikle bu ürünleri tüketmemeleri gerekmektedir. Hastalığın kronik olması durumundan kaynaklı olarak tek çözüm bu tip diyetlerin düzenli bir şekilde uygulanmasıdır. Aksi takdirde hastalığın belirtileri gözlemlenmeye devam eder.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.