Mart 2020 Atama Sonuçları Açıklandı

Tercih süreci 12 Mart 2020’de tamamlanmış olan 20.000 öğretmen atamasına ilişkin sonuçlar bugün açıklandı. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından dar kapsamlı bir tören ile tamamlanan atama sonuçları atama bekleyen öğretmenlere MEB PBSM aracılığı ile duyuruldu. (Sonuçlara ulaşmak için, https://pbsm.meb.gov.tr/sonuc veya https://www.turkiye.gov.tr/milli-egitim-sozlesmeli-ogretmenlik-atama-sonucu-sorgulama adresleri kullanılabilir.)

Öğretmen atamalarına ilişkin süreçler daha önce MEB sistemleri aracılığı ile yapılırken süreçler bu yıl e-devlet ile entegre edilerek tamamlandı. Dolayısıyla öğretmenlerin hazırlamış oldukları belgeleri Milli Eğitim müdürlükleri kanalı ile onaylatmalarına ihtiyaç duyulmadı. Tamamlanmış atama ve entegre olan sistem ile birlikte öğretmenler bu yıl tercih etmiş oldukları tüm okullara yerleşen kişilerin taban KPSS puanlarına ve taban sözlü sınav puanlarına da erişebiliyorlar.

Ataması Yapılan Öğretmenler Göreve Ne Zaman Başlayacaklar?

Ataması yapılan öğretmenlerin en çok merak ettikleri konu ise göreve başlayacakları zaman oldu. Normal şartlar altında atama tamamlandıktan sonra, yaklaşık 15 gün içerisinde ataması yapılmış öğretmenler göreve başlayabiliyorlardı. Ancak koronavirüs gündemi sebebiyle okullar kapalı ve öğretmenlerin ne zaman göreve başlayacaklarına ilişkin net bir bilgi bulunmuyor. Eğer koronavirüs sebebiyle okulların kapalı olma sürecinde bir değişiklik yaşanmazsa ataması yapılan öğretmenlerin işlemlerine 30 Mart 2020 tarihinde başlanacak.

MEB Personel Genel Müdürü Hamza Aydoğdu’nun twitter üzerinden yaptığı açıklamaya göre öğretmenlerin işlemleri okulların açılmasına müteakiben başlayacak ve bu konu ile ilgili bir diğer duyuru yapılacak. Okulların açılması noktasında bir değişiklik olmaması durumunda ataması Mart 2020’de yapılmış olan öğretmenlerin Nisan ayı ortalarında göreve başlamaları muhtemel gözüküyor.

Öğretmenler Güvenlik Soruşturması Geçirecekler mi?

Bilindiği üzere öğretmenler göreve başlamadan önce bir dizi güvenlik soruşturması geçiriyorlar ve eğer bu soruşturmada öğretmenlik yapmalarına mahsur teşkil eden bir durum yoksa göreve başlıyorlardı. Bu durum yalnızca öğretmenler için değil, kamuda görev yapacak olan tüm personeller için geçerli idi. Ancak Aralık 2019’da Anayasa Mahkemesinin almış olduğu bir karar ile kaldırılmıştı. Anayasa Mahkemesi, kişisel verilerin sınırlarının belirlenmeden toplanması ve işlenmesinin anayasanın bazı maddeleri ile bağdaşmadığı tezini öne sürmüştü.

Anayasa mahkemesinin almış olduğu bu karar neticesinde öğretmen alımlarında güvenlik soruşturması koşulu da ortadan kalkmış oldu. Dolayısıyla ataması yapılan öğretmenlerin güvenlik soruşturmasından geçmeyecekleri söylenebilir. Güvenlik soruşturması gündeme gelmeyeceği için bahse konu 20.000 öğretmen okulların açılması sonrasında ivedilikle göreve başlayabileceklerdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.