Türkçe Öğretmenliği Atama Puanları 2020

Türkçe Öğretmenliği, YKS-SÖZEL puan türüyle öğrenci alan ve ilkokullarda Türkçe öğretmeni olarak istihdam edilecek personel yetiştiren, eğitim fakültesi bünyesinde yer alan bir lisans programıdır.

Milli Eğitim Bakanlığına bağlı ilkokullarda Türkçe öğretmeni olarak çalışabilmek için, öğretmenler KPSS’den yeterli puanı almak durumundadırlar. Öğretmenler girmiş oldukları KPSS’nin yanı sıra bakanlık tarafından organize edilen bir sözlü sınava tabi tutulmaktadırlar ve sözlü sınavdan aldıkları puan sonucunda bakanlığa bağlı okullara atanmaktadırlar.

2020 Mart Türkçe Öğretmenliği Atama Puanı

2020 yılı Mart ayında tamamlanmış olan 20.000 öğretmen atamasına ilişkin sonuçlar adaylar ile 18 Mart’ta turkiye.gov.tr üzerinden paylaşıldı. Atamanın yapılmasından kısa bir süre sonra ise MEB Personel Daire Başkanlığı tarafından atama sonucunda oluşmuş taban puanlar paylaşılıyor. 2020 Mart atamasında Türkçe Öğretmenliği alanından toplam 1293 kişi MEB kadrolarına sözleşmeli öğretmen olarak atandı. Bu atamada Türkçe Öğretmenliği Atama Puanı ise 77,22951 oldu. Ataması yapılan son adaya verilmiş mülakat puanı ise 77.

Yıllara göre Türkçe Öğretmenliği Atama Taban Puanları

Yıllara göre KPSS Taban Puanları

Üstte yer alan grafikte görüleceği üzere Türkçe Öğretmenliği alanında

Atama Bekleyen Türkçe Öğretmeni Sayısı

Türkçe öğretmenleri Genel Kültür/Genel Yetenek, Eğitim Bilimleri sınavlarının yanı sıra 75 sorudan oluşan Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi’ne (ÖABT) girerler ve almış oldukları P121 puan türüyle atanırlar. 2018 ÖABT sayısal verilerine göre 16501 Türkçe öğretmeni atama beklemektedir.

Türkçe Öğretmenliği bölümüne ayrılan kontenjanların toplam kontenjanlara oranı.

Türkçe öğretmenliği bölümü atamaların dağılımı açısından düzenli bir tablo sergilemektedir. Her yıl yapılan atamalarda kontenjanların ortalama %5’i Türkçe öğretmenliği alanına verilmektedir. 2019 yılı Mart ayında duyurulmuş olan 20.000 öğretmen atamasında da alana 1149 kontenjan verilmiştir. (Toplam kontenjanın %5.74’ü.) Dolayısıyla bölümün atamalar açısından ciddi bir değişikliğe uğraması beklenmemektedir.

2 thoughts on “Türkçe Öğretmenliği Atama Puanları 2020

 • 24 Mart 2019 tarihinde, saat 12:57
  Permalink

  Yıllardır aynı olan kontenjan dağılımı ve kpss puan dağılımı. Özel eğitimde yaşanan dalgalanmalara bakınca Türkçe öğretmenliği şaşırtıcı geldi 🙂

  Yanıtla
 • 6 Temmuz 2019 tarihinde, saat 07:14
  Permalink

  Türkçede 1150 kişi alınacak siralamam 16122 mülakat puanım 77 atanma şansım var mıdır

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.