Çocuklarınızla birlikte izleyebileceğiniz 6 film

Çocukların okula gitmediği bu dönemde korona virüs yüzünden dışarı çıkmalarını da doğru bulmayabilirsiniz ama çocuklarınızla evde neler yapacaksınız? Çocuklarla evde yapılacak aktiviteler sınırlıdır ve onların dikkatini bir süre sonra kaybettiklerini fark edersiniz. İşte tam da böyle anlarda onlarla çocuk filmleri izleyebilirsiniz! Hem ailece yaptığınız bir etkinlik olacak hem de filme yaptığınız yorumlarla çocuklarınızla keyifli vakit geçireceksiniz. Filmin sonunda bir de herkesin film hakkındaki düşüncelerini duymak isterseniz çocuklarınızla karşılıklı iletişiminiz de gelişir. İşte çocuklarınızla beraber izleyebileceğiniz çocuk filmleri listesi.

Hachi: Bir Köpeğin Hikayesi (Hachi: A Dog’s Tale) IMDb: 8,1

Filmin orijinal versiyonu olan Hachiko Monogatari’yi de izleyebilirsiniz fakat çok eski bir yapım olduğu için büyük ihtimalle çocuklarınız odaklanmakta sorun yaşayacaktır. Hachi, Akita cinsi bir Japon köpeğidir. Profesör Wilson, Hachi’yi evlat edinir. Eşi başta köpeği istemese bile çok geçmeden bu sevimli köpek bütün aile fertlerine kendini sevdirmeyi bilir. Wilson’u işe gittiği tren istasyonuna kadar takip eden Hachi, orada onun gelmesini saatlerce bekler ve bunu günlük bir rutin haline getirir.

Kalplere taht kuran Hachi, gerçek bir hayat hikayesinden filme aktarılmıştır. Japonya’da köpeğin sahibini beklediği istasyona heykeli dikilmiştir.

Narnia Günlükleri (The Chronicles of Narnia)

Narnia günlükleri bir üçlemeden oluşmaktadır. C.S. Lewis’in kitaplarından uyarlanan filmlerin ilki Narnia Günlükleri: Aslan, Cadı ve Dolap’tır. Bütün filmleri izleyerek bir film maratonu yapabilirsiniz. Savaş yüzünden dört kardeş bir profesörün yanında yaşamaya başlarlar. Beklemedikleri şey bu evin onların hayatı için bir dönüm noktası olacağıdır. En küçü kardeş Lucy bir elbise dolabından geçerek başka bir dünyaya gidebildiğini keşfeder. Gittiği bu başka yerin adı Narnia’dır ve orada dört kardeşi birbirinden farklı maceralar bekler.

  • İlk Film: Narnia Günlükleri: Aslan, Cadı ve Dolap (The Chronicles of Narnia: The Lion the Witch and the Wardrobe) IMDb: 6,9
  • İkinci Film: Narnia Günlükleri: Prens Caspian (The Chronicles of Narnia: Prince Caspian) IMDb: 6,5
  • Üçüncü Film: Narnia Günlükleri: Şafak Yıldızının Yolculuğu (The Chronicles of Narnia: The Voyage of the Dawn Treader) IMDb: 6,3

Terabithia Köprüsü (The Bridge of Terabithia) IMDb: 7,1

Katherine Peterson’un kitabından uyarlanan filmde okuldaki yeni öğrenci Leslie ve Jesse sınırsız hayal güçleriyle ormanın içinde yalnızca kendilerine ait bir dünya yaratırlar. Sadece kendilerinin görebildiği yaratıklarla dolu bu dünyada onlar kral ve kraliçedir. Faklı olarak tabir edilen bu iki çocuk gerçek dünyanın acımasız soğukluğundan kaçmak isterken kendilerini başka bir maceranın içinde bulurlar.

Müzede Bir Gece (Night at the Museum) IMDb: 6,4

Larry tam bir umutsuz yetişkindir. Oğluyla arasında bazı problemler yaşanmaktadır. Bu sırada emekli olan üç güvenlik görevlisinin yerine müzede gece bekçisi olarak işe başlar. Ancak daha ilk gecede bu müzenin diğer müzeler gibi olmadığı ortaya çıkar. Sergilenen her şey güneş battığında yeniden doğana kadar canlanmaktadır. Bunların üzerine bir de eski güvenlik görevlileri müzeden bir şey çalmak için geri döndüğünde işler iyice karışacaktır.

Serinin diğer filmleri de en az ilki kadar komik ve macera dolu.

Sihirli Oyuncakçı (Mr. Magorium’s Wonder Emporium) IMDb: 6,2

Molly Mahoney, Sihirli Oyuncakçı’da müdürdür ve işinden de son derece memnundur fakat bir yetişkin olarak hayatına dair bazı endişeleri vardır. Bay Edward Magorium’un sahip olduğu bu oyuncak dükkanı diğerlerinden çok farklıdır. Sihirlidir ve yaşayan biri gibi duyguları hissedebilir. Bir gün oyuncakçının sahibi Edward aldığı son ayakkabının da altının delindiğini görür ve gitme vaktinin geldiğini anlar fakat yapması gereken son önemli görev oyuncakçıyı bir sonraki sahibine devretmektir.

Sınırsız hayal gücünün sergilendiği bu film çocukların bayılacağı türden.

Bayan Peregrine’nin Tuhaf Çocukları (Miss Peregrine’s Home for Peculiar Children) IMDb: 6,7

Yönetmenliğini Tim Burton’un yaptığı filmde Jacob dedesinin ona anlattıklarından yola çıkarak ipuçlarını izler ve Bayan Peregrine’nin yetimhanesini bulur fakat bu yetimhanenin sadece kalıntıları kalmıştır geriye. Kalıntılar arasında gezerken gördüğü şeylerin peşinden gider ve sonunda dedesinin ona anlattığı evi bulur fakat burada yaşayan çocuklar normal değildir. Her birinin tuhaf ve birbirinden farklı özellikleri vardır. İşin kötü tarafıysa hiç de iyi niyetli olmayan biri onların peşindedir.

Film Ransom Riggs’in aynı isimli romanından uyarlanmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir