Özgürlük Yazarları (Freedom Writers) Filmi

Uzun zamandır film izlemek konusunda pek iyi değilken, bu karanlık günlerde biraz da karantina ruhuna sığınarak kendimi filmlere verdim. Sinema kültürüm pek iyi değildir, sinema okuyucuları için yazının kapsamı büyük ihtimalle dar ve yetersiz gelecektir, şimdiden söyleyeyim. Ama yine de, bilhassa öğretmen okuyuculara bu güçlü ve umut veren filmi anlatmak istedim. Yazı yüzeysel olması sebebiyle “spoiler” içermeyecek, rahat olabilirsiniz. 🙂

Filmin gerçek öyküsündeki öğretmen Erin Gruwell.

Belki idealist öğretmen, çevrenin umutsuz olarak etiketlediği bir grup öğrencinin var olduğu bir düzlemi inceleyen birçok film var. Ancak bu filmi benim için özel kılan taraf öğretmen-öğrenci arasındaki güçlü bağ, işini sevgi ve tutku ile yapmak ve toplum ne kadar umutsuz olursa olsun öğrencinin başaracağına dair inancı her daim taze tutmaya dair vermiş olduğu büyük inanç. Benzeri konuyu ele alan Les Choristes (Koro) filmini daha önce konu almıştık, buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Özgürlük Yazarları Filmi Konusu

Özgürlük Yazarları (Freedom Writers), öğretmen Erin Gruwell’in çete gruplaşmalarının olduğu, öğrencilerin birçoğunun ölüm ile burun buruna yaşadığı, ırkçılığın yoğun biçimde etkilerinin görüldüğü bir çevreden gelen öğrencilerin bulunduğu bir okulda öğretmenlik serüvenini ele alıyor. Gruwell’in öğretmenlik yaptığı sınıfı çevreleyen atmosfer ise çevrenin etkisi ile akran zorbalığının var olduğu, öğrencilerin birbirine güvenmediği bir sınıftır. Bunun yanı sıra, okul kadrosu da bu öğrencilerin başarı göstereceğine inanç duymamaktadır ve onlar için yapılacak herhangi bir çabanın gereksiz olacağını düşünmektedir. Buna karşın Gruwell büyük bir fedakarlık ve çaba göstererek bu öğrencilerin ortak yanları olduğunu onlara gösterir.

Gruwell, öğrenciler arasında oluşturduğu bu yakınlaşmayı onlara duyduğu inanç ile başarmıştır. Okul kadrosunun çeşitli engellemelerine rağmen Gruwell çabaları ile öğrenciler arasında şiddetsiz bir ortam yaratmış, öğrencilerin yaşamını değiştirmiştir.

203 sınıfı ve Erin Gruwell.

Erin Gruwell’in Çalışmaları

Bilindiği üzere Özgürlük Yazarları (Freedom Writers) filmi gerçek bir öyküden hareket ediyor. Gruwell öğrencilerinin mezuniyeti sonrasında Wilson Lisesinde öğretmenlik yapmayı bıraktıktan sonra California State University’de çalışmaya başlar. Daha sonra da “tüm öğrencilere kailteli eğitim” sloganı ile Fredom Writers Foundation’u (Özgürlük Yazarları Vakfı) kurdu. Erin Gruwell hala bu vakıfta sosyal çalışmalar, öğretmen eğitimleri, müfredat ve burs çalışmaları yapmaktadır.

“Yıllar sonra, çocuklarımın birer yetişkin olmasını gururla izliyorum. Hala onların lideri, danışmanı ve sırdaşlarıyım. Onlardan her gün bir şey öğrendim, böylece ben de onların öğrencisi oldum.” Erin Gruwell

Mustafa Özkara

Dokuz Eylül Üniversitesi, Okul Öncesi Öğretmenliği (2015) ve Özel Eğitim Öğretmenliği (2019) mezunudur. Dokuz Eylül Üniversitesi Eğitim Bilimleri Enstitüsü Özel Eğitim alanında yüksek lisans eğitimini sürdürmekte ve Özel Eğitim Öğretmeni olarak çalışmaktadır.

One thought on “Özgürlük Yazarları (Freedom Writers) Filmi

  • 24 Eylül 2020 tarihinde, saat 22:49
    Permalink

    Okul öncesi mezunuyum ama çoçuk gelişimi üzerine yüksek lis yapamazmıyım?

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.