Koro – Les Choristes

+ Sizi bir an önce suçluyu ihbar etmeye davet ediyorum.

– Bu sadece ihbarcılığı yüceltir.

+ Bütün yeni gelenler gibi, senin de cömert hayallerin var.

Yeni gelen bir öğretmenin bir okulu değiştirdiği filmler masalsı görünmelerine karşın bir o kadar gerçek, bir o kadar yaşamın içindendirler. Yönetmenliğini Cristophe Barratier’in yapmış olduğu, Fransız yapımı Les Choristes (Koro) filmi de bunu çok estetik bir biçimde, müzikle iç içe yapan filmlerden birisi.

Asla asla deme. Her zaman denemeye değer bir şeyler vardır.

Fransa taşrasında bulunan Fond de l’Etang genellikle savaş yetimlerinin, davranış sorunları olan çocukların bulunduğu bir okuldur. Okulun yöneticiliğini egoist biri olan, güçlü bir disiplin ve ceza sisteminin etkililiğine inanan bir müdür yapmaktadır. Bu sebeple “etki-tepki” okulun sloganlarından biri haline gelmiştir. Okulda eğitim-öğretim bir yana bırakılmış, çocukların yapmış olduğu davranışların gözlemine ve cezalara büyük vakit ayırılmaktadır.

Bu çocuklar bana ilham oluyorlar. Biliyorum, bir gün müziğim çalınacak. Ben, Clement Mathieu, bir müzisyen. Her gece onlar için besteler yapıyorum.

Okulun gözetmeninin işi bırakması sebebiyle, daha önce müzik öğretmenliği yapmış olan ve daha sonra müziği bırakma kararı almış olan Clement Mathieu gözetmen olarak işe başlar. Kısa zamanda okulun zor bir yer olduğunu fark etmesine karşın müdür Rachin’in cezalandırıcı ve disipline edici eğitim politikalarının etkisi altına girmez. Yaşadıkları olaylarda kendine özgü yaklaşımı ile çocukların güvenlerini ve dostluklarını kazanır. Çocuklarla olan ilişkisi onu yeniden müziğe döndürmeye ve bir çocuk korosu oluşturmasına neden olacaktır.

Filmde rol alan ve koronun solistliğini yapan Pierre Morhange rolü için o yıllarda Petits Chanteurs de Saint-Marc’ın solisti olan Jean-Baptiste Maunier’e rol verilmiş. Filmdeki performansı ise müzikal açıdan olduğu kadar oyunculuğu açısından da etkileyici. 

Les Choristes gerek müzikleri, gerek eğitime bakış açısı ve öğretttikleri ile zaman zaman hüzünlü, zaman zaman da güldüren çok keyifli bir 96 dakika vaat ediyor. Eğitim konulu bir film izlemek istiyorsanız, Les Choristes mutlaka aklınızda bulunsun.

Avatar

Mustafa Özkara

Dokuz Eylül Üniversitesi, Okul Öncesi Öğretmenliği (2015) ve Özel Eğitim Öğretmenliği (2019) mezunudur. Dokuz Eylül Üniversitesi Eğitim Bilimleri Enstitüsü Özel Eğitim alanında yüksek lisans eğitimini sürdürmekte ve Özel Eğitim Öğretmeni olarak çalışmaktadır.

One thought on “Koro – Les Choristes

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir