Beden Eğitimi Öğretmenliği Maaşları 2020

Üniversitelerin Eğitim Fakültesi bölümlerinden mezun olan kişilerin Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okullarda öğretmenlik mesleğini icra etmelerine izin veriliyor. Beden eğitimi öğretmenliği de beden eğitimi alanında gerekli yeterliliğe sahip, eğitim kurumlarında Beden Eğitimi ve Spor, Spor ve Oyun ile ilgili diğer dersler, Sağlık Bilgisi ve Trafik Kültürü, Halk Oyunları gibi dersleri veren kişilere verilen bir unvandır. Her branş öğretmeni gibi beden eğitimi alanında da belli bir müfredat uygulaması bulunuyor. Buna göre beden eğitimi öğretmeni olan kişilerin, öğrencilerin bedensel gelişimlerine ve spor alanlarına yönelik dersleri vermeleri bekleniyor.

Yalnızca Eğitim Fakültesi mezunu olan beden eğitimi öğretmenlerinden herhangi bir ek formasyon eğitimi almaları beklenmiyor. Eğitim Fakültesi kapsamında verilen derslerde gerekli olan pedagojik formasyon eğitimi alınabiliyor. Fakat Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu mezunlarının öğretmenlik yapabilmeleri için formasyon eğitimlerini tamamlamaları bekleniyor. Bunun yanı sıra Spor Bilimleri Fakültesi ya da Spor Bilimleri ve Teknolojisi Yüksekokulu mezunlarının da formasyon eğitimlerini tamamlamaları gerekiyor. Bu bölümlerden mezun olan kişilerin öğretmenlik mesleğine başlamaları için ilk önce gerekli olan formasyon eğitimini almaları zorunlu koşuluyor.

Bu yazımızda da beden eğitimi öğretmenliği maaşları hakkında kapsamlı bilgilere ulaşmanız mümkündür.

Devlet Okullarında Beden Eğitimi Öğretmenliği Maaşları

Beden eğitimi öğretmeni olarak devlet okullarında görev yapan kişilerin maaş uygulamaları her sene yeniden düzenlenmektedir. 2020 yılı Ocak ayı itibari ile beden eğitimi ve diğer branş öğretmenlerinin haftalık saat ücretlerinde de güncellemelere gidilmiştir. Yapılan son güncellemelere göre haftada 15 saat derse giren bir branş öğretmeni 4.089 TL net maaş almaktadır.

Öğretmen maaşları, alınan haftalık ek ders ücretleri ile de değişebiliyor. Buna göre haftada verilen her ders saati için aylık maaşa artı bir 16.99 TL ekleniyor. Yani kamu kurumlarında çalışan ve haftalık 30 saat derse giren bir beden eğitmi öğretmeninin aylık maaşı net olarak 5.108 TL oluyor.

Devlet kurumlarında eğitim veren öğretmen maaşlarında yapılan iyileştirmeler bu alanda çalışan kişilerin yüzünü güldürmektedir. Fakat atanamama problemleri yüzünden her mezunun devlet kurumlarında çalışabilme imkanı bulması da zorlaşıyor.

Özel sektörde beden eğitimi öğretmenliği maaşları şehre, kurum yapısına ve öğretmenin sahip olduğu deneyim ve niteliklere göre değişmektedir.

Özel Sektörde Beden Eğitimi Öğretmenliği Maaşları

Beden eğitimi öğretmenliği maaşları, özel eğitim kurumlarında kurumun niteliğine göre değişiklik gösterebiliyor. Buna göre marka ismi değerli olan kurumlarda dolgun maaş ücreti ile çalışılabilirken marka değeri ortalama olan kurumlarda daha uygun fiyatlara çalışılabiliyor. Yine de beden eğitimi alanında özel sektörde öğretmen olarak çalışan kişilerin aylık maaşları asgari ücret ile 6.000 TL civarında değişmektedir.

Öğretmen adaylarının genellikle özel sektörde yoğunlaşmasının nedenlerinin başında atanamama problemleri gelmektedir. Örneğin 2019 yılında yapılan KPSS sonuçlarına göre sınava giren öğretmen adayı sayısı 359.952 olarak açıklanmıştır. Bu sayıdan yalnızca 19.873 kişi atanmayı başarmıştır. Atanan öğretmen sayısının yalnızca 781 tanesi beden eğitimi öğretmenliği branşına atanmıştır. Dolayısıyla beden eğitimi alanında öğretmen olarak görev yapmak isteyenlerin özel sektörde yer alan eğitim kurumlarını tercih etmeleri anlaşılır bir olgudur.

Ücretli öğretmenlik belli bir ek ders ücreti karşılığında Milli Eğitim Müdürlükleri tarafından öğretmen istihdamını ifade eder.

Ücretli Öğretmenlikte Beden Eğitimi Öğretmenliği Maaşları

Ücretli öğretmenlik kavramı, belli bir ücret karşılığında devlet okullarında öğretmenlik yapan kişilere verilen bir unvandır. Buna göre Milli Eğitim Bakanlığı tarafından her sene ihtiyaçlar doğrultusunda ücretli öğretmen ataması yapılıyor. Ücretli öğretmenlik hemen hemen her branş için geçerli olan bir opsiyondur.

Beden eğitimi alanında ücretli öğretmenlik yapmak isteyen kişilerin alacağı aylık maaş saat ücreti 16.99 TL üzerinden hesaplanıyor. Yani ücretli öğretmenler için net bir maaş uygulaması bulunmuyor. Bunun yerine öğretmenin derse girdiği haftalık saat toplamı 16.99 TL ile çarpılıyor. Buna göre haftalık 30 saat derse giren ücretli beden eğitimi öğretmenleri toplamda 2.038 TL aylık maaş alabiliyorlar. Ücretli öğretmenlik, her ne kadar diğer opsiyonlara oranla daha az tercih edilebilir gözükse de gerek öğretmen ihtiyacı gerekse de maddi sorumluluklar her sene binlerce ücretli öğretmenlik başvurusunun yapılmasına neden oluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir