5 Yaş Çocuğu Matematik Becerileri Nelerdir?

5 yaşında çocuğu bulunan aileler, 5 yaş çocuğu matematik becerileri hakkında bilgi sahibi olmak istemektedirler. Ebeveynler çocukların erken matematik eğitimlerinde büyük rol oynamaktadır. 5 yaşındaki çocuklar aile toplantılarında odak noktası olmaktadır. Her bir aile bireyi bu yaştaki çocuklara farklı sorular sormaktadır. Böylece çocuğun bilgisini ölçmeye çalışmaktadır. Bu sorular arasında matematik soruları da olmazsa olmazlardandır. Dikkat edilmesi gereken nokta 5 yaş çocuğu matematik becerileri hakkında bilgi sahibi olmak ve çocuğun matematiksel gelişim düzeyine uygun sorular sormaktır. Çocuğun algılayamayacağı kavramları sormak çocuğu sıkmaktadır. Bu noktada her çocuğun özel olduğun belirtmek gerekmektedir. Her yaşta bazı gelişimler gösterilmesi gerektiği var sayılsa da her çocuk farklı gelişim gösterebilmektedir.

5 Yaş Çocuğu Kaça Kadar Sayabilir?

Matematik öğrenmenin başlangıç noktası saymaktır. Bu yüksek matematikte de öyledir. Bu yüzden 5 yaş çocuğu matematik becerileri arasında temel olarak sayma yer almalıdır. Çünkü bu temel sayma kavramları ileride daha karmaşık süreçler için temel oluşturmaktadır. Bu yaştaki çocuklar genellikle 20’ye kadar sayabilmektedir. Biraz çalışmayla 20’nin ötesinde de geçebilmektedir. 10’dan geriye doğru sayma da öğretilebilmektedir.

5 Yaş Çocuğu Problem Çözebilir mi?

20’ye kadar saymayı öğrenen çocuklar, temel matematik işlemlerini yapabilmektedir. Sayıları öğrenmeleri ve birbirleriyle ilişkilerini anlamaları sayesinde temel manada çıkarma ve toplama işlemlerini yapabilmektedirler. Bu yaşta çocukların problem çözme becerilerini geliştirmek için 10’a kadar toplama ve çıkarma için hikâyeler anlatılmalıdır. Bunları yaparken somut malzemeler kullanmak ve görselleştirmek çocuğun problem çözme yeteneğini geliştirmektedir.

5 Yaş Çocuğu Desenleri Tanıyabilir mi?

Desen denince akla renk ve şekil gibi özellikler gelmektedir. Desen kalıplarını tanımak matematiğin ileri bir konusu olan cebirsel ifadeleri tanımayı kolaylaştırmaktadır. Çocuklar bu yaşta belirli bir düzende ilerleyen desenleri fark edebilmektedir. Hatta bu desenlerde eksik olan noktaları da keşfedebilmektedir. Bu becerisini geliştirmek için, farklı renkte oyun hamurlarıyla belli bir düzende giden desenler oluşturabilirsiniz. Bazı şekilleri eksilterek çocuğunuzdan neyin eksik olduğunu bulmasını istemek çocuğunuzun bu özelliğini geliştirmesine yardımcı olmaktadır.

Okul öncesi dönem çocuğunun geometrik kavramları anlaması için tangramlar kullanılabilir.

5 Yaş Çocuğu Geometri Bilir mi?

Geometriyi bilmek şekilleri tanımakla başlamaktadır. 5 yaşındaki çocuklar 2 boyutlu şekilleri tanıyabilmektedir. Hatta 2 boyutlu şekillerin parçalanıp birleşebileceğini keşfetmiş olmaktadırlar. Yani iki kareden bir dikdörtgen oluşabileceğini ya da eş iki üçgenden bir kare oluşabileceğini fark edebilmektedirler.

3 boyutlu şekilleri ise tanımaya başlayabilmektedirler. 3 boyutlu şekillerin isimlerini öğretmekten çekinilmemelidir. Çocukların isimleri bilmesi sağlanmalıdır.

Tangram yapbozlarla vakit geçirmesi iki boyutlu şekilleri daha iyi tanımasına yardımcı olmaktadır.

5 Yaş Çocuğu Ölçüm Yapabilir mi?

Dünyada birçok değeri ölçerek anlamaktayız. 5 yaş çocuğu matematik becerileri arasında temel ölçüm fikirlerini bilmektedirler. Yani iki nesnenden hangisinin daha uzun olduğunu bilmektedirler. Bunun da ötesine geçip ne kadar uzun olduğunu anlayabilmektedirler.

Paranın değerini de keşfedebilmektedirler. Bunu için evinizde bir pazar kurup paralarla alışveriş oyunu oynamak yararlı olacaktır. Ya da iki farklı sürahideki suyun hangisinin daha çok olduğunu bardakları aracı kullanarak ölçmek ölçüm özelliklerini geliştirecektir.

Yemek işlerine yardım etmek çocukların ölçüm yapma konusunda yardımcı olmaktadır. Yemek tariflerindeki iki kaşık, 1 çay bardağı gibi ifadeler ölçme konusunu anlamalarını sağlamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.