Biyoloji Öğretmenliği Maaşları 2020

Eğitim Fakülteleri’nin Biyoloji Öğretmenliği bölümlerinden mezun olan kişilerin Milli Eğitim Bakanlığına bağlı liselerde ve diğer kimi eğitim kurumlarında lise biyoloji müfredatını vermekle yükümlü olan kişidir. Toplamda 4 seneyi bulan bir lisans eğitiminden sonra bu kişilere biyoloji öğretmeni unvanı verilmektedir. Biyoloji öğretmenleri, görev yaptıkları eğitim kurumunda müfredata uygun temel biyoloji eğitimini vermekle görevlidirler.

Üniversitelerin Eğitim Fakülteleri’nden mezun olanlar için pedagojik formasyon eğitimi zorunluluğu bulunmamaktadır. Eğitim Fakültesi mezunları, aldıkları lisans eğitimi kapsamında formasyon eğitimini de almış olurlar. Fakat kamu kurumlarında Biyoloji Öğretmeni olarak çalışmak isteyen, üniversitelerin Fen Edebiyat Fakülteleri bünyesinde yer alan Biyoloji Bölümü mezunları için pedagojik formasyon eğitiminin de özel olarak alınması zorunludur. Bunun yanı sıra Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü ya da Biyoteknoloji ve Moleküler Biyoloji mezunlarının da formasyon eğitimlerini özel olarak almaları istenmektedir.

Bu yazımızda biyoloji öğretmenliği maaşları hakkında kapsamlı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Devlet Okullarında Biyoloji Öğretmenliği Maaşları 2020

Biyoloji öğretmenliği, devlet okulları için gerekli olan bir branştır. Lise seviyesinde temel biyoloji eğitimi her devlet okulunda verilmektedir. Devlet okullarında branş öğretmenliği yapan kişilerin 2020 yılında yapılan son zam güncellemesi ile maaşlarında bir artık söz konusudur. Bu bağlamda devlet kurumlarında eğitmenlik yapan kişilerin aylık maaşı ek ders ücretleri haricinde 4.089 TL olarak belirlenmiştir.

Elbette yukarıda belirtilen rakam 15 saatlik ders ücretine tekabül eden bir rakamdır. Bazı durumlarda branş öğretmenleri ek ders talebinde de bulunabilir ya da eğitim kurumu bu taleple eğitimcilere gidebilir. Bu bağlamda ek ders ücreti de saatlik olarak 16.99 TL olarak belirlenmiştir. Haftalık toplamda 30 saat ders veren bir öğretmenin ise aylık maaşı 5.100 TL civarını bulmaktadır.

Biyoloji alanında öğretmen olarak çalışmak isteyen kişilerin devlet kurumlarına ilgi göstermesi de maaşların iyi düzeyde bulunmasından dolayıdır.

Özel Sektörde Biyoloji Öğretmenliği Maaşları

Biyoloji öğretmenliği maaşları, özel eğitim kurumlarında farklılık göstermektedir. Bu konuda eğitim kurumunun bulunduğu il ve kurumun marka değeri de etken roldedir. Yani her özel eğitim kurumunun eğitimcilerini verdiği aylık ücret aynı olmayabilir.

Biyoloji ve diğer branşlarda öğretmenlik için özel kurumlara başvuruda bulunanların kişisel başarıları ve deneyimleri de aylık maaşı etkileyen faktörler arasında yer alır. Bununla birlikte ortalama bir rakam ortaya atmamız gerekirse branş öğretmenleri için özel kurumlarda verilen asgari ücret ile 6000 TL arasında değişmektedir. Bu noktada bahsedildiği üzere biyoloji öğretmeninin mesleki deneyimi, çalışıyor olduğu eğitim kurumunun yapısı gibi etkenler rol oynamaktadır.

Biyoloji branşında eğitimci olarak çalışmak isteyen öğretmen adayları bu konuda genellikle özel eğitim kurumlarını tercih etmek durumunda kalıyorlar. Bunun da en birincil sebebi atanamama problemleri olarak tanılanıyor. 2019 yılında yapılan KPSS’de Eğitim Bilimleri alanında sınava giren aday sayısı 359.952 olarak açıklanmıştır. Bu adaylardan toplamda 19.873 kişi atanmayı başarmıştır. Toplamda atanan öğretmen sayısından yalnızca 90’ı biyoloji öğretmeni olarak atanmıştır. Bu yüzden biyoloji alanında çalışmak olmak isteyenlerin özel sektöre yönelmesi oldukça anlaşılır bir durumdur.

Biyoloji alanında ücretli (ders saati karşılığında) çalışan öğretmenlerin maaşları ne yazık ki asgari ücretin de altında kalmaktadır.

Ücretli Öğretmenlikte Biyoloji Öğretmenliği Maaşları

Ücretli öğretmenlik kavramı, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından belli bir ücretle çalıştırılan (ek ders karşılığı) eğitimciler için kullanılıyor. Ücretli olarak öğretmenlik yapmakta olan eğitimcilerin saat ücretleri de 16.99 TL üzerinden hesaplanıyor. Ücretli öğretmenlik genellikle öğretmen sıkıntısı çekilen şehirlerde tercih edilmektedir. Bir diğer yandan da genellikle ataması yapılamayan öğretmenler maddi sebepler yüzünden bu yönteme başvurmaktadırlar.

Ücretli branş öğretmenliği için de aynı fiyatlandırma söz konusudur. Buna göre haftalık toplamda 30 saat derse giren bir ücretli öğretmenin alacağı aylık maaş 2.038 TL olarak hesaplanmaktadır. Bu durum biyoloji alanında eğitimci olarak görev yapan ücretli öğretmenler için de geçerlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.