Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği Maaşları 2020

Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği lisans programı Milli Eğitim Bakanlığına bağlı resmi okullar ve özel okullarda, Türk Dili ve Edebiyatı, Dil ve Anlatım gibi ders içeriklerinin aktarılmasında görev alacak personelin yetiştirildiği yükseköğretim programıdır.

Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni Kimdir?

Türk Dili ve Edebiyatı öğretmeni öncelikle eğitim fakülteleri bünyesinde yer alan Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği mezunu kişidir. Bu bölümün yanı sıra, Talim Terbiye Kurulu’nun 9 sayılı kararı gereğince, Fen Edebiyat fakültesi bünyesinde yer alan Türk Dili ve Edebiyatı bölümü ve Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları bölümleri mezunu kişiler de formasyon olarak ifade edilen eğitimi tamamlamaları koşulu ile Türk Dili ve Edebiyatı öğretmeni sıfatını alabilirler.

Bu bölümlerden mezun olan kişiler üniversitelerce verilen formasyon eğitimini tamamladıktan sonra Kamu Personeli Seçme Sınavı’na (KPSS) girip devlet liselerinde ve özel kurumlarda Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni olarak çalışabilirler.

edebiyat öğretmenliği maaşı
Devlet okullarında çalışan edebiyat öğretmenlerinin maaşları kaba bir hesapla 4500 TL’yi aşmaktadır.

Devlet okullarında Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği Maaşları 2020

Milli Eğitim Bakanlığına bağlı liselerde çalışan öğretmenlerin tümü küçük farklar dışında aynı maaşları almaktadırlar. 2020 yılı Ocak ayı zammı sonrasında kamuda çalışan en düşük öğretmen maaşı 3850 TL civarındadır. Bu tutara ek ders ücretleri dahil değildir. Bu maaş öğretmenin haftalık 15 saat derse girmesi karşılığında verilmektedir. Eğer öğretmen haftalık 15 saatten fazla derse giriyorsa girmiş olduğu her ders saati başına 17 Türk Lirası civarında ek ders ücreti almaktadır.

Liselerde ders saatlerinin fazlalığı düşünüldüğü zaman birçok öğretmen haftada 30 saatin üzerinde derse girmektedir. Kaba bir hesapla haftada 30 saat derse giren bir Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni her hafta 15 ders saati olmak üzere ayda 60 ek ders ücreti alır. Böyle bir senaryoda 2020 yılında devlet okulunda çalışan öğretmenin maaşı 5000 TL dolaylarına ulaşmaktadır. (Aynı senaryoda kadrolu öğretmen bir miktar daha fazla maaş almaktadır.)

Özel Sektörde Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği Maaşları

Edebiyat Öğretmenliği alanı ülkemizde en çok mezunu olan (formasyon eğitimini almış diğer alan mezunları da hesaba katıldığında) bölümlerdendir. 2018 KPSS verilerine göre 38700 Türk Dili ve Edebiyatı öğretmeni kamu okullarına atanmak için sınava girmiştir. Ne yazık ki bunların çok küçük bir kısmı devlet okullarında çalışabilme olanağına sahip olmaktadır.

Mezun sayısının fazlalığı ve edebiyat öğretmenlerine özel sektörde erişimin kolaylığı maaşlarının da ne yazık ki oldukça düşük olmasına sebep olmaktadır. Özel sektörde çalışan bir edebiyat öğretmeni asgari ücretten (ve yine ne yazık ki bazen asgari ücretten daha düşük ücretlerle) 4000 TL’ye varan maaşlarla çalışabilmektedir. Bu noktada öğretmenin çalışma saatleri, çalıştığı şehir ve kurum, öğretmenin mesleki tecrübesi gibi etkenler aldığı maaşı etkilemektedir.

Ücretli Öğretmenlikte Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği Maaşları

Ücretli öğretmen, il veya ilçe milli eğitim müdürlüğü tarafından ihtiyaç bulunan okullarda ek ders ücreti karşılığında derse giren öğretmendir. Ne yazık ki ücretli öğretmenlerin maaşları asgari ücretin daha da altında kalmaktadır.

2020 yılı itibariyle ek ders ücreti yaklaşık 17 Türk Lirasıdır. Eğer ücretli öğretmen haftada 30 derse girmiş olsa dahi, ayda toplam 120 ders saati ile toplamda 2000 TL civarında bir maaş alabilmektedir.

One thought on “Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği Maaşları 2020

  • Avatar
    6 Mayıs 2019 tarihinde, saat 05:42
    Permalink

    Maaşlar çok abartılmış.

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir