Diyanet işleri başkanından okul öncesinde din eğitimi teklifi

Daha önce ilahiyat bölümü öğrencilerine okul öncesi alanında, okul öncesi öğretmenliği bölümü öğrencilerine ilahiyat alanında çift anadal yapmalarını tavsiye edip bu alanlarda diploması olan kişilere “işlerinin hazır” olduğunu söyleyen Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş konu ile ilgili yeni açıklamalarda bulundur. (Çift anadal ile ilgili habere erişmek için tıklayın.)

Kalite Yönetim Sistemi ve Dış Değerlendirici Eğitim Programı’nda konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Ali Erbaş ilahiyat fakültelerinde ya da eğitim fakültelerinde okul öncesi din eğitimi bölümlerinin açılmasını istedi.

Halk arasında Sıbyan Mektepleri olarak bilinen Diyanet İşleri Başkanlığı bünyesinde yürütülen 4-6 yaş Kur’an kursları ile ilgili çeşitli bilgiler veren Erbaş, 5 yıl önce 3000 öğrenci ile başlanılan projede bugün 150.000 öğrenciye ulaşıldığını ve ihtiyaçların çok fazla olması sebebiyle öğretmen ihtiyacını karşılayamadıklarını belirtti. Erbaş bunun yanı sıra kurumlarda çalışacak kişilerin okul öncesi hakkında eğitim almaları gerektiğini şu sözlerle ifade etti: “İlahiyat fakültesinden ya da ön lisanstan mezun olmuş şu an okul öncesi eğitim formasyonu almamış Kur’an kursu öğretmenlerimizi biz o sınıflara vermiyoruz. O formasyon olması lazım.”

Yorum

Diyanet İşleri Başkanlığı bünyesinde 5 yıldır sürdürülmekte olan 4-6 yaş Kur’an Kursları projesi aynı zamanda MEB Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü tarafından da destekleniyor. Din eğitimi temelli bir bölüm mezunu olan kişiler Okul Öncesi Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Kurs Programı başlıklı 360 saatlik bir eğitime tabi tutuluyorlar. Her ne kadar Erbaş bu eğitimi “formasyon” olarak tabir etse ve bunun şart olduğunu söylese de bahse konu eğitimleri almamış birçok kişi bu kurslarda eğitim vermişlerdir. Diyanet İşleri Başkanlığı 23 Mayıs 2018 tarihli 45796484-254.04-E.61468 sayılı yazısı ile bu kurslarda dikkat çekilmiş ve 2018-2019 yılında açılacak olan kurslarda ancak bu belge talep edilmiştir. Bunun yanı sıra 4-6 yaş Kur’an kursları projesinin arkasında okul öncesi dönemde din eğitiminin pedagojik açıdan uygunluğu ve 360 saatlik eğitimin niteliği, öğretmene gerekli becerileri kazandırıp kazandırmadığı konusunda soru işaretleri varlığını sürdürmektedir.

 

Mustafa Özkara

Dokuz Eylül Üniversitesi, Okul Öncesi Öğretmenliği (2015) ve Özel Eğitim Öğretmenliği (2019) mezunudur. Dokuz Eylül Üniversitesi Eğitim Bilimleri Enstitüsü Özel Eğitim alanında yüksek lisans eğitimini sürdürmekte ve Özel Eğitim Öğretmeni olarak çalışmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.