1720 okul öncesi öğretmeni atanacak, ya sonra?

Milli Eğitim Bakanlığı İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü geçtiğimiz günlerde yüzbinlerce öğretmenin sabırsızlıkla belirlediği atama takvimini ve kontenjanlarını geçtiğimiz günlerde açıkladı.

Daha önce Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz 20.000 öğretmen ataması yapılacağını duyurmuştu. Ve okul öncesinin zorunlu olacağına dair açıklamalar hem Başbakan Binalı Yıldırım’dan hem de Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’dan gelmişti.

2016 yılı KPSS sınavı sonrası yapılan mülakatlar sonucu Ekim ayında Okul Öncesi Öğretmenliği branşından 774 öğretmenin ataması gerçekleştirilmişti. Asıl atamalar 2017 Şubat ayına bırakılmıştı. Ancak açıklanan takvime göre durumda ciddi değişiklikler var.

Yapılan açıklamaya göre bu atama döneminde Okul Öncesi Öğretmeniği branşından 1720 öğretmenin ataması gerçekleştirilecek.

Okul öncesi öğretmenlerini ne bekliyor?

Okul öncesi öğretmenleri okul öncesinin zorunlu olacağı açıklamaları sonrası okul öncesine ciddi kontenjan ayrılacağı düşüncesine sahiplerdi. Ancak yapılan İnsan Kaynakları’nın yayınladığı duyuru bu beklentileri karşılamadı. Bu atama döneminde 1720 okul öncesi öğretmeninin ataması gerçekleştirilecek.

Daha önce yazdığımız yazılarda (Okul öncesi zorunlu oluyor: Bakan Yılmaz’ın söylemleri ve Okul öncesi 2017’de zorunlu olacak mı?) bu atama döneminde okul öncesi branşına ayrılacak olan kontenjanın belirleyici olduğunu ve okul öncesinin zorunlu olması noktasında açıklayıcı bir veri olacağına değinmiştik. Bu atamada atanaması yapılacak olan okul öncesi öğretmeni sayısı, bakanlığın okul öncesinde okullaşmayı artırma hedeflerinde henüz ısrarcı davranmadığını gösteriyor. Okul öncesine ayrılmış olan kontenjan 2015 Eylül ve 2016 Şubat kontenjanlarından ileriye gitmiş değil, hatta çok daha az.

2015 Eylül atamasında 2090, 2016 Şubat atamasında 1830 olmak üzere toplam 3920 okul öncesi öğretmeninin ataması yapılmıştı. 2016 Ekim atamasında 774, 2017 Şubat (planlanan dönem) atamasında 1720 olmak üzere toplam 2494 okul öncesi öğretmeni ataması yapılmış olacak.

Atama süreci nasıl işleyecek?

Atama bekleyen öğretmenlerin bir başka beklentisi ise mülakat sisteminde yapılması muhtemel bir iyileştirme idi. Ancak bu dönemde herhangi bir değişiklik yapılmış değil. Tıpkı 2016 Ekim atamasında olduğu gibi adaylar kontenjanın 3 katı olmak üzere mülakata alınacak ve mülakat puanları esas alınarak atamaları yapılacak.

2016 Ekim döneminde 17 ayrı yerde mülakat komisyonları kurulmuşken bu atamada Adana, Ankara, Antalya, Erzurum, İstanbul, İzmir ve Şanlıurfa olmak üzere 7 ayrı ilde mülakat komisyonları kurulacak.

ÖABT gerektiren alanlar için Mayıs ortasında biten mülakatlar sonrası Haziran’da sonuçların açıklanması muhtemel ancak ataması yapılan öğretmenlerin ne zaman göreve başlayacakları ise hala bilinmiyor. Bu noktada öğretmenlerin Haziran’da atamalarının yapılması ve yaz seminerlerini almalarının sağlanması veya Eylül’de yeni eğitim-öğretim yılında göreve başlamaları gibi iki farklı senaryo söz konusu.

Avatar

Mustafa Özkara

Dokuz Eylül Üniversitesi, Okul Öncesi Öğretmenliği (2015) ve Özel Eğitim Öğretmenliği (2019) mezunudur. Dokuz Eylül Üniversitesi Eğitim Bilimleri Enstitüsü Özel Eğitim alanında yüksek lisans eğitimini sürdürmekte ve Özel Eğitim Öğretmeni olarak çalışmaktadır.

One thought on “1720 okul öncesi öğretmeni atanacak, ya sonra?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir