2018 Atama Kontenjanları Açıklandı

2017 KPSS’ye girmiş olan öğretmenlerin sabırsızlıkla beklediği sözleşmeli öğretmen alımı duyurusu bugün itibariyle Milli Eğitim Bakanlığı İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü web sitesinde yayınlandı. Her ne kadar atama sayısının artacağına dair öğretmenlerde çeşitli beklentiler olsa da MEB İKGM’nin yapmış olduğu duyuruda 20.000 öğretmenin 2017 KPSS puanı ile ataması yapılacağı bildiriliyor.

Okul Öncesi Öğretmenliği Atamaları

Geçtiğimiz yıl 2016 KPSS baz alınarak yapılmış olan 20.000 atamada Okul Öncesi Öğretmenliği branşına 1720 kontenjan ayrılmıştı. Okul öncesinin zorunlu hale getiriliyor olması gündemi sebebiyle branş atamalarında bir artış beklenmesine karşın bu yılki atamada okul öncesi branşı için ciddi bir artış olmadı. 2016 KPSS esas alınarak yapılan atamada 1720 okul öncesi öğretmeni atanırken, 2017 KPSS esas alınarak yapılacak olan atamada 1676 okul öncesi öğretmeni atanacak. 

Atama Takvimi

Yayınlanmış olan duyuruda puanların oluşmasına sebep olacak sözlü sınavların 14 Nisan 2018 ile 8 Mayıs 2018 tarihleri arasında yapılacağı belirtilmiş. Dolayısıyla 2017 KPSS’ye girmiş olan öğretmenler yeni eğitim öğretim yılı başlangıcında Eylül 2018’de göreve başlayacaklar.

Sonuç – Yorum

2016 KPSS’ye girmiş olan adaylardan beri sözlü sınav adı verilen sistem uygulanmaya devam ediliyor. Çeşitli atama dönemlerinde mülakat adı verilen sözlü sınav sisteminin kaldırılacağı, ya da daha adil bir sistemin uygulanacağına dair çeşitli haberler ve spekülasyonlar gerek öğretmen camiasında gerekse çeşitli haber sitelerinde konu oldu. Çeşitli zamanlarda mülakatın kaldırıldığı, ya da geçti/kaldı gibi daha kabul edilebilir bir sistemin getirildiğinin gündeme geldiği oldu. Öğretmenlerin ve neredeyse tüm eğitim sendikalarının tepkilerine karşın bu güne dek sistemde herhangi bir iyileştirme ya da düzenleme yapılmadı. Mülakat adaletsizliğinin sürmesinin yanı sıra bu yıl atama sayısının 20.000 olması da öğretmenler tarafından tepkiyle karşılanmıştı. Ancak öğretmenlerin tüm baskılarına rağmen geçmiş yıllara oranla çok daha az öğretmen ataması gerçekleştiriliyor.

 

Avatar

Mustafa Özkara

Dokuz Eylül Üniversitesi, Okul Öncesi Öğretmenliği (2015) ve Özel Eğitim Öğretmenliği (2019) mezunudur. Dokuz Eylül Üniversitesi Eğitim Bilimleri Enstitüsü Özel Eğitim alanında yüksek lisans eğitimini sürdürmekte ve Özel Eğitim Öğretmeni olarak çalışmaktadır.

6 thoughts on “2018 Atama Kontenjanları Açıklandı

 • Geri bildirim: Okul Öncesi Öğretmenliği Atamaları Nasıl Olacak? - Okul Öncesi

 • Avatar
  20 Şubat 2018 tarihinde, saat 03:01
  Permalink

  Merhaba Hocam Okul Oncesi Ogretmenligi atamaları seneye secim dolayısıyla sizce artar mı? Ben nasipse iki yıl sonra mezun olabiliyorum; secimlerin bittigi yıl atama sayısı da cok azalırya iki yıl sonra sizce nasıl bir sayı tablosu olur.Biliyorum ki kesin bir sey soylemek zor ama öngörünüze güvenerek sormak istedim. Kolay gelsin, selamlar…

  Yanıtla
 • Avatar
  1 Eylül 2018 tarihinde, saat 16:00
  Permalink

  SLM hocam okul öncesi 2019 a kadar zorunlu olacak deniyor ben 2021 de mezun olabiliyorum o zamana kadar alimlar çok düşer mi zorunlu olunca açık kapanirsa diye endişe duyuyorum

  Yanıtla
  • Avatar
   1 Eylül 2018 tarihinde, saat 19:29
   Permalink

   Okul öncesi açısından durumun iyiye gitmediği zamanlar oldu, ileride de mutlaka olacaktır. Okul Öncesi Öğretmenliği alanından 25.000 civarında atama bekleyen öğretmen olduğunu hep düşünmek gerekiyor. Ancak ben uzun vadede alımların ciddi anlamda düşeceğini düşünmüyorum.

   Yanıtla
   • Avatar
    3 Eylül 2018 tarihinde, saat 10:48
    Permalink

    Peki sizce ne yapmalıyım okul öncesinden sınıf öğretmenliğine geçmem mantıklı olur mu

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir