Matematik Öğretmenliği Maaşları 2020

Matematik öğretmeni üniversitelerin Eğitim Fakültelerinde yer alan Matematik Öğretmenliği bölümünden mezun olan kişilerin aldığı unvandır. 4 senelik (hazırlık eğitimi de varsa 5 senelik) lisans eğitiminin ardından bu eğitimi alan kişilere matematik öğretmeni denmektedir. Bu mezuniyet sonrasında kişiler Milli Eğitim Bakanlığına bağlı devlet okullarında ya da özel eğitim kurumlarında matematik öğretmeni olarak istihdam edilmektedirler.

Matematik öğretmenleri, matematiksel kavramların öğrenilmesinde ve analitik düşüncenin inşasında önemli bir yere sahiptirler. İlkokuldan itibaren matematik eğitimi oldukça önemli bir yere sahiptir. Bundan dolayı da her sene matematik öğretmenliği alanından mezun olan nitelikli öğretmenlere ihtiyaç duyulmaktadır. Matematik Öğretmenliği alanından mezun olan kişilerin ayrıca formasyon eğitimi için başvuruda bulunmalarına da gerek yoktur.

Matematik Öğretmenliği mezunları dışında kimler Matematik Öğretmeni olarak atanabilir?

Bunun yanı sıra Matematik Bölümü, Matematik – Bilgisayar Bölümü, Matematik Mühendisliği ve Matematik ve Bilgisayar Bilimleri mezunlarının da Matematik öğretmenlik yapma imkanları bulunmaktadır. Fakat bu bölümlerden mezun olan kişilerin pedagojik formasyon eğitimi de almaları gerekiyor.

Bu yazımızda matematik öğretmenliği maaşları üzerine kapsamlı bilgilere ulaşabilirsiniz. Bunun yanı sıra matematik alanında öğretmen adaylarının çalışma opsiyonlarını da öğrenebilirsiniz.

Devlet Okullarında Matematik Öğretmenliği Maaşları

Matematik öğretmenliği maaşları, göreve yeni başlayan bir sözleşmeli öğretmen için 2020 yılı itibari ile devlet okulları kapsamında 4.089 TL olarak belirlenmiştir. Bu meblağ, taban maaş olarak belirlenmiş olup haftalık en az 15 saat ders veren öğretmenler için ödenmektedir. Devlete ait bir eğitim kurumunda görev yapan matematik öğretmenlerinin de haftalık 15 saati doldurmaları beklenmektedir. Üstelik öğretmenlerin haftalık 15 saatlik bir ek ders süresi de bulunmaktadır. Bu bağlamda haftalık toplamda 30 saat ders verebilen matematik öğretmenleri de bulunmaktadır.

15 saatlik ek ders ücretinin hesaplanması ise belirlenen bir ek saat fiyatlandırması ile yapılmaktadır. Bu bağlamda ek ders ücretleri saat başı olarak 16,99 TL olarak belirlenmiştir. Yani haftalık 30 saat derse giren bir matematik öğretmeninin ay sonu toplam maaşı kabaca 5.108 TL olarak hesaplanabilir.

Yukarıda belirtilen bu aylık maaş sistemi, devlet okullarında görev yapmakta olan atanmış öğretmenler için geçerlidir. Siz de devlet kurumuna atanmış bir matematik öğretmeni iseniz aylık bu miktarda ücret almanız mümkündür.

Özel sektörde matematik öğretmeninin maaşı yeni başlayan bir öğretmen için 3000 ile 4000 TL arasında değişebilmektedir.

Özel Sektörde Matematik Öğretmenliği Maaşları

Matematik öğretmenliği, birden fazla alanda en çok rağbet gören öğretmenlik branşlarının başında geliyor. Özel sektörde de bu alanda eğitim verecek olan öğretmenlere büyük ihtiyaç duyuluyor. Dolayısıyla ataması yapılamayan ya da sınava girmemiş öğretmen adayları genellikle özel kurumlarda çalışmayı tercih ediyorlar.

2019 senesinde Eğitim Bilimleri alanında KPSS için başvuruda bulunan öğretmen sayısı 359.952 olarak belirtilmiştir. Bu sayıdan 19.873 öğretmen adayı atanmayı başarabilmiştir. Bu sayıdan ise yaklaşık 2.000 adet matematik alanına öğretmen ataması yapılmıştır. Bu yüzden matematik alanında eğitmenlik yapmak isteyenler genellikle özel eğitim kurumlarını tercih etmek durumunda kalmaktadırlar.

Özel sektörde çalışmayan başlayan bir matematik öğretmeni için ödenecek olan aylık maaş, kurumun bulunduğu ile ya da kurumun yapısına, öğretmenin mesleki beceri ve deneyimlerine göre de değişiklik gösterebiliyor. Fakat uzun süredir özel bir eğitim kurumunda ders veren deneyimli ve birikimli matematik öğretmenleri için 6.000 TL civarında bir maaş ödemesi yapılabiliyor. Henüz çalışmaya başlamış matematik öğretmenleri için ise özel sektörde maaşlar 3000-4000 TL arasında seyretmektedir.

Ücretli öğretmen olarak çalışan matematik öğretmenleri haftalık 30 saat doldursalar dahi 2000 TL civarında bir maaş alabilmektedirler.

Ücretli Öğretmenlikte Matematik Öğretmenliği Maaşları

Ücretli öğretmenlik, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından öğretmen eksikliğine yönelik oluşturulan bir yöntem olarak biliniyor. Bu yönteme göre, öğretmen adayları daha düşük bir aylık ücret ile öğretmenlik yapma hakkına sahip olabiliyorlar. Genellikle maddi kaygılar nedeni ile rağbet gören bu yöntem, pek çok öğretmen adayının ders vermesine olanak tanıyor.

Ücretli matematik öğretmenleri ve diğer branşlardaki ücretli öğretmenler için ders saati 16.99 TL ile çarpılmaktadır. Örneğin haftanın 30 saati ders veren ücretli bir öğretmenin maaşı 2.038 TL olarak belirlenmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.